Rasmus Højlund kunne ikke tro sine egne øjne

Manchester Uniteds danske angriber Rasmus Højlund kunne næsten ikke tro, at han blev parret mod sin tidligere klub og sine brødre i FC København i Champions League.



Tirsdag kan på mange måder blive en historisk aften, når FC København gæster Manchester United.

Ikke mindst for familien Højlund. Oscar Højlund er en del af FC Københavns trup, mens Rasmus Højlund naturligvis er spydspids for Manchester United. Emil Højlund spiller FC Københavns Youth League-kamp mod Manchester United.

Trioen har spillet fodbold hele deres liv og fik sågar bygget en boldbane i familiens kælder i Hørsholm, og nu får to af dem så mulighed for at spille overfor hinanden på verdens største scene. Det blev en realitet torsdag den 31. august, hvor lodtrækningen fandt sted i Monaco. 

Overfor FCK-mediet Kvart i Bold fortæller Rasmus Højlund om lodtrækningen, som han næsten ikke kunne tro på, da han selv fulgte med fra Manchester.

– Jeg kunne se, at det kunne gå op, og så tænkte jeg bare: "det er fandme løgn, og at jeg var sikker på, at det ville ske." Jeg sagde til mine brødre inden lodtrækningen, at det kunne da være meget sjovt, hvis vi endte i samme gruppe. De var også sådan: "Jaaa, det kunne da være meget cool." Min mor og far var mere sådan: "Ej, det kunne det fandme ikke."

– Men da jeg så lodtrækningen, sprang jeg rundt i hele lejligheden. Den første jeg ringede til var min lillebror Oscar, og så rev jeg fat i Emil efterfølgende. Det var en sjov dag, og jeg har altid gernet villet spille mod FCK, efter jeg er taget derfra, så jeg glæder mig til det.

Rasmus Højlund slår også fast, at han er på jagt efter seks point mod sin tidligere klub, som man møder tirsdag aften og igen den 8. november i Parken. Manchester United har brug for alle de point, som de kan få, efter en start på Champions League med to nederlag.

Aktuelt er man placeret på sidstepladsen med nul point. Et flere har FC København, mens Galatsaray og Bayern München topper puljen med henholdsvis fire og seks point.



Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM

Gigantisk røverkøb – så meget burde Højlund koste

Danske klubber efter Thomas Delaney

Vildt skifte i Superligaen?

Forhandler med Pione Sisto

Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’

FCK-direktør frustreret foran pressen: ‘Noget pis’

Napoli jagter Superliga-profil

Færdig i Superligaen – skifter for småpenge

Christian Eriksen assisterer i ny Wolfsburg-sejr

OB-boss med spændende transferbesked

Ryger i ‘sort bog’: ‘Jeg er helt målløs’

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

FC København-boss med klar melding om Neestrup

Kæk Højbjerg: Køb disse danske stjerner, Marseille

Anbefaler FC Midtjylland til alle

Sergio Ramos i chokskifte?

Zorniger kommer med klar besked

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen

Superliga-boss: Ja, han er en kandidat

Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator 

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Stort Brøndby-talent stråler i Holland

Thomas Delaney i stor hyldest

Afsløring: Silkeborg i dialog om Tobias Slotsager

Kæmpe Superliga-salg i januar: Nu er han i modvind

Vanvittige FCM: Smadrer flere europæiske nationer

Brøndby afvist

Syv i træk for Barcelona

Det var MEGET specielt – alle talte om det!

FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit

Bayern München har Superliga-stjerne på blokken

Slot har intet problem med Salah

Aflyser møde med pressen

Klar opfordring: Køb disse spillere, Sønderjyske!

Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!

Målfattigt mellem Bees og Whites

Tadej Pogačar træffer stor beslutning

FCK lukker hektisk efterår med sikret semifinale

Sammenligner med Vingegaard: ‘Gør det heller ikke’

Lynmål grundlægger tiltrængt Liverpool-optur

LIVE: FCK sikkert videre i pokalen

Viborg er klar til pokalsemifinale

Forudsiger værdieksplosion hos Superliga-stjerner

Neestrups næste klub? ‘Ikke for stor en mundfuld’

Fans går amok under Messi-besøg

Thomas Frank vil handle i transfervinduet