Sparta Prag, som FC København møder i den kommende runde i Champions League-kvalifikationen, er under ledelse af Brian Priske, der har en fortid som assistenttræner i FC København og cheftræner i FC Midtjylland, og naturligvis kender dansk fodbold indgående.
Derfor er Brian Priske også en interessant person at få i tale forud for tirsdagens første opgør mellem de to mesterklubber, og den tidligere FCM-træner stiller op på et pressemøde mandag, som han er forpligtet til af UEFA.
Siden det stod klart i onsdags, at FC København ville blive Sparta Prags modstander, har Brian Priske imidlertid ikke udtalt sig, og det er helt bevidst, at han har valgt at afvise alle opkald fra danske journalister.
– Jeg har aftalt med vores pressechef, at vi begrænser vores kontakt med medierne, så jeg ikke skal tale med nogen fra Danmark hele tiden. Jeg vil gerne koncentrere mig om holdet og forberedelserne, men det er selvfølgelig klart, at danske medier er interesserede i at stille spørgsmål, siger Priske til iSport og tilføjer:
– Jeg er hovedsageligt i kontakt med familie og venner, og vi har kun talt om, hvorvidt de skal til kampen, og om jeg skal sørge for billetter.
Både FC København og Sparta Prag ser stærke ud forud for de to kampe. Begge mandskaber har gjort rent bord i de første tre ligakampe i denne sæson – lørdag vandt Sparta Prag 5-2 over Pardubice, mens FCK vandt 4-0 over Randers FC.
Der er kickoff mellem FC København og Sparta Prag tirsdag klokken 20.00. Det første opgør spilles i Parken, mens der er returkamp i den tjekkiske hovedstad ugen efter.
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
VM-spiller får fem karantænedage
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
OPTAKT
Marokko – Haiti
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
MEDIE
Chokskifte på vej?
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Tjekkiet – Mexico
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
Juventus’ drømmetransfer er tidl. SL-profil
OPTAKT
Tyrkiet – USA
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
OPTAKT
Tunesien – Holland
OPTAKT
Sydafrika – Sydkorea
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
FIFA-boss: Det handler ikke om penge!
NYHEDER
Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK
Skylder FC København penge – straffes hårdt
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
