Ramadanen rammer: Sulten Salah faster på finale-dagen

Mohamed Salah har gjort det klart i et interview med en egyptisk avis, at han vil holde sig til reglerne for fasten under ramadanen.



Champions League-finalen i denne sæson har en ekstra faktor end de foregående år. Denne gang ligger den muslimske fastemåned ramadanen nemlig samtidig med, at finalen skal spilles, og her er Salah en af dem, der faster.

Det fortæller den egyptiske offensivspiller i et interview med Al Masry al Youm.

Her slår han fast, at han ikke har nogen planer om at bryde reglerne for fasten, der skal foregå mens solen er fremme. Her gælder det blandt andet både mad og drikke, som ikke må indtages.

Til avisen lyder det desuden fra Salah, at han ikke regner med, at det kommer til at påvirke ham under kampen, at han ikke har fået noget at spise hele dagen. Han påpeger samtidig også, at familien har planer om at slagte tre kalve, som de vil ofre for at velsigne ham.

Salah har i denne sæson taget både England og Europa med storm, og det er blevet til 44 mål i 51 kampe i alle turneringer for ham.

I hjemlandet vil han utvivlsomt møde masser af støtte, og han bliver set som et kæmpe idol. Til det seneste præsidentvalg valgte én million egyptere at spilde deres stemme på netop Salah, som end ikke var opstillet.

Kampen mellem Liverpool og Real Madrid spilles klokken 20.45 dansk tid i Kiev, hvor klokken er 21.45, når kampen begynder. Opgøret sendes direkte på TV3+.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Afsløring: FC København sælger Achouri

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

FC København kan miste endnu en stjerne

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Udpeger VM’s tre bedste trænere

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

‘Horsens var et helvede’

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Flere slagter dansker efter grim aktion

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional