Tirsdag kan på mange måder blive en historisk aften, når FC København gæster Manchester United.
Ikke mindst for familien Højlund. Oscar Højlund er en del af FC Københavns trup, mens Rasmus Højlund naturligvis er spydspids for Manchester United. Emil Højlund spiller FC Københavns Youth League-kamp mod Manchester United.
Trioen har spillet fodbold hele deres liv og fik sågar bygget en boldbane i familiens kælder i Hørsholm, og nu får to af dem så mulighed for at spille overfor hinanden på verdens største scene. Det blev en realitet torsdag den 31. august, hvor lodtrækningen fandt sted i Monaco.
Overfor FCK-mediet Kvart i Bold fortæller Rasmus Højlund om lodtrækningen, som han næsten ikke kunne tro på, da han selv fulgte med fra Manchester.
– Jeg kunne se, at det kunne gå op, og så tænkte jeg bare: "det er fandme løgn, og at jeg var sikker på, at det ville ske." Jeg sagde til mine brødre inden lodtrækningen, at det kunne da være meget sjovt, hvis vi endte i samme gruppe. De var også sådan: "Jaaa, det kunne da være meget cool." Min mor og far var mere sådan: "Ej, det kunne det fandme ikke."
– Men da jeg så lodtrækningen, sprang jeg rundt i hele lejligheden. Den første jeg ringede til var min lillebror Oscar, og så rev jeg fat i Emil efterfølgende. Det var en sjov dag, og jeg har altid gernet villet spille mod FCK, efter jeg er taget derfra, så jeg glæder mig til det.
Rasmus Højlund slår også fast, at han er på jagt efter seks point mod sin tidligere klub, som man møder tirsdag aften og igen den 8. november i Parken. Manchester United har brug for alle de point, som de kan få, efter en start på Champions League med to nederlag.
Aktuelt er man placeret på sidstepladsen med nul point. Et flere har FC København, mens Galatsaray og Bayern München topper puljen med henholdsvis fire og seks point.
LIVE
Superliga-LIVE: Modstander storhylder FCM
TOPNYHED
FC København skal møde kæmpe ikon
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
TRANSFER
FC København udlejer Jonathan Moalem
TRANSFER
Christian Nørgaard: Derfor skifter jeg til Everton
MEDIE
Manchester United afviser Barça og Bayern
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
LIVE
TransferLIVE: Barcelona lurer på transferbombe
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
MEDIE
Følger Superliga-stjerne tæt
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
Derfor blev ny AGF-profil udskiftet
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
AVIS
Dansk angriber sat til salg
LIGE NU
Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
TIPSBLADETS DOM
Tillykke, AGF – en stjerne er født!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Købt for ekstremt lille beløb
INTERVIEW
Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
TIPSBLADET SPECIAL
‘Han er ikke bange for at tage beslutninger’
MEDIE