Ramadanen rammer: Sulten Salah faster på finale-dagen

Mohamed Salah har gjort det klart i et interview med en egyptisk avis, at han vil holde sig til reglerne for fasten under ramadanen.



Champions League-finalen i denne sæson har en ekstra faktor end de foregående år. Denne gang ligger den muslimske fastemåned ramadanen nemlig samtidig med, at finalen skal spilles, og her er Salah en af dem, der faster.

Det fortæller den egyptiske offensivspiller i et interview med Al Masry al Youm.

Her slår han fast, at han ikke har nogen planer om at bryde reglerne for fasten, der skal foregå mens solen er fremme. Her gælder det blandt andet både mad og drikke, som ikke må indtages.

Til avisen lyder det desuden fra Salah, at han ikke regner med, at det kommer til at påvirke ham under kampen, at han ikke har fået noget at spise hele dagen. Han påpeger samtidig også, at familien har planer om at slagte tre kalve, som de vil ofre for at velsigne ham.

Salah har i denne sæson taget både England og Europa med storm, og det er blevet til 44 mål i 51 kampe i alle turneringer for ham.

I hjemlandet vil han utvivlsomt møde masser af støtte, og han bliver set som et kæmpe idol. Til det seneste præsidentvalg valgte én million egyptere at spilde deres stemme på netop Salah, som end ikke var opstillet.

Kampen mellem Liverpool og Real Madrid spilles klokken 20.45 dansk tid i Kiev, hvor klokken er 21.45, når kampen begynder. Opgøret sendes direkte på TV3+.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





LIVE

TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Callum McCowatt angriber Silkeborg i TV-interview



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Han er den nye Superliga-juvel!

OB – Sønderjyske



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Han ligner en ny Brøndby-darling!

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Kæmpe transfer under opsejling

Eriksen spottet – nu er der nyt

Lindstrøm skifter til Schalke

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’

Stor ændring i AGF?

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Speakman om transfer: En unik situation

Ny Brøndby-stjerne afviste andre Superliga-klubber



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller