Priske lægger danske medier på is før FCK-brag

Brian Priske har valgt at slukke telefonen for danske medier op til FCK-kampen tirsdag.



Sparta Prag, som FC København møder i den kommende runde i Champions League-kvalifikationen, er under ledelse af Brian Priske, der har en fortid som assistenttræner i FC København og cheftræner i FC Midtjylland, og naturligvis kender dansk fodbold indgående.

Derfor er Brian Priske også en interessant person at få i tale forud for tirsdagens første opgør mellem de to mesterklubber, og den tidligere FCM-træner stiller op på et pressemøde mandag, som han er forpligtet til af UEFA.

Siden det stod klart i onsdags, at FC København ville blive Sparta Prags modstander, har Brian Priske imidlertid ikke udtalt sig, og det er helt bevidst, at han har valgt at afvise alle opkald fra danske journalister.

– Jeg har aftalt med vores pressechef, at vi begrænser vores kontakt med medierne, så jeg ikke skal tale med nogen fra Danmark hele tiden. Jeg vil gerne koncentrere mig om holdet og forberedelserne, men det er selvfølgelig klart, at danske medier er interesserede i at stille spørgsmål, siger Priske til iSport og tilføjer:

– Jeg er hovedsageligt i kontakt med familie og venner, og vi har kun talt om, hvorvidt de skal til kampen, og om jeg skal sørge for billetter.

Både FC København og Sparta Prag ser stærke ud forud for de to kampe. Begge mandskaber har gjort rent bord i de første tre ligakampe i denne sæson – lørdag vandt Sparta Prag 5-2 over Pardubice, mens FCK vandt 4-0 over Randers FC.

Der er kickoff mellem FC København og Sparta Prag tirsdag klokken 20.00. Det første opgør spilles i Parken, mens der er returkamp i den tjekkiske hovedstad ugen efter.





LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

AGF – FC Midtjylland

FC København – Vejle Boldklub

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Stort flop i England – hent Elias Jelert



Kæmpekøb retur til FC København?

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Silkeborg IF – Randers FC

I kødet på Dolberg: En logisk beslutning



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Sønderjyske – Brøndby IF

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Han er færdig i Brøndby

Sprudler i MLS

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

FC Fredericia – OB

Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke

Oddset styrtdykker

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Viborg FF – FC Nordsjælland

En voldsom ulighed



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Sender stikpille til FC København-flop

Bayern München laver vildt comeback

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i