FC København er et offensivt mindet hold med stærke spillere på de fleste pladser. Men centralt på holdet skiller den 31-årige playmaker Rasmus Falk sig ud.
Sådan lyder vurderingen fra Sparta Prags danske cheftræner, Brian Priske, inden tirsdagens besøg hos den danske mester i Champions Leagues tredje kvalifikationsrunde.
– FCK har mange interessante unge spillere, der er på vej frem, men som også allerede har præsteret på et højt niveau.
– Men jeg er stor fan af Falk. Jeg var heldig at arbejde med ham, da jeg var i FCK. Og han er en fantastisk person på alle måder og en fremragende fodboldspiller.
– Han er en nøglespiller for deres hold, ligesom Kamil Grabara i målet har været meget afgørende for dem i mange kampe, siger Priske på et pressemøde i Parken forud for opgøret.
Den tidligere FCK-assistent og FC Midtjylland-cheftræner har fulgt FCK og Superligaen på afstand i de seneste to år, hvor han har stået i spidsen for først belgiske Royal Antwerp og nu altså Sparta Prag.
På papiret er FC København en smule foran Sparta Prag i forhold til økonomi og europæisk erfaring i nyere tid.
Priske gjorde i sidste sæson Sparta Prag til tjekkisk mester for første gang siden 2014, og det er hele 18 år siden, at holdet senest var i et Champions League-gruppespil.
– Men jeg ser det om et 50/50-opgør og to 50/50-kampe. Det er to stærke hold, og de små detaljer bliver afgørende. Det har vi i hvert fald snakket om: Vi er nødt til at have de små detaljer over på vores side, siger Priske.
En af dem kan være at finde i FCK's defensiv. Det danske mesterhold har sprudlet offensivt i starten af sæsonen med 17 mål i fem kampe, men der har været sprækker defensivt, bemærker Sparta Prag-træneren.
– Det er vores opgave at udnytte deres svagheder. Og de har kæmpet lidt. For en uge siden her i Parken skabte selv Breidablik store chancer mod dem, siger Priske med henvisning til FCK's 6-3-sejr over islændingene.
Priske kan prale af at have en yderst positiv statistik som cheftræner mod FCK. Som FCM-træner mødte han københavnerne ni gange, og det blev til seks sejre, to uafgjorte og et nederlag.
– Jeg var været heldig at stå i spidsen for et dygtigt hold. Vi havde stærke spillere og en god stab i FC Midtjylland, og det er helt sikkert den primære årsag, og nu skal statistikken så meget gerne udbygges, siger Priske med et smil.
Den samlede vinder af opgøret møder enten polske Raków Częstochowa eller cypriotiske Aris Limassol i Champions Leagues playoffrunde.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – de er ude!
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Vil smadre transferrekord
OPTAKT
Holland – Sverige
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Neestrup og co. vil have Barca-spiller
NYHEDER