Ambitionerne var gigantiske, da Qatar Sports Investments i 2011 valgte at købe Paris Saint-Germain.
De qatarske rigmænd har brugt utallige milliarder på superstjerner, men efter 10 forsøg er det stadig ikke lykkedes at bringe Champions League-trofæet hjem til Paris.
Og ifølge Troels Bager Thøgersen, der er chefredaktør for Tipsbladets papiravis, er de skuffende resultater et udtryk for, at Paris Saint-Germains ejere har en grundlæggende forkert strategi.
– Deres måde at bygge et fodboldhold på svarer til at spise en plade Marabou, en maxi-pose Sour Cream and Onion-chips og en halv liter flødeis med saltkaramel, og skylle efter med halvanden liter cola, efter man har fået en god bøf-middag. Det så lækkert ud, da man købte ind på tom mave tidligere på dagen, men det hævner sig grusomt, siger Troels Bager Thøgersen.
Paris Saint-Germains projekt bærer mere præg af, at klubbens ejere prioriterer kommerciel succes højere end sportslig succes, lyder kritikken.
– Jeg får den mistanke, at PSG selv her over 10 år efter overtagelsen stadig er ét stort PR-projekt for Qatar. Jeg er sikker på, at PSG scorer skyhøjt på global genkendelse og følgere på Tik-Tok og Instagram med Messi, Neymar og Mbappé i samme angreb, og at man også nemt kan vinde Champions League med de tre på holdet, når man vælger PSG på Playstation.
– Men moderne fodbold er netop ikke som at spille Playstation, det har faktisk aldrig været længere fra virkeligheden. Det er fint nok at spille med et ubalanceret hold, når modstanderen hedder Troyes eller Ajaccio, men når det virkelig gælder i Champions League, er det bare for svært for resten af holdet at bære en offensiv med to-tre spillere, der sjældent løber med hjem og ikke udfylder deres defensive roller.
Taktikken er håbløst forældet
Ifølge Troels Bager Thøgersen kunne Paris Saint-Germain tage ved lære af Argentinas landstræner Lionel Scaloni, der under VM i Qatar formåede at bygge et mandskab, hvor man fik det maksimale ud af den 35-årige Lionel Messi.
– Det kan godt være, PSG en dag er heldig og står med Champions League-trofæet, på trods af at man spiller med to-tre offensive spillere, der ikke arbejder defensivt. Men det er bare ikke ret sandsynligt, at det sker, for PSG er taktisk håbløst forældet, ligesom det naturligvis heller ikke hjælper med den for bløde modstand til daglig i Frankrig, siger Troels Bager Thøgersen.
– Det bider én i røven, når man bygger et hold, der er fantastisk i Playstation, og indtil topledelsen og ejerne i Qatar fatter det, vil PSG skuffe igen og igen, uanset om modstanderen er Bayern München eller én af de andre moderne superklubber med kollektivet i centrum.
Paris Saint-Germain er også røget ud af den franske pokalturnering, så Lionel Messi og kompagni skal nu koncentrere sig om den hjemlige liga i resten af sæsonen.
MEDIE
Rejser vild transferspekulation
NYHEDER
De er herbstmeister
NYHEDER
Vilde Villa nedlagde Manchester United
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
TOPNYHED
Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu
TRANSFER
Efter FC København-køb: Henter fem spillere
TOPNYHED
Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
EKSKLUSIVT
Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
MEDIE
Frustreret Premier League-dansker vil væk
I svime over Oscar Schwartau
AVIS
Johannes Hoff Thorup er på listen
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Nicolai Larsens næste klub
TOPNYHED
Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04
NYHEDER
Dansk træner lander job i portugisisk klub
NYHEDER
FC Barcelona med skrækmelding om AC
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
LIGE NU
‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner
Julegave? Deler godt nyt om forlængelse
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro
Barcelona rykker fra
Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’
MEDIE
Store navne kan forlade Brøndby IF
TRANSFER
Uheldig dansk angriber færdig i Norge
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
AVIS
Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
Mbappé tangerer Ronaldo-rekord
Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur
EKSKLUSIVT
SMS midt om natten: ‘Så var det slut’
AVIS
Intet aftryk!
Her vil Asien kopiere Europa
Marokko er blevet fodboldens mekka
Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl
Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år
Drømmer om VM 2026 med Danmark
Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama
AVIS
Det kommer til at trække ud
TOPNYHED
Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer
City lægger pres på Arsenal med sikker sejr
TRANSFER