FREDERIKSBERG (Tipsbladet): I Europa har FC Københavns defensiv været ganske fortrinlig, mens man hjemme i Superligaen har haft noget sværere ved at holde buret rent.
De tendenser er fortsat ind i klubbens preseason, hvor man blandt andet lukkede fire mål ind i en testkamp mod Elfsborg. Faktisk holdt man ikke et clean sheet i løbet af opstarten, som nu er gået på held, da Manchester City venter lige rundt om hjørnet.
Anført af Erling Haaland, der vendte retur fra sin skade i weekenden og scorede, skal FC København dæmme op for velsagtens verdens mest potente offensiv.
Skal det lykkes, så skal FC Københavns forsvarsspillere have ryddet op i sine defensive udfordringer, som også tæller standardsituationer, med det vons.
Det fortæller FCK's nye forsvarsprofil Scott McKenna til Tipsbladet og andre medier søndag eftermiddag.
– Det er noget vi har arbejdet meget på, og vi forsøger at udbedre fejlene. 5-4-kampen var ikke ideel, men med de spillere, vi har her på holdet, så vil vi aldrig få problemer med at score mål. Jeg mener dog, at vi skal være lidt mere organiserede og solide defensivt.
Elias Jelert er enig i, at FC København skal have løst sine defensive udfordringer for at få succes mod Manchester City.
– Vores defensive kompakthed (har vi fokus på, red.). De kan godt lide at spille i de huller, som vi ikke vil have dem ind i. Det gælder om at være meget vågen i forhold til ikke at lade dem spille deres spil. Derudover skal vi også lave nogle kontraer og holde på bolden.
Og det bliver ikke kun i de bagerste geledder, at der skal ydes en ekstra defensiv indsats. Det skal være en kollektiv indsats, hvor holdets offensive profiler også godt kende sine roller mod Manchester City.
– Det er en kamp, hvor man må bidrage lidt mere defensivt end vanligt. Det handler om at gøre sit arbejde for holdet og så håbe på at have friske ben til kontraerne. Det kræver mere for os offensive spillere, siger Mohamed Elyounoussi til Tipsbladet og den fremmødte presse.
Nordmanden slår dog fast, at man ikke vil lægge sig fast ned. I perioder vil man forsøge at byde Manchester City op til dans på kuglen.
– Misforstå mig ikke. Vi vil også gerne have bolden. Det viste vi også mod Bayern, så det er ikke bare sådan, at vi stiller os lavt. Vi vil også gerne vise, at vi kan styre kampen.
Det er på tirsdag klokken 21.00, at FC København og Manchester City brager sammen i Parken. I sidste sæson mødtes man i Champions League-gruppespillet, hvor man spillede uafgjort på dansk grund. Returopgøret blev en anden fortælling.
TOPNYHED
Lothar Matthäus fælder dom over Danmark
HELT VILDT
‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’
MEDIE
Liverpool-spiller i chokskifte?
MEDIE
De vil købe FC Midtjylland-profil
FANKLUBBEN
Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!
INTERVIEW
Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby
TOPNYHED
Raser over Patrick Dorgu-beslutning
MEDIE
Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk
Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer
MEDIE
Vavro og dansk stjerne meldes på vej væk
TOPNYHED
– Jeg sagde hent ham i Brøndby!
MEDIE
Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.
MEDIE
Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid
MEDIE
Mads Kikkenborg på vej væk fra Anderlecht
HELT VILDT
44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm
TOPNYHED
Frederik Birk bryder tavsheden
FANKLUBBEN
FCK ville hellere af med ham – og tak for det!
Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’
MEDIE
Pione Sistos millionløn skaber problemer
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
MEDIE
Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
MEDIE
På vej til storklub
MEDIE
Spøger i kæmpeklub
TRANSFER
Jagtet af FCK – nu skifter han
AVIS
Stopper alle forhandlinger
MEDIE
Lurer på dyr dansk stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København binder stortalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op
FANKLUBBEN
Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!
MEDIE
Storklub lurer på Mohamed Salah
TRANSFER
Philadelphia Union forhandler om dansker
MEDIE
Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca
TRANSFER
Solgt for 285 millioner
Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer
TOPNYHED
Solgte dansk stjerne: ‘Det gør stadig ondt’
NYHEDER
Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan
Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank
TRANSFER
Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby
NYHEDER
Det er et mysterium for Pep Guardiola
TRANSFER
Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner
Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader
INTERVIEW
Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’
Pibekoncert til Thomas Frank
Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford
DAGENS SPILFORSLAG