FC København er et offensivt mindet hold med stærke spillere på de fleste pladser. Men centralt på holdet skiller den 31-årige playmaker Rasmus Falk sig ud.
Sådan lyder vurderingen fra Sparta Prags danske cheftræner, Brian Priske, inden tirsdagens besøg hos den danske mester i Champions Leagues tredje kvalifikationsrunde.
– FCK har mange interessante unge spillere, der er på vej frem, men som også allerede har præsteret på et højt niveau.
– Men jeg er stor fan af Falk. Jeg var heldig at arbejde med ham, da jeg var i FCK. Og han er en fantastisk person på alle måder og en fremragende fodboldspiller.
– Han er en nøglespiller for deres hold, ligesom Kamil Grabara i målet har været meget afgørende for dem i mange kampe, siger Priske på et pressemøde i Parken forud for opgøret.
Den tidligere FCK-assistent og FC Midtjylland-cheftræner har fulgt FCK og Superligaen på afstand i de seneste to år, hvor han har stået i spidsen for først belgiske Royal Antwerp og nu altså Sparta Prag.
På papiret er FC København en smule foran Sparta Prag i forhold til økonomi og europæisk erfaring i nyere tid.
Priske gjorde i sidste sæson Sparta Prag til tjekkisk mester for første gang siden 2014, og det er hele 18 år siden, at holdet senest var i et Champions League-gruppespil.
– Men jeg ser det om et 50/50-opgør og to 50/50-kampe. Det er to stærke hold, og de små detaljer bliver afgørende. Det har vi i hvert fald snakket om: Vi er nødt til at have de små detaljer over på vores side, siger Priske.
En af dem kan være at finde i FCK's defensiv. Det danske mesterhold har sprudlet offensivt i starten af sæsonen med 17 mål i fem kampe, men der har været sprækker defensivt, bemærker Sparta Prag-træneren.
– Det er vores opgave at udnytte deres svagheder. Og de har kæmpet lidt. For en uge siden her i Parken skabte selv Breidablik store chancer mod dem, siger Priske med henvisning til FCK's 6-3-sejr over islændingene.
Priske kan prale af at have en yderst positiv statistik som cheftræner mod FCK. Som FCM-træner mødte han københavnerne ni gange, og det blev til seks sejre, to uafgjorte og et nederlag.
– Jeg var været heldig at stå i spidsen for et dygtigt hold. Vi havde stærke spillere og en god stab i FC Midtjylland, og det er helt sikkert den primære årsag, og nu skal statistikken så meget gerne udbygges, siger Priske med et smil.
Den samlede vinder af opgøret møder enten polske Raków Częstochowa eller cypriotiske Aris Limassol i Champions Leagues playoffrunde.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
AVIS
Færdig i Real Madrid
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
10. gang i træk
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
NYHEDER
Vildt forslag: Spil Harry Maguire som angriber
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
MEDIE