Rasmus Højlund til FCK-fans: Var det til mig?

Rasmus Højlund er ærgerlig over, hvis FC København-fansenes buh-råb var rettet mod ham, da han blev udskiftet.



Tipsbladet i Parken

Rasmus Højlund stod med et uforstående blik på sidelinjen, da han var blevet udskiftet efter 84 minutter af onsdagens Champions League-brag mellem FC København og Manchester United.

Det var ikke så meget selve udskiftningen, der var årsag til Højlunds undren. Det var det faktum, at FC København-fansene buhede af ham, da han forlod grønsværen. 

En spiller, der lige har scoret to mål for modstanderholdet, er sjældent populær i Parken, men lige præcis Rasmus Højlund er en spiller med et særligt bånd til netop FC København. Derfor lignede han også én, der slet ikke kunne forstå, at han skulle mødes af pibekoncert af de fans, der engang tiljublede ham.

Da Rasmus Højlund mødte pressen i Parken efter opgøret, var han fåmælt om buh-råbene.

– Jeg ved ikke, om det var rettet mod mig, men hvis det var mod mig, er det ærgerligt, for jeg synes, jeg har givet alt til den klub. Hvis det ikke var til mig, tager jeg det ikke så tungt, lød det fra Højlund.

FC København-træner Jacob Neestrup lagde ikke mærke til, at en gruppe tilhængere buhede af Rasmus Højlund, men han understreger, at en pibekoncert ikke er noget, Manchester United-angriberen har gjort sig fortjent til.

– For mig er Rasmus Højlund en spiller, der har gjort alt for den her klub, og det er bestemt ikke hans skyld, at han ikke slog igennem i FC København. Jeg ønsker ham alt det bedste, og for mig vil han altid være en ven af huset og en spiller, vi skal respektere – også for hans tid i FC København, lød det fra Jacob Neestrup.

Rasmus Højlund har nu scoret fem mål for Manchester United – alle er sat ind i Champions League. 







LIVE

TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

‘Det er et angreb på FCK’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Brøndby tæt på Superliga-profil

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Her er prisen på Aral Simsir

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: De lurer på FCM-profil

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Nu er der nyt om Robert Skov

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

FC København i forhandlinger med svensk klub

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

VM-Vækkeuret: Hæsblæsende fodbold

Canada – Marokko

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Paraguay – Frankrig

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

– Schwartau-handel giver ingen mening

Kæmpebud på 16-årig