Priske stor fan af ham: Det er FCK’s nøglespiller

Brian Priske ser opgørene mod FCK som helt lige og udpeger Rasmus Falk og Kamil Grabara som nøglespillere.



FC København er et offensivt mindet hold med stærke spillere på de fleste pladser. Men centralt på holdet skiller den 31-årige playmaker Rasmus Falk sig ud.

Sådan lyder vurderingen fra Sparta Prags danske cheftræner, Brian Priske, inden tirsdagens besøg hos den danske mester i Champions Leagues tredje kvalifikationsrunde.

– FCK har mange interessante unge spillere, der er på vej frem, men som også allerede har præsteret på et højt niveau.

– Men jeg er stor fan af Falk. Jeg var heldig at arbejde med ham, da jeg var i FCK. Og han er en fantastisk person på alle måder og en fremragende fodboldspiller.

– Han er en nøglespiller for deres hold, ligesom Kamil Grabara i målet har været meget afgørende for dem i mange kampe, siger Priske på et pressemøde i Parken forud for opgøret.

Den tidligere FCK-assistent og FC Midtjylland-cheftræner har fulgt FCK og Superligaen på afstand i de seneste to år, hvor han har stået i spidsen for først belgiske Royal Antwerp og nu altså Sparta Prag.

På papiret er FC København en smule foran Sparta Prag i forhold til økonomi og europæisk erfaring i nyere tid.
Priske gjorde i sidste sæson Sparta Prag til tjekkisk mester for første gang siden 2014, og det er hele 18 år siden, at holdet senest var i et Champions League-gruppespil.

– Men jeg ser det om et 50/50-opgør og to 50/50-kampe. Det er to stærke hold, og de små detaljer bliver afgørende. Det har vi i hvert fald snakket om: Vi er nødt til at have de små detaljer over på vores side, siger Priske.

En af dem kan være at finde i FCK's defensiv. Det danske mesterhold har sprudlet offensivt i starten af sæsonen med 17 mål i fem kampe, men der har været sprækker defensivt, bemærker Sparta Prag-træneren.

– Det er vores opgave at udnytte deres svagheder. Og de har kæmpet lidt. For en uge siden her i Parken skabte selv Breidablik store chancer mod dem, siger Priske med henvisning til FCK's 6-3-sejr over islændingene.

Priske kan prale af at have en yderst positiv statistik som cheftræner mod FCK. Som FCM-træner mødte han københavnerne ni gange, og det blev til seks sejre, to uafgjorte og et nederlag.

– Jeg var været heldig at stå i spidsen for et dygtigt hold. Vi havde stærke spillere og en god stab i FC Midtjylland, og det er helt sikkert den primære årsag, og nu skal statistikken så meget gerne udbygges, siger Priske med et smil.

Den samlede vinder af opgøret møder enten polske Raków Częstochowa eller cypriotiske Aris Limassol i Champions Leagues playoffrunde.

/ritzau/





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

FC København – FC Nordsjælland

Stort Brøndby-boost



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål

– Enten FCK eller også stopper han?

Interessen er eksploderet på grund af FC København



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’

Neestrup må undvære profil igen

Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Danmark indleder med et brag mod Norge

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

Uafgjort i italiensk derby

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen

Vild hæder: Gidsel skriver historie

TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?

FC København-boss reagerer på tilråb

Arteta er utilfreds med disciplinen

Ørkeløshed i Østjylland

Bud landet: Dansker i sen transfer?

Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

Randers FC – Vejle Boldklub

Snestorm kan udfordre OB

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte