PSG overvinder forskrækkelse mod Aston Villa

Paris Saint-Germain dominerede, men kom alligevel bagud mod Aston Villa. PSG svarede igen og vandt 3-1.



Paris Saint-Germain har kurs mod semifinalerne i Champions League.

Onsdag aften vandt den franske mesterklub sikkert med 3-1 hjemme over Aston Villa i den første kvartfinale efter at have domineret store dele af opgøret.

Efter at være presset i bund tog de engelske gæster føringen, men PSG fik vendt kampen med en scoring lige før og lige efter pausen. Der blev sat trumf på med et mål i tillægstiden.

Selv om dobbeltopgøret ikke er helt afgjort endnu, skal Aston Villa levere en langt mere overbevisende indsats hjemme i Birmingham på tirsdag, hvis ikke de europæiske klubmestre fra 1982 skal lide exit fra turneringen.

Omvendt må PSG-træner Luis Enrique sætte næsen op efter at gentage onsdagens overbevisende præstation, for så kommer avancementet aldrig i fare.

Fra første fløjt tog hans hold nemlig teten, og det virkede reelt som et spørgsmål om tid, før det ville kaste et PSG-mål af sig.

Derfor var det helt ulogisk, at Aston Villas Morgan Rogers i det 35. minut kunne score efter at være spillet fri på bageste stolpe.

På tribunen jublede prins William og de øvrige Aston Villa-fans over den uventede udvikling på kampen.

Glæden varede dog kort blandt de mange tusinde englændere i Paris.

Fem minutter senere udlignede stortalentet Desire Doue. Det 19-årige franske stjerneskud fik let lov til at søge fra venstre side og ind mod midten af banen, før han drejede bolden i mål via overliggeren.

Fire minutter efter pausen tog hjemmeholdet så føringen.

Den georgiske troldmand Khvicha Kvaratskhelia driblede rundt, før han tog et træk ned i en spids vinkel og sendte et missil afsted med kurs mod nettaget. Afslutningen overraskede Emiliano Martínez i målet, og argentineren kunne ikke forhindre en scoring.

PSG pressede på for at udbygge føringen, og det gør en verden til forskel for udgangspunktet, at venstrebacken Nuno Mendes to minutter inde i tillægstiden lykkedes med at øge føringen til 3-1.

/ritzau/





Her er FCK’s modstander i Europa Playoff




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Hold nu kæft, hvor er han god!

Færdig: Nu er han rejst til København

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Efter to måneders tørke: Højlund lyner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

I dialog – stor klub vil have denne dansker

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

AGF forhører sig om legendes nevø – men…



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Dansk stortalents værdi eksploderer

Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback

Teaser for ny AGF-aftale

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Lewandowski forlader FC Barcelona

Ny offensiv transfer i FCN?

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

FC Nordsjælland tager sig af bronzen

Så er det officielt



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Salah sender særlig besked