Champions League-finalen i denne sæson har en ekstra faktor end de foregående år. Denne gang ligger den muslimske fastemåned ramadanen nemlig samtidig med, at finalen skal spilles, og her er Salah en af dem, der faster.
Det fortæller den egyptiske offensivspiller i et interview med Al Masry al Youm.
Her slår han fast, at han ikke har nogen planer om at bryde reglerne for fasten, der skal foregå mens solen er fremme. Her gælder det blandt andet både mad og drikke, som ikke må indtages.
Til avisen lyder det desuden fra Salah, at han ikke regner med, at det kommer til at påvirke ham under kampen, at han ikke har fået noget at spise hele dagen. Han påpeger samtidig også, at familien har planer om at slagte tre kalve, som de vil ofre for at velsigne ham.
Salah har i denne sæson taget både England og Europa med storm, og det er blevet til 44 mål i 51 kampe i alle turneringer for ham.
I hjemlandet vil han utvivlsomt møde masser af støtte, og han bliver set som et kæmpe idol. Til det seneste præsidentvalg valgte én million egyptere at spilde deres stemme på netop Salah, som end ikke var opstillet.
Kampen mellem Liverpool og Real Madrid spilles klokken 20.45 dansk tid i Kiev, hvor klokken er 21.45, når kampen begynder. Opgøret sendes direkte på TV3+.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
LIVE
VM-LIVE: ‘Bruno Fernandes bør nægte at spille!’
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
MEDIE
AGF køber ham
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
Spottet i København
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
‘Mere end det vil være en stor overraskelse’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
NYHEDER
Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
OPTAKT
Holland – Japan
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
TV-ekspert chokerer på direkte tv
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
