Priske lægger danske medier på is før FCK-brag

Brian Priske har valgt at slukke telefonen for danske medier op til FCK-kampen tirsdag.



Sparta Prag, som FC København møder i den kommende runde i Champions League-kvalifikationen, er under ledelse af Brian Priske, der har en fortid som assistenttræner i FC København og cheftræner i FC Midtjylland, og naturligvis kender dansk fodbold indgående.

Derfor er Brian Priske også en interessant person at få i tale forud for tirsdagens første opgør mellem de to mesterklubber, og den tidligere FCM-træner stiller op på et pressemøde mandag, som han er forpligtet til af UEFA.

Siden det stod klart i onsdags, at FC København ville blive Sparta Prags modstander, har Brian Priske imidlertid ikke udtalt sig, og det er helt bevidst, at han har valgt at afvise alle opkald fra danske journalister.

– Jeg har aftalt med vores pressechef, at vi begrænser vores kontakt med medierne, så jeg ikke skal tale med nogen fra Danmark hele tiden. Jeg vil gerne koncentrere mig om holdet og forberedelserne, men det er selvfølgelig klart, at danske medier er interesserede i at stille spørgsmål, siger Priske til iSport og tilføjer:

– Jeg er hovedsageligt i kontakt med familie og venner, og vi har kun talt om, hvorvidt de skal til kampen, og om jeg skal sørge for billetter.

Både FC København og Sparta Prag ser stærke ud forud for de to kampe. Begge mandskaber har gjort rent bord i de første tre ligakampe i denne sæson – lørdag vandt Sparta Prag 5-2 over Pardubice, mens FCK vandt 4-0 over Randers FC.

Der er kickoff mellem FC København og Sparta Prag tirsdag klokken 20.00. Det første opgør spilles i Parken, mens der er returkamp i den tjekkiske hovedstad ugen efter.





Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud




MEDIE

FC København i intense transferforhandlinger

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

FCK-spiller har revet skulderen af led

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Forhandler med Jannik Vestergaard

Sønderjyske henter landsholdsspiller

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Paolo Maldini lander stort job

Zorniger skriger på transfers: Her er bekymringen

Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

FCM-flop i chokskifte

Tager Superliga-klub stor beslutning?

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Sur Zorniger med opsang til Ejdum



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Afsløring: Mathias Olesen på plads i Sønderjyske

Åbner for flere Brøndby-salg