Profiler enige om FC Københavns sårbarhed

FC København har foruden deres europæiske kampagne været yderst sårbare defensivt. Det er klubbens profiler godt klar over gående ind til mødet med de forsvarende Champions Legaue-vindere Manchester City.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): I Europa har FC Københavns defensiv været ganske fortrinlig, mens man hjemme i Superligaen har haft noget sværere ved at holde buret rent.

De tendenser er fortsat ind i klubbens preseason, hvor man blandt andet lukkede fire mål ind i en testkamp mod Elfsborg. Faktisk holdt man ikke et clean sheet i løbet af opstarten, som nu er gået på held, da Manchester City venter lige rundt om hjørnet.

Anført af Erling Haaland, der vendte retur fra sin skade i weekenden og scorede, skal FC København dæmme op for velsagtens verdens mest potente offensiv.

Skal det lykkes, så skal FC Københavns forsvarsspillere have ryddet op i sine defensive udfordringer, som også tæller standardsituationer, med det vons.

Det fortæller FCK's nye forsvarsprofil Scott McKenna til Tipsbladet og andre medier søndag eftermiddag.

– Det er noget vi har arbejdet meget på, og vi forsøger at udbedre fejlene. 5-4-kampen var ikke ideel, men med de spillere, vi har her på holdet, så vil vi aldrig få problemer med at score mål. Jeg mener dog, at vi skal være lidt mere organiserede og solide defensivt.

Elias Jelert er enig i, at FC København skal have løst sine defensive udfordringer for at få succes mod Manchester City.

– Vores defensive kompakthed (har vi fokus på, red.). De kan godt lide at spille i de huller, som vi ikke vil have dem ind i. Det gælder om at være meget vågen i forhold til ikke at lade dem spille deres spil. Derudover skal vi også lave nogle kontraer og holde på bolden.

Og det bliver ikke kun i de bagerste geledder, at der skal ydes en ekstra defensiv indsats. Det skal være en kollektiv indsats, hvor holdets offensive profiler også godt kende sine roller mod Manchester City.

– Det er en kamp, hvor man må bidrage lidt mere defensivt end vanligt. Det handler om at gøre sit arbejde for holdet og så håbe på at have friske ben til kontraerne. Det kræver mere for os offensive spillere, siger Mohamed Elyounoussi til Tipsbladet og den fremmødte presse.

Nordmanden slår dog fast, at man ikke vil lægge sig fast ned. I perioder vil man forsøge at byde Manchester City op til dans på kuglen.

– Misforstå mig ikke. Vi vil også gerne have bolden. Det viste vi også mod Bayern, så det er ikke bare sådan, at vi stiller os lavt. Vi vil også gerne vise, at vi kan styre kampen.

Det er på tirsdag klokken 21.00, at FC København og Manchester City brager sammen i Parken. I sidste sæson mødtes man i Champions League-gruppespillet, hvor man spillede uafgjort på dansk grund. Returopgøret blev en anden fortælling.







TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Vildt drama til sidst: City slår Liverpool

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!

Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

Cooper overrasker: Giver stortalent chancen



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Sådan gik det til: FCM slår FCK!

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen

Brian Riemer giver råd til storklub

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Højlund med helterolle for Napoli

Slog transferrekord – nu jagter de dansker



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

Katastrofal start for Jacob Rasmussen

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Er han den nye Rurik Gislason?

Lyon tager stor Nartey-beslutning

Flere stjerner ude af FCK-brag – Uhre kan få debut



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Her kan du se FC Midtjylland mod FC København

Tæt på utrolig kamprekord

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag

Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne

Viaplay-boss langer ud efter AGF

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag

AGF-fans hjælper med snerydning

FC Midtjylland – FC København

Peger på særligt problem for Superligaen

FC Nordsjælland – Sønderjyske

‘Det virker fuldstændig gakket!’

De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar

Silkeborg IF – Viborg FF

Marseille kan overraske i Le Classique

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’