Profiler enige om FC Københavns sårbarhed

FC København har foruden deres europæiske kampagne været yderst sårbare defensivt. Det er klubbens profiler godt klar over gående ind til mødet med de forsvarende Champions Legaue-vindere Manchester City.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): I Europa har FC Københavns defensiv været ganske fortrinlig, mens man hjemme i Superligaen har haft noget sværere ved at holde buret rent.

De tendenser er fortsat ind i klubbens preseason, hvor man blandt andet lukkede fire mål ind i en testkamp mod Elfsborg. Faktisk holdt man ikke et clean sheet i løbet af opstarten, som nu er gået på held, da Manchester City venter lige rundt om hjørnet.

Anført af Erling Haaland, der vendte retur fra sin skade i weekenden og scorede, skal FC København dæmme op for velsagtens verdens mest potente offensiv.

Skal det lykkes, så skal FC Københavns forsvarsspillere have ryddet op i sine defensive udfordringer, som også tæller standardsituationer, med det vons.

Det fortæller FCK's nye forsvarsprofil Scott McKenna til Tipsbladet og andre medier søndag eftermiddag.

– Det er noget vi har arbejdet meget på, og vi forsøger at udbedre fejlene. 5-4-kampen var ikke ideel, men med de spillere, vi har her på holdet, så vil vi aldrig få problemer med at score mål. Jeg mener dog, at vi skal være lidt mere organiserede og solide defensivt.

Elias Jelert er enig i, at FC København skal have løst sine defensive udfordringer for at få succes mod Manchester City.

– Vores defensive kompakthed (har vi fokus på, red.). De kan godt lide at spille i de huller, som vi ikke vil have dem ind i. Det gælder om at være meget vågen i forhold til ikke at lade dem spille deres spil. Derudover skal vi også lave nogle kontraer og holde på bolden.

Og det bliver ikke kun i de bagerste geledder, at der skal ydes en ekstra defensiv indsats. Det skal være en kollektiv indsats, hvor holdets offensive profiler også godt kende sine roller mod Manchester City.

– Det er en kamp, hvor man må bidrage lidt mere defensivt end vanligt. Det handler om at gøre sit arbejde for holdet og så håbe på at have friske ben til kontraerne. Det kræver mere for os offensive spillere, siger Mohamed Elyounoussi til Tipsbladet og den fremmødte presse.

Nordmanden slår dog fast, at man ikke vil lægge sig fast ned. I perioder vil man forsøge at byde Manchester City op til dans på kuglen.

– Misforstå mig ikke. Vi vil også gerne have bolden. Det viste vi også mod Bayern, så det er ikke bare sådan, at vi stiller os lavt. Vi vil også gerne vise, at vi kan styre kampen.

Det er på tirsdag klokken 21.00, at FC København og Manchester City brager sammen i Parken. I sidste sæson mødtes man i Champions League-gruppespillet, hvor man spillede uafgjort på dansk grund. Returopgøret blev en anden fortælling.





FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Hylder Manchester United-stjerne

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Han kan blive den næste store profil!

Officielt: Her spilles AGF-OB

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

AGF og OB var enige om at spille søndag



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

– Priserne er eksploderet

Brøndby henter stortalent i Superliga-klub

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

Medier fælder hård dom

Spændende OB-nyhed

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Fælder bekymrende dom efter chok

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

De vil have Martin Braithwaite

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

Tottenham boykotter Viaplay

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

FCK forventer kæmpe overskud i 2026

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte

Superliga-premiere aflyst

Superliga-profil skadet

Brian Riemer på plads til topkamp

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Tror på overraskelse i startopstilling

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

Ramt af pointstraf