Ambitionerne var gigantiske, da Qatar Sports Investments i 2011 valgte at købe Paris Saint-Germain.
De qatarske rigmænd har brugt utallige milliarder på superstjerner, men efter 10 forsøg er det stadig ikke lykkedes at bringe Champions League-trofæet hjem til Paris.
Og ifølge Troels Bager Thøgersen, der er chefredaktør for Tipsbladets papiravis, er de skuffende resultater et udtryk for, at Paris Saint-Germains ejere har en grundlæggende forkert strategi.
– Deres måde at bygge et fodboldhold på svarer til at spise en plade Marabou, en maxi-pose Sour Cream and Onion-chips og en halv liter flødeis med saltkaramel, og skylle efter med halvanden liter cola, efter man har fået en god bøf-middag. Det så lækkert ud, da man købte ind på tom mave tidligere på dagen, men det hævner sig grusomt, siger Troels Bager Thøgersen.
Paris Saint-Germains projekt bærer mere præg af, at klubbens ejere prioriterer kommerciel succes højere end sportslig succes, lyder kritikken.
– Jeg får den mistanke, at PSG selv her over 10 år efter overtagelsen stadig er ét stort PR-projekt for Qatar. Jeg er sikker på, at PSG scorer skyhøjt på global genkendelse og følgere på Tik-Tok og Instagram med Messi, Neymar og Mbappé i samme angreb, og at man også nemt kan vinde Champions League med de tre på holdet, når man vælger PSG på Playstation.
– Men moderne fodbold er netop ikke som at spille Playstation, det har faktisk aldrig været længere fra virkeligheden. Det er fint nok at spille med et ubalanceret hold, når modstanderen hedder Troyes eller Ajaccio, men når det virkelig gælder i Champions League, er det bare for svært for resten af holdet at bære en offensiv med to-tre spillere, der sjældent løber med hjem og ikke udfylder deres defensive roller.
Taktikken er håbløst forældet
Ifølge Troels Bager Thøgersen kunne Paris Saint-Germain tage ved lære af Argentinas landstræner Lionel Scaloni, der under VM i Qatar formåede at bygge et mandskab, hvor man fik det maksimale ud af den 35-årige Lionel Messi.
– Det kan godt være, PSG en dag er heldig og står med Champions League-trofæet, på trods af at man spiller med to-tre offensive spillere, der ikke arbejder defensivt. Men det er bare ikke ret sandsynligt, at det sker, for PSG er taktisk håbløst forældet, ligesom det naturligvis heller ikke hjælper med den for bløde modstand til daglig i Frankrig, siger Troels Bager Thøgersen.
– Det bider én i røven, når man bygger et hold, der er fantastisk i Playstation, og indtil topledelsen og ejerne i Qatar fatter det, vil PSG skuffe igen og igen, uanset om modstanderen er Bayern München eller én af de andre moderne superklubber med kollektivet i centrum.
Paris Saint-Germain er også røget ud af den franske pokalturnering, så Lionel Messi og kompagni skal nu koncentrere sig om den hjemlige liga i resten af sæsonen.
LIVE
LIVE: Melder ud om Amir Richardson
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
Barcelona klager til UEFA
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
TIPSBLADET SPECIAL
– Går det galt, går det rigtig galt!
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!
TOPNYHED
Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
NYHEDER
Robert trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
‘De har grinet deres røv i laser’
OPTAKT
Liverpool – Fulham
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
NYHEDER
Glem det, Leicester!
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
OPTAKT
PSG – Liverpool
OPTAKT
Barcelona – Atletico
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
TOPNYHED