PSG skuffer igen, igen: Ejerne må snart fatte det

Paris Saint-Germain har stadig ikke vundet Champions League, og ifølge Tipsbladets chefredaktør er parisernes problem, at klubbens ejere har en useriøs tilgang til det sportslige.



Ambitionerne var gigantiske, da Qatar Sports Investments i 2011 valgte at købe Paris Saint-Germain. 

De qatarske rigmænd har brugt utallige milliarder på superstjerner, men efter 10 forsøg er det stadig ikke lykkedes at bringe Champions League-trofæet hjem til Paris. 

Og ifølge Troels Bager Thøgersen, der er chefredaktør for Tipsbladets papiravis, er de skuffende resultater et udtryk for, at Paris Saint-Germains ejere har en grundlæggende forkert strategi. 

– Deres måde at bygge et fodboldhold på svarer til at spise en plade Marabou, en maxi-pose Sour Cream and Onion-chips og en halv liter flødeis med saltkaramel, og skylle efter med halvanden liter cola, efter man har fået en god bøf-middag. Det så lækkert ud, da man købte ind på tom mave tidligere på dagen, men det hævner sig grusomt, siger Troels Bager Thøgersen. 

Paris Saint-Germains projekt bærer mere præg af, at klubbens ejere prioriterer kommerciel succes højere end sportslig succes, lyder kritikken.

– Jeg får den mistanke, at PSG selv her over 10 år efter overtagelsen stadig er ét stort PR-projekt for Qatar. Jeg er sikker på, at PSG scorer skyhøjt på global genkendelse og følgere på Tik-Tok og Instagram med Messi, Neymar og Mbappé i samme angreb, og at man også nemt kan vinde Champions League med de tre på holdet, når man vælger PSG på Playstation. 

– Men moderne fodbold er netop ikke som at spille Playstation, det har faktisk aldrig været længere fra virkeligheden. Det er fint nok at spille med et ubalanceret hold, når modstanderen hedder Troyes eller Ajaccio, men når det virkelig gælder i Champions League, er det bare for svært for resten af holdet at bære en offensiv med to-tre spillere, der sjældent løber med hjem og ikke udfylder deres defensive roller.

Taktikken er håbløst forældet
Ifølge Troels Bager Thøgersen kunne Paris Saint-Germain tage ved lære af Argentinas landstræner Lionel Scaloni, der under VM i Qatar formåede at bygge et mandskab, hvor man fik det maksimale ud af den 35-årige Lionel Messi.

– Det kan godt være, PSG en dag er heldig og står med Champions League-trofæet, på trods af at man spiller med to-tre offensive spillere, der ikke arbejder defensivt. Men det er bare ikke ret sandsynligt, at det sker, for PSG er taktisk håbløst forældet, ligesom det naturligvis heller ikke hjælper med den for bløde modstand til daglig i Frankrig, siger Troels Bager Thøgersen. 

– Det bider én i røven, når man bygger et hold, der er fantastisk i Playstation, og indtil topledelsen og ejerne i Qatar fatter det, vil PSG skuffe igen og igen, uanset om modstanderen er Bayern München eller én af de andre moderne superklubber med kollektivet i centrum.

Paris Saint-Germain er også røget ud af den franske pokalturnering, så Lionel Messi og kompagni skal nu koncentrere sig om den hjemlige liga i resten af sæsonen. 







LIVE

LIVE: Stort SIF-problem til FCK-kamp

Højlund stjæler overskrifter

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Jakob Poulsen med dyster melding

FC København – Silkeborg IF

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Spotpris – så billig er Højbjerg

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

FC Midtjylland – Sønderjyske

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Transferpres på Albert Grønbæk

Dansk topscorer jubler over monstertransfer



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

‘Hvem fanden ringer man til?’

FCK bød på landsholdsmålmand

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Det er han ekstremt god til

Færdig – nåede kun otte kampe

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Brøndby med opløftende nyt om profil

Store spørgsmålstegn inden FCK

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn