Rasmus Højlund kunne ikke tro sine egne øjne

Manchester Uniteds danske angriber Rasmus Højlund kunne næsten ikke tro, at han blev parret mod sin tidligere klub og sine brødre i FC København i Champions League.



Tirsdag kan på mange måder blive en historisk aften, når FC København gæster Manchester United.

Ikke mindst for familien Højlund. Oscar Højlund er en del af FC Københavns trup, mens Rasmus Højlund naturligvis er spydspids for Manchester United. Emil Højlund spiller FC Københavns Youth League-kamp mod Manchester United.

Trioen har spillet fodbold hele deres liv og fik sågar bygget en boldbane i familiens kælder i Hørsholm, og nu får to af dem så mulighed for at spille overfor hinanden på verdens største scene. Det blev en realitet torsdag den 31. august, hvor lodtrækningen fandt sted i Monaco. 

Overfor FCK-mediet Kvart i Bold fortæller Rasmus Højlund om lodtrækningen, som han næsten ikke kunne tro på, da han selv fulgte med fra Manchester.

– Jeg kunne se, at det kunne gå op, og så tænkte jeg bare: "det er fandme løgn, og at jeg var sikker på, at det ville ske." Jeg sagde til mine brødre inden lodtrækningen, at det kunne da være meget sjovt, hvis vi endte i samme gruppe. De var også sådan: "Jaaa, det kunne da være meget cool." Min mor og far var mere sådan: "Ej, det kunne det fandme ikke."

– Men da jeg så lodtrækningen, sprang jeg rundt i hele lejligheden. Den første jeg ringede til var min lillebror Oscar, og så rev jeg fat i Emil efterfølgende. Det var en sjov dag, og jeg har altid gernet villet spille mod FCK, efter jeg er taget derfra, så jeg glæder mig til det.

Rasmus Højlund slår også fast, at han er på jagt efter seks point mod sin tidligere klub, som man møder tirsdag aften og igen den 8. november i Parken. Manchester United har brug for alle de point, som de kan få, efter en start på Champions League med to nederlag.

Aktuelt er man placeret på sidstepladsen med nul point. Et flere har FC København, mens Galatsaray og Bayern München topper puljen med henholdsvis fire og seks point.





LIVE

VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Transferbombe på vej

De vil have Gaaei – her er prisen

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

FCK-profil med hattrick i målfest

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Markant ændring i Silkeborg

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Dansk klub henter Jonathan Hutters

FC København jagter Romane Amane

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Kroatien – Ghana



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen

Panama – England

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’