PSG skuffer igen, igen: Ejerne må snart fatte det

Paris Saint-Germain har stadig ikke vundet Champions League, og ifølge Tipsbladets chefredaktør er parisernes problem, at klubbens ejere har en useriøs tilgang til det sportslige.



Ambitionerne var gigantiske, da Qatar Sports Investments i 2011 valgte at købe Paris Saint-Germain. 

De qatarske rigmænd har brugt utallige milliarder på superstjerner, men efter 10 forsøg er det stadig ikke lykkedes at bringe Champions League-trofæet hjem til Paris. 

Og ifølge Troels Bager Thøgersen, der er chefredaktør for Tipsbladets papiravis, er de skuffende resultater et udtryk for, at Paris Saint-Germains ejere har en grundlæggende forkert strategi. 

– Deres måde at bygge et fodboldhold på svarer til at spise en plade Marabou, en maxi-pose Sour Cream and Onion-chips og en halv liter flødeis med saltkaramel, og skylle efter med halvanden liter cola, efter man har fået en god bøf-middag. Det så lækkert ud, da man købte ind på tom mave tidligere på dagen, men det hævner sig grusomt, siger Troels Bager Thøgersen. 

Paris Saint-Germains projekt bærer mere præg af, at klubbens ejere prioriterer kommerciel succes højere end sportslig succes, lyder kritikken.

– Jeg får den mistanke, at PSG selv her over 10 år efter overtagelsen stadig er ét stort PR-projekt for Qatar. Jeg er sikker på, at PSG scorer skyhøjt på global genkendelse og følgere på Tik-Tok og Instagram med Messi, Neymar og Mbappé i samme angreb, og at man også nemt kan vinde Champions League med de tre på holdet, når man vælger PSG på Playstation. 

– Men moderne fodbold er netop ikke som at spille Playstation, det har faktisk aldrig været længere fra virkeligheden. Det er fint nok at spille med et ubalanceret hold, når modstanderen hedder Troyes eller Ajaccio, men når det virkelig gælder i Champions League, er det bare for svært for resten af holdet at bære en offensiv med to-tre spillere, der sjældent løber med hjem og ikke udfylder deres defensive roller.

Taktikken er håbløst forældet
Ifølge Troels Bager Thøgersen kunne Paris Saint-Germain tage ved lære af Argentinas landstræner Lionel Scaloni, der under VM i Qatar formåede at bygge et mandskab, hvor man fik det maksimale ud af den 35-årige Lionel Messi.

– Det kan godt være, PSG en dag er heldig og står med Champions League-trofæet, på trods af at man spiller med to-tre offensive spillere, der ikke arbejder defensivt. Men det er bare ikke ret sandsynligt, at det sker, for PSG er taktisk håbløst forældet, ligesom det naturligvis heller ikke hjælper med den for bløde modstand til daglig i Frankrig, siger Troels Bager Thøgersen. 

– Det bider én i røven, når man bygger et hold, der er fantastisk i Playstation, og indtil topledelsen og ejerne i Qatar fatter det, vil PSG skuffe igen og igen, uanset om modstanderen er Bayern München eller én af de andre moderne superklubber med kollektivet i centrum.

Paris Saint-Germain er også røget ud af den franske pokalturnering, så Lionel Messi og kompagni skal nu koncentrere sig om den hjemlige liga i resten af sæsonen. 





Klubejer udskammer tidligere Superliga-spiller


Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank

Går i kødet på Rasmus Højlund

‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag

Tottenham-stjerne truet med pistol

Thomas Frank brugte FCK-episode til at joke med

Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’

Vanvid: 30 millioner grunde til at bruge ham, FCK!

Av, FCK! Pinlig kasse går verden rundt

Droppet af Riemer: Skal finde sig selv

Hård stikpille til Vingegaard

Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser

Kæmpe ros: ‘En af de mest spektakulære spillere’

Ekspert peger på stort Brøndby-problem

Højbjerg med kæmpe ros

Karakterer: Neestrup skal koge over af raseri!

Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino

Han er en vanvittig spiller – men blev FCM snydt?

Michael Laudrup i FCK-chok: ‘Hovedløst’

Stjerner i chok: ‘Undskyld!’

Thomas Frank: ‘Forhåbentlig kommer Neestrup ind’

Revser FCK-profil: – Det giver ingen mening

Dansk klub fyrer hele trænerstaben

Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub

Riemer har valgt Nartey: Kiggede også på FCM’er

I kæmpe forsvar af Amorim

Benhård kritik af FC København

Prøver at lokke FC København-stjerne

Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar

Tilbage i Brøndby – skal snart væk igen

Kæmpe kovending: Forhandler med dansker

Overraskelser: Her er Danmarks landsholdstrup

‘Total skændsel’ – kræver strafaktion før FCK-kamp

Thomas Frank har fået en undskyldning

Premier League-klub lurer på Erik ten Hag

Megastjerne så intet fra FC København

Thomas Müller trak lod i dansk trænerbrag i Canada

Sammenligner ham med Lionel Messi

Jacob Neestrup: ‘Forfærdeligt – under al kritik!’

Gudesønner kan greje Gala igen

Mageløse München fortsætter vanvidssæson

Liverpool satte Real Madrid på plads

Tottenham uddeler tørre tæsk til FCK

Christian Nørgaard fik sikker sejr i CL-startdebut

Afslører: Det sværeste var, da han forlod FCK

Enig med Michael Laudrup: ‘Latterligt’

Sådan starter FCK og Tottenham

Peger på FC København-stjerne som ‘drømmetransfer’

Riemer vil gå langt for at råde over frisk ‘AC’

Jubler over Isaksen: Sæsonens åbenbaring

Jonathan Moalem: ‘Det betyder alt!’