FREDERIKSBERG (Tipsbladet): I Europa har FC Københavns defensiv været ganske fortrinlig, mens man hjemme i Superligaen har haft noget sværere ved at holde buret rent.
De tendenser er fortsat ind i klubbens preseason, hvor man blandt andet lukkede fire mål ind i en testkamp mod Elfsborg. Faktisk holdt man ikke et clean sheet i løbet af opstarten, som nu er gået på held, da Manchester City venter lige rundt om hjørnet.
Anført af Erling Haaland, der vendte retur fra sin skade i weekenden og scorede, skal FC København dæmme op for velsagtens verdens mest potente offensiv.
Skal det lykkes, så skal FC Københavns forsvarsspillere have ryddet op i sine defensive udfordringer, som også tæller standardsituationer, med det vons.
Det fortæller FCK's nye forsvarsprofil Scott McKenna til Tipsbladet og andre medier søndag eftermiddag.
– Det er noget vi har arbejdet meget på, og vi forsøger at udbedre fejlene. 5-4-kampen var ikke ideel, men med de spillere, vi har her på holdet, så vil vi aldrig få problemer med at score mål. Jeg mener dog, at vi skal være lidt mere organiserede og solide defensivt.
Elias Jelert er enig i, at FC København skal have løst sine defensive udfordringer for at få succes mod Manchester City.
– Vores defensive kompakthed (har vi fokus på, red.). De kan godt lide at spille i de huller, som vi ikke vil have dem ind i. Det gælder om at være meget vågen i forhold til ikke at lade dem spille deres spil. Derudover skal vi også lave nogle kontraer og holde på bolden.
Og det bliver ikke kun i de bagerste geledder, at der skal ydes en ekstra defensiv indsats. Det skal være en kollektiv indsats, hvor holdets offensive profiler også godt kende sine roller mod Manchester City.
– Det er en kamp, hvor man må bidrage lidt mere defensivt end vanligt. Det handler om at gøre sit arbejde for holdet og så håbe på at have friske ben til kontraerne. Det kræver mere for os offensive spillere, siger Mohamed Elyounoussi til Tipsbladet og den fremmødte presse.
Nordmanden slår dog fast, at man ikke vil lægge sig fast ned. I perioder vil man forsøge at byde Manchester City op til dans på kuglen.
– Misforstå mig ikke. Vi vil også gerne have bolden. Det viste vi også mod Bayern, så det er ikke bare sådan, at vi stiller os lavt. Vi vil også gerne vise, at vi kan styre kampen.
Det er på tirsdag klokken 21.00, at FC København og Manchester City brager sammen i Parken. I sidste sæson mødtes man i Champions League-gruppespillet, hvor man spillede uafgjort på dansk grund. Returopgøret blev en anden fortælling.
LIVE
TransferLIVE: Forlader Superliga-klub
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
VM-Vækkeuret: Historisk kamp med falmende stjerner
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
NYHEDER
Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub
NYHEDER
Superliga-boss håber på transfer inden for en uge
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
OPTAKT