Ramos inden Madrid-brag: Det bedste tidspunkt

Efter et meget svært efterår i Paris glæder Sergio Ramos nu til at være blevet klar til en spændende periode, hvor Paris Saint-Germain blandt andet møder spanierens gamle klub, Real Madrid.



Sergio Ramos har fået en skrækkelig start i Paris Saint-Germain, men i det mindste ser tingene nu ud til at gå i den rigtige retning. 

Sergio Ramos har således fået spilletid i tre af Paris Saint-Germains seneste fire ligakampe, og i søndagens 4-0-sejr over Reims scorede spanieren så sit første mål for pariserne. 

Og efter et svært efterår glæder Sergio Ramos sig nu over, at han har genfundet formen på et tidspunkt, hvor Paris Saint-Germain stadig har alt at spille for. Om tre uger tager det franske storhold således imod Real Madrid i Champions League. 

– Jeg er meget glad for at have spillet alle 90 minutter, og jeg er glad for at have scoret mit første mål for PSG, lød det således, ifølge Marca, fra Sergio Ramos efter søndagens sejr.

– Jeg håber, at der er mange flere i vente. Jeg har trænet normalt med resten af truppen i tre uger nu. Det vigtigste er at komme op i omdrejninger igen, komme tilbage i den daglige rutine og blive ved med at blive fysisk stærkere og vise den bedste version af sig selv. Vi kæmper for Ligue 1, Coupe de France og Champions League. Det er det bedste tidspunkt at finde formen. Jeg er meget glad, for jeg har siddet ude i lang tid.

Mauricio Pochettino roste efter Reims-kampen også Sergio Ramos, der ifølge argentineren er ved at få momentum. 







LIVE

VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Sunderland jagter dansk guldfugl

Sender opfordring til Superliga-træner



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Norge – Senegal

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Enighed – dansk stortransfer tæt på



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Jens Stage-skifte i fare

I dialog med Steve Cooper

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Kritik motiverer spaniere efter stor skuffelse

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Marcondes afviser tilbud, men…

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Spanien – Saudi-Arabien

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Tordner mod VM-træner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner