Sparta Prag, som FC København møder i den kommende runde i Champions League-kvalifikationen, er under ledelse af Brian Priske, der har en fortid som assistenttræner i FC København og cheftræner i FC Midtjylland, og naturligvis kender dansk fodbold indgående.
Derfor er Brian Priske også en interessant person at få i tale forud for tirsdagens første opgør mellem de to mesterklubber, og den tidligere FCM-træner stiller op på et pressemøde mandag, som han er forpligtet til af UEFA.
Siden det stod klart i onsdags, at FC København ville blive Sparta Prags modstander, har Brian Priske imidlertid ikke udtalt sig, og det er helt bevidst, at han har valgt at afvise alle opkald fra danske journalister.
– Jeg har aftalt med vores pressechef, at vi begrænser vores kontakt med medierne, så jeg ikke skal tale med nogen fra Danmark hele tiden. Jeg vil gerne koncentrere mig om holdet og forberedelserne, men det er selvfølgelig klart, at danske medier er interesserede i at stille spørgsmål, siger Priske til iSport og tilføjer:
– Jeg er hovedsageligt i kontakt med familie og venner, og vi har kun talt om, hvorvidt de skal til kampen, og om jeg skal sørge for billetter.
Både FC København og Sparta Prag ser stærke ud forud for de to kampe. Begge mandskaber har gjort rent bord i de første tre ligakampe i denne sæson – lørdag vandt Sparta Prag 5-2 over Pardubice, mens FCK vandt 4-0 over Randers FC.
Der er kickoff mellem FC København og Sparta Prag tirsdag klokken 20.00. Det første opgør spilles i Parken, mens der er returkamp i den tjekkiske hovedstad ugen efter.
LIVE
LIVE: Han forlader Superliga-klub til sommer
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
FCM stanger lang karantæne ud til fan
AVIS
