Rasmus Højlund kunne ikke tro sine egne øjne

Manchester Uniteds danske angriber Rasmus Højlund kunne næsten ikke tro, at han blev parret mod sin tidligere klub og sine brødre i FC København i Champions League.



Tirsdag kan på mange måder blive en historisk aften, når FC København gæster Manchester United.

Ikke mindst for familien Højlund. Oscar Højlund er en del af FC Københavns trup, mens Rasmus Højlund naturligvis er spydspids for Manchester United. Emil Højlund spiller FC Københavns Youth League-kamp mod Manchester United.

Trioen har spillet fodbold hele deres liv og fik sågar bygget en boldbane i familiens kælder i Hørsholm, og nu får to af dem så mulighed for at spille overfor hinanden på verdens største scene. Det blev en realitet torsdag den 31. august, hvor lodtrækningen fandt sted i Monaco. 

Overfor FCK-mediet Kvart i Bold fortæller Rasmus Højlund om lodtrækningen, som han næsten ikke kunne tro på, da han selv fulgte med fra Manchester.

– Jeg kunne se, at det kunne gå op, og så tænkte jeg bare: "det er fandme løgn, og at jeg var sikker på, at det ville ske." Jeg sagde til mine brødre inden lodtrækningen, at det kunne da være meget sjovt, hvis vi endte i samme gruppe. De var også sådan: "Jaaa, det kunne da være meget cool." Min mor og far var mere sådan: "Ej, det kunne det fandme ikke."

– Men da jeg så lodtrækningen, sprang jeg rundt i hele lejligheden. Den første jeg ringede til var min lillebror Oscar, og så rev jeg fat i Emil efterfølgende. Det var en sjov dag, og jeg har altid gernet villet spille mod FCK, efter jeg er taget derfra, så jeg glæder mig til det.

Rasmus Højlund slår også fast, at han er på jagt efter seks point mod sin tidligere klub, som man møder tirsdag aften og igen den 8. november i Parken. Manchester United har brug for alle de point, som de kan få, efter en start på Champions League med to nederlag.

Aktuelt er man placeret på sidstepladsen med nul point. Et flere har FC København, mens Galatsaray og Bayern München topper puljen med henholdsvis fire og seks point.





LIVE

LIVE: Tre Brøndby-spillere fraværende

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Brian Riemer peger på tre årsager

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Snart kan det give rødt kort

Braithwaite del af stor transferplan

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Afvist – Brøndby undrer sig

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Fifa hæver udbetalinger til VM-hold

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bo Svensson svært utilfreds

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!