Der er fortsat dømt dødt løb i Champions League-ottendedelsfinalen mellem PSV Eindhoven og Borussia Dortmund.
Holdenes møde tirsdag i Holland endte 1-1, og spændingen er intakt før returkampen i Tyskland 13. marts.
Dortmund-spillerne kan på den ene side være tilfredse med at få uafgjort på en dag, hvor PSV havde en overvægt af chancer og boldbesiddelse, men omvendt vil de ærgre sig over det tynde straffespark, som hjemmeholdet udlignede på. PSV vandt skudstatistikken 15-8.
Kampen var PSV-træner Peter Bosz' mulighed for at få personlig revanche. I sommeren 2017 blev han ansat som cheftræner Dortmund, men resultaterne udeblev, og han blev fyret efter mindre et halvt år i jobbet.
Bosz har stadig en fin mulighed for at kunne triumfere på sin tidligere hjemmebane i returkampen.
Tirsdag var det derimod Dortmunds offensivspiller Donyell Malen, som var tilbage på sin tidligere hjemmebane. Som ofte før på Philips Stadion endte han i målscorerens rolle.
Midt i første halvleg modtog hollænderen bolden på kanten af feltet og tog et træk ud i en spids vinkel, men formåede alligevel at kanonere bolden i mål via overliggeren.
Omgående signalerede Malen, at han i respekt for sin tidligere klub og sine tidligere fans ikke ville juble af pragtscoringen.
Hjemmeholdet formåede ikke at få udlignet før pausen trods flere gode tilbud. Belgieren Johan Bakayoko formøblede flere muligheder.
Otte minutter inde i anden halvleg fik PSV så et straffespark i den tyndere afdeling. Mats Hummels tacklede bolden, men til tyskerens store fortrydelse fløjtede dommeren, og VAR omgjorde ikke kendelsen.
Luuk de Jong udlignede med et hårdt og fladt spark fra pletten på Dortmund-keeper Alexander Meyer, der først kort før kampstart blev klar over, at førstemålmand Gregor Kobel var for skadet til at spille.
Selv om begge hold angreb lystigt, blev der ikke scoret yderligere.
/ritzau/
LIVE
LIVE: FCM overrasker – stjerne er tilbage
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
Klar transferbesked til Christian Eriksen
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet
NYHEDER
AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
10. gang i træk
AVIS
Færdig i Real Madrid
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
INTERVIEW