Ramadanen rammer: Sulten Salah faster på finale-dagen

Mohamed Salah har gjort det klart i et interview med en egyptisk avis, at han vil holde sig til reglerne for fasten under ramadanen.



Champions League-finalen i denne sæson har en ekstra faktor end de foregående år. Denne gang ligger den muslimske fastemåned ramadanen nemlig samtidig med, at finalen skal spilles, og her er Salah en af dem, der faster.

Det fortæller den egyptiske offensivspiller i et interview med Al Masry al Youm.

Her slår han fast, at han ikke har nogen planer om at bryde reglerne for fasten, der skal foregå mens solen er fremme. Her gælder det blandt andet både mad og drikke, som ikke må indtages.

Til avisen lyder det desuden fra Salah, at han ikke regner med, at det kommer til at påvirke ham under kampen, at han ikke har fået noget at spise hele dagen. Han påpeger samtidig også, at familien har planer om at slagte tre kalve, som de vil ofre for at velsigne ham.

Salah har i denne sæson taget både England og Europa med storm, og det er blevet til 44 mål i 51 kampe i alle turneringer for ham.

I hjemlandet vil han utvivlsomt møde masser af støtte, og han bliver set som et kæmpe idol. Til det seneste præsidentvalg valgte én million egyptere at spilde deres stemme på netop Salah, som end ikke var opstillet.

Kampen mellem Liverpool og Real Madrid spilles klokken 20.45 dansk tid i Kiev, hvor klokken er 21.45, når kampen begynder. Opgøret sendes direkte på TV3+.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Raser over Brian Riemer-interview

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Martin Jørgensen lander nyt job

Arsenal-træner er rasende



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Tror på millionkøb af FC København-spiller

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

AC Milan kigger på dansker

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Brian Riemer peger på tre årsager

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Voldsom straf efter vanvidsaktion



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle