• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Champions League Lars Gram-Hanssen

PSG skuffer igen, igen: Ejerne må snart fatte det

Foto: Getty Images

Paris Saint-Germain har stadig ikke vundet Champions League, og ifølge Tipsbladets chefredaktør er parisernes problem, at klubbens ejere har en useriøs tilgang til det sportslige.

Af Lars Gram-Hanssen

Ambitionerne var gigantiske, da Qatar Sports Investments i 2011 valgte at købe Paris Saint-Germain. 

De qatarske rigmænd har brugt utallige milliarder på superstjerner, men efter 10 forsøg er det stadig ikke lykkedes at bringe Champions League-trofæet hjem til Paris. 

Og ifølge Troels Bager Thøgersen, der er chefredaktør for Tipsbladets papiravis, er de skuffende resultater et udtryk for, at Paris Saint-Germains ejere har en grundlæggende forkert strategi. 

- Deres måde at bygge et fodboldhold på svarer til at spise en plade Marabou, en maxi-pose Sour Cream and Onion-chips og en halv liter flødeis med saltkaramel, og skylle efter med halvanden liter cola, efter man har fået en god bøf-middag. Det så lækkert ud, da man købte ind på tom mave tidligere på dagen, men det hævner sig grusomt, siger Troels Bager Thøgersen. 

Paris Saint-Germains projekt bærer mere præg af, at klubbens ejere prioriterer kommerciel succes højere end sportslig succes, lyder kritikken.

- Jeg får den mistanke, at PSG selv her over 10 år efter overtagelsen stadig er ét stort PR-projekt for Qatar. Jeg er sikker på, at PSG scorer skyhøjt på global genkendelse og følgere på Tik-Tok og Instagram med Messi, Neymar og Mbappé i samme angreb, og at man også nemt kan vinde Champions League med de tre på holdet, når man vælger PSG på Playstation. 

- Men moderne fodbold er netop ikke som at spille Playstation, det har faktisk aldrig været længere fra virkeligheden. Det er fint nok at spille med et ubalanceret hold, når modstanderen hedder Troyes eller Ajaccio, men når det virkelig gælder i Champions League, er det bare for svært for resten af holdet at bære en offensiv med to-tre spillere, der sjældent løber med hjem og ikke udfylder deres defensive roller.

Taktikken er håbløst forældet
Ifølge Troels Bager Thøgersen kunne Paris Saint-Germain tage ved lære af Argentinas landstræner Lionel Scaloni, der under VM i Qatar formåede at bygge et mandskab, hvor man fik det maksimale ud af den 35-årige Lionel Messi.

- Det kan godt være, PSG en dag er heldig og står med Champions League-trofæet, på trods af at man spiller med to-tre offensive spillere, der ikke arbejder defensivt. Men det er bare ikke ret sandsynligt, at det sker, for PSG er taktisk håbløst forældet, ligesom det naturligvis heller ikke hjælper med den for bløde modstand til daglig i Frankrig, siger Troels Bager Thøgersen. 

- Det bider én i røven, når man bygger et hold, der er fantastisk i Playstation, og indtil topledelsen og ejerne i Qatar fatter det, vil PSG skuffe igen og igen, uanset om modstanderen er Bayern München eller én af de andre moderne superklubber med kollektivet i centrum.

Paris Saint-Germain er også røget ud af den franske pokalturnering, så Lionel Messi og kompagni skal nu koncentrere sig om den hjemlige liga i resten af sæsonen.