Priske stor fan af ham: Det er FCK’s nøglespiller

Brian Priske ser opgørene mod FCK som helt lige og udpeger Rasmus Falk og Kamil Grabara som nøglespillere.



FC København er et offensivt mindet hold med stærke spillere på de fleste pladser. Men centralt på holdet skiller den 31-årige playmaker Rasmus Falk sig ud.

Sådan lyder vurderingen fra Sparta Prags danske cheftræner, Brian Priske, inden tirsdagens besøg hos den danske mester i Champions Leagues tredje kvalifikationsrunde.

– FCK har mange interessante unge spillere, der er på vej frem, men som også allerede har præsteret på et højt niveau.

– Men jeg er stor fan af Falk. Jeg var heldig at arbejde med ham, da jeg var i FCK. Og han er en fantastisk person på alle måder og en fremragende fodboldspiller.

– Han er en nøglespiller for deres hold, ligesom Kamil Grabara i målet har været meget afgørende for dem i mange kampe, siger Priske på et pressemøde i Parken forud for opgøret.

Den tidligere FCK-assistent og FC Midtjylland-cheftræner har fulgt FCK og Superligaen på afstand i de seneste to år, hvor han har stået i spidsen for først belgiske Royal Antwerp og nu altså Sparta Prag.

På papiret er FC København en smule foran Sparta Prag i forhold til økonomi og europæisk erfaring i nyere tid.
Priske gjorde i sidste sæson Sparta Prag til tjekkisk mester for første gang siden 2014, og det er hele 18 år siden, at holdet senest var i et Champions League-gruppespil.

– Men jeg ser det om et 50/50-opgør og to 50/50-kampe. Det er to stærke hold, og de små detaljer bliver afgørende. Det har vi i hvert fald snakket om: Vi er nødt til at have de små detaljer over på vores side, siger Priske.

En af dem kan være at finde i FCK's defensiv. Det danske mesterhold har sprudlet offensivt i starten af sæsonen med 17 mål i fem kampe, men der har været sprækker defensivt, bemærker Sparta Prag-træneren.

– Det er vores opgave at udnytte deres svagheder. Og de har kæmpet lidt. For en uge siden her i Parken skabte selv Breidablik store chancer mod dem, siger Priske med henvisning til FCK's 6-3-sejr over islændingene.

Priske kan prale af at have en yderst positiv statistik som cheftræner mod FCK. Som FCM-træner mødte han københavnerne ni gange, og det blev til seks sejre, to uafgjorte og et nederlag.

– Jeg var været heldig at stå i spidsen for et dygtigt hold. Vi havde stærke spillere og en god stab i FC Midtjylland, og det er helt sikkert den primære årsag, og nu skal statistikken så meget gerne udbygges, siger Priske med et smil.

Den samlede vinder af opgøret møder enten polske Raków Częstochowa eller cypriotiske Aris Limassol i Champions Leagues playoffrunde.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Tonni Adamsen på plads i ny klub

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Derfor kommer han IKKE til FC København



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Forhandler om Albert Grønbæk

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano

De kan være færdige i Brøndby

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Her lander Superliga-kampprogrammet

Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Storklub jagter to danskere

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Oliver Sonne vender tilbage

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Superliga-klub bør jagte Robert Skov