Priske stor fan af ham: Det er FCK’s nøglespiller

Brian Priske ser opgørene mod FCK som helt lige og udpeger Rasmus Falk og Kamil Grabara som nøglespillere.



FC København er et offensivt mindet hold med stærke spillere på de fleste pladser. Men centralt på holdet skiller den 31-årige playmaker Rasmus Falk sig ud.

Sådan lyder vurderingen fra Sparta Prags danske cheftræner, Brian Priske, inden tirsdagens besøg hos den danske mester i Champions Leagues tredje kvalifikationsrunde.

– FCK har mange interessante unge spillere, der er på vej frem, men som også allerede har præsteret på et højt niveau.

– Men jeg er stor fan af Falk. Jeg var heldig at arbejde med ham, da jeg var i FCK. Og han er en fantastisk person på alle måder og en fremragende fodboldspiller.

– Han er en nøglespiller for deres hold, ligesom Kamil Grabara i målet har været meget afgørende for dem i mange kampe, siger Priske på et pressemøde i Parken forud for opgøret.

Den tidligere FCK-assistent og FC Midtjylland-cheftræner har fulgt FCK og Superligaen på afstand i de seneste to år, hvor han har stået i spidsen for først belgiske Royal Antwerp og nu altså Sparta Prag.

På papiret er FC København en smule foran Sparta Prag i forhold til økonomi og europæisk erfaring i nyere tid.
Priske gjorde i sidste sæson Sparta Prag til tjekkisk mester for første gang siden 2014, og det er hele 18 år siden, at holdet senest var i et Champions League-gruppespil.

– Men jeg ser det om et 50/50-opgør og to 50/50-kampe. Det er to stærke hold, og de små detaljer bliver afgørende. Det har vi i hvert fald snakket om: Vi er nødt til at have de små detaljer over på vores side, siger Priske.

En af dem kan være at finde i FCK's defensiv. Det danske mesterhold har sprudlet offensivt i starten af sæsonen med 17 mål i fem kampe, men der har været sprækker defensivt, bemærker Sparta Prag-træneren.

– Det er vores opgave at udnytte deres svagheder. Og de har kæmpet lidt. For en uge siden her i Parken skabte selv Breidablik store chancer mod dem, siger Priske med henvisning til FCK's 6-3-sejr over islændingene.

Priske kan prale af at have en yderst positiv statistik som cheftræner mod FCK. Som FCM-træner mødte han københavnerne ni gange, og det blev til seks sejre, to uafgjorte og et nederlag.

– Jeg var været heldig at stå i spidsen for et dygtigt hold. Vi havde stærke spillere og en god stab i FC Midtjylland, og det er helt sikkert den primære årsag, og nu skal statistikken så meget gerne udbygges, siger Priske med et smil.

Den samlede vinder af opgøret møder enten polske Raków Częstochowa eller cypriotiske Aris Limassol i Champions Leagues playoffrunde.

/ritzau/





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Transferbombe i Real Madrid?

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Lewandowski forlader FC Barcelona

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Manchester City vinder FA Cup

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Ny offensiv transfer i FCN?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

FC København – Randers FC

FC Fredericia – Silkeborg IF

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Celtic er mester efter vildt drama

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Manchester United – Nottingham Forest

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’