Priske lægger danske medier på is før FCK-brag

Brian Priske har valgt at slukke telefonen for danske medier op til FCK-kampen tirsdag.



Sparta Prag, som FC København møder i den kommende runde i Champions League-kvalifikationen, er under ledelse af Brian Priske, der har en fortid som assistenttræner i FC København og cheftræner i FC Midtjylland, og naturligvis kender dansk fodbold indgående.

Derfor er Brian Priske også en interessant person at få i tale forud for tirsdagens første opgør mellem de to mesterklubber, og den tidligere FCM-træner stiller op på et pressemøde mandag, som han er forpligtet til af UEFA.

Siden det stod klart i onsdags, at FC København ville blive Sparta Prags modstander, har Brian Priske imidlertid ikke udtalt sig, og det er helt bevidst, at han har valgt at afvise alle opkald fra danske journalister.

– Jeg har aftalt med vores pressechef, at vi begrænser vores kontakt med medierne, så jeg ikke skal tale med nogen fra Danmark hele tiden. Jeg vil gerne koncentrere mig om holdet og forberedelserne, men det er selvfølgelig klart, at danske medier er interesserede i at stille spørgsmål, siger Priske til iSport og tilføjer:

– Jeg er hovedsageligt i kontakt med familie og venner, og vi har kun talt om, hvorvidt de skal til kampen, og om jeg skal sørge for billetter.

Både FC København og Sparta Prag ser stærke ud forud for de to kampe. Begge mandskaber har gjort rent bord i de første tre ligakampe i denne sæson – lørdag vandt Sparta Prag 5-2 over Pardubice, mens FCK vandt 4-0 over Randers FC.

Der er kickoff mellem FC København og Sparta Prag tirsdag klokken 20.00. Det første opgør spilles i Parken, mens der er returkamp i den tjekkiske hovedstad ugen efter.







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Bo Svensson med hård kritik

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’



LIVE

LIVE: Vendsyssel-spiller sygemeldt

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Kræver flere hold i Superligaen

FC Midtjylland – Viborg FF

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Midt i Inter-fest: Husker mareridt tydeligt

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

El Clásico kan afgøre det hele

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

10. gang i træk

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Færdig i Real Madrid