PSG overvinder forskrækkelse mod Aston Villa

Paris Saint-Germain dominerede, men kom alligevel bagud mod Aston Villa. PSG svarede igen og vandt 3-1.



Paris Saint-Germain har kurs mod semifinalerne i Champions League.

Onsdag aften vandt den franske mesterklub sikkert med 3-1 hjemme over Aston Villa i den første kvartfinale efter at have domineret store dele af opgøret.

Efter at være presset i bund tog de engelske gæster føringen, men PSG fik vendt kampen med en scoring lige før og lige efter pausen. Der blev sat trumf på med et mål i tillægstiden.

Selv om dobbeltopgøret ikke er helt afgjort endnu, skal Aston Villa levere en langt mere overbevisende indsats hjemme i Birmingham på tirsdag, hvis ikke de europæiske klubmestre fra 1982 skal lide exit fra turneringen.

Omvendt må PSG-træner Luis Enrique sætte næsen op efter at gentage onsdagens overbevisende præstation, for så kommer avancementet aldrig i fare.

Fra første fløjt tog hans hold nemlig teten, og det virkede reelt som et spørgsmål om tid, før det ville kaste et PSG-mål af sig.

Derfor var det helt ulogisk, at Aston Villas Morgan Rogers i det 35. minut kunne score efter at være spillet fri på bageste stolpe.

På tribunen jublede prins William og de øvrige Aston Villa-fans over den uventede udvikling på kampen.

Glæden varede dog kort blandt de mange tusinde englændere i Paris.

Fem minutter senere udlignede stortalentet Desire Doue. Det 19-årige franske stjerneskud fik let lov til at søge fra venstre side og ind mod midten af banen, før han drejede bolden i mål via overliggeren.

Fire minutter efter pausen tog hjemmeholdet så føringen.

Den georgiske troldmand Khvicha Kvaratskhelia driblede rundt, før han tog et træk ned i en spids vinkel og sendte et missil afsted med kurs mod nettaget. Afslutningen overraskede Emiliano Martínez i målet, og argentineren kunne ikke forhindre en scoring.

PSG pressede på for at udbygge føringen, og det gør en verden til forskel for udgangspunktet, at venstrebacken Nuno Mendes to minutter inde i tillægstiden lykkedes med at øge føringen til 3-1.

/ritzau/





AC_Horsens_1 LIVE

LIVE: Horsens scorer direkte på hjørne

Horsens og Hvidovre spiller uafgjort

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej



Kæmpekøb retur til FC København?

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Han er færdig i Brøndby

Oddset styrtdykker

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Amir Richardson scorer kassen i FC København

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Esbjerg efterlyser informationer om toilethærværk

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Spår stor transferaktivitet i FC København

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’