PSG overvinder forskrækkelse mod Aston Villa

Paris Saint-Germain dominerede, men kom alligevel bagud mod Aston Villa. PSG svarede igen og vandt 3-1.



Paris Saint-Germain har kurs mod semifinalerne i Champions League.

Onsdag aften vandt den franske mesterklub sikkert med 3-1 hjemme over Aston Villa i den første kvartfinale efter at have domineret store dele af opgøret.

Efter at være presset i bund tog de engelske gæster føringen, men PSG fik vendt kampen med en scoring lige før og lige efter pausen. Der blev sat trumf på med et mål i tillægstiden.

Selv om dobbeltopgøret ikke er helt afgjort endnu, skal Aston Villa levere en langt mere overbevisende indsats hjemme i Birmingham på tirsdag, hvis ikke de europæiske klubmestre fra 1982 skal lide exit fra turneringen.

Omvendt må PSG-træner Luis Enrique sætte næsen op efter at gentage onsdagens overbevisende præstation, for så kommer avancementet aldrig i fare.

Fra første fløjt tog hans hold nemlig teten, og det virkede reelt som et spørgsmål om tid, før det ville kaste et PSG-mål af sig.

Derfor var det helt ulogisk, at Aston Villas Morgan Rogers i det 35. minut kunne score efter at være spillet fri på bageste stolpe.

På tribunen jublede prins William og de øvrige Aston Villa-fans over den uventede udvikling på kampen.

Glæden varede dog kort blandt de mange tusinde englændere i Paris.

Fem minutter senere udlignede stortalentet Desire Doue. Det 19-årige franske stjerneskud fik let lov til at søge fra venstre side og ind mod midten af banen, før han drejede bolden i mål via overliggeren.

Fire minutter efter pausen tog hjemmeholdet så føringen.

Den georgiske troldmand Khvicha Kvaratskhelia driblede rundt, før han tog et træk ned i en spids vinkel og sendte et missil afsted med kurs mod nettaget. Afslutningen overraskede Emiliano Martínez i målet, og argentineren kunne ikke forhindre en scoring.

PSG pressede på for at udbygge føringen, og det gør en verden til forskel for udgangspunktet, at venstrebacken Nuno Mendes to minutter inde i tillægstiden lykkedes med at øge føringen til 3-1.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Storkamp af Patrick Dorgu

Conte stopper i Napoli

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Højlund slutter sæsonen med bravour

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Topboss sviner Barça til

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Her er FC Københavns vej i Europa

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Jacob Neestrup er enig med ny klub

FC København kan få Jens Stage-millioner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Sammenligner Brøndby med Manchester United

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag

Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Forhandler med storklub

Serie A-klubber jagter Randers-profil

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’