Real Madrid er klar til sin 18. finale i Europas fineste turnering.
Det er en kendsgerning, efter at holdet onsdag på to sene mål vendte 0-1 til en 2-1-sejr over Bayern München hjemme på Santiago Bernabeu.
Den indskiftede angriber Joselu blev den helt store helt med sine to mål i en kamp, hvor Real Madrid dominerede, men havde meget svært ved at finde en vej forbi Manuel Neuer.
Den bundrutinerede keeper blev dog slutteligt skurk for gæsterne, da han droppede og tillod Joselu at score en nem udligning efter 88 minutter.
I finalen på Wembley lørdag den 1. juni venter der et møde med Dortmund, som tirsdag overraskende sikrede sig sin plads med 1-0 og samlet 2-0 over Paris Saint-Germain.
I en taktisk første halvleg lagde Real Madrid klart bedst fra land, og efter 13 minutter var en generelt sprudlende Vinicius Junior meget tæt på at åbne ballet. Men stolpen tog fra, og Manuel Neuer hev en pragtredning frem, da Rodrygo forsøgte sig på riposten.
Den tyske veteran leverede endnu en stor redning kort før pausen, da Vinicius Junior igen forsøgte sig i en halvleg, som Real kontrollerede med bolden, mens gæsterne med sin organisation holdt stand.
I den anden ende var chancerne knap så store og nærgående, men både Harry Kane og Serge Gnabry, der siden måtte lade sig udskifte med en skade, testede Andriy Lunin uden held, inden det var tid til pause.
Real fortsatte med at presse på i anden halvleg, og Neuer hev nye store redninger frem. Først da Rodrygo forsøgte sig på frispark, og siden da Vinicius Junior fyrede et missil af sted lige under overliggeren.
Bayern havde mere spredte indslag offensivt, men midtvejs gennem anden halvleg lynede Gnabry-afløseren Alphonso Davies alligevel til 1-0.
Canadieren satte Antonio Rüdiger til vægs og fyrede kuglen ind bag Lunin med højreskøjten, der normalt ellers kun er hans næstbedste.
Real Madrid troede kort efter, at de havde udlignet, men kvitteringen blev korrekt annulleret for et klodset frispark, og Real-fansene blev holdt på pinebænken.
Det lugtede dog gevaldigt af en udligning, og den kom efter 88 minutter, da Neuer ikke kunne holde Vinicius Juniors ellers harmløse afslutning og tillod Joselu at lyne til 1-1.
Bayern var i knæ, og få minutter senere var Joselu igen på pletten. Denne gang efter oplæg af Rüdiger og med meget forsinket jubel, da scoringen i første omgang blev annulleret for offside, hvilket VAR dog lavede om på.
Bayern-stopper Matthijs de Ligt fik i den dybe overtid udlignet til 2-2 efter et sidste desperat forsøg, men denne gang blev en offsidekendelse opretholdt efter VAR's indblanding til stor frustration for gæsternes bænk.
Real Madrid er dermed klar til at udbygge sin rekord i den bedste europæiske turnering. 14 gange har klubben vundet enten Mesterholdenes Europa Cup eller Champions League.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Tidl. AGF’er på vej væk
TRANSFER
Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’
NYHEDER
Lerager overrasket over én ting efter skifte
TOPNYHED
Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
– Det er et jordskælv i fodboldverdenen
Bekymrende melding om Andreas Cornelius
MEDIE
Kræver 86 millioner for dansk stjerne
STORT INTERVIEW
Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’
NYHEDER
Morten Bruun er dybt, dybt bekymret
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
EKSKLUSIVT
Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’
Medier raser efter FC Midtjylland-kamp
EKSKLUSIVT
Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’
TOPNYHED
Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden
TOPNYHED
Stjerne flirter med Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Froholdt med klar transfermelding
Barcelona i hopla – tager ny sejr
MEDIE
Dansk toptræner vil have ny nationalitet
HELT VILDT
Dansk klub i kæmpe transferscoop
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel
TOPNYHED
Aurelio Buta: Derfor skifter jeg til FC København
Liverpool tager storsejr
NYHEDER
Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo
MEDIE
Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?
NYHEDER
Nedslående Dorgu-melding
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Alarmklokkerne ringer: ‘Så enkelt er det’
TRANSFER
Jacob Rasmussen i chokskifte
EKSKLUSIVT
– Tror Superligaklub slår egen transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb
HELT VILDT
‘Han har potentialet til toppen af Premier League’
TOPNYHED
FCK-profil holder VM-drøm i live
TOPNYHED
I kødet på Anton Gaaei: Det er uacceptabelt
DAGENS SPILFORSLAG
Semenyo scorer igen mod Spurs
HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år
AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub
TRANSFER
FCK-direktør: Derfor er Yoram Zague nu fortid
AVIS
Forhandlinger om dansk midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Dansk klub teaser – tæt på ny spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nyt Brøndby-bud på Felix Myhre afvist
TOPNYHED
Klart svar: ‘Kan man forsvare andet?’
TOPNYHED
Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop
TOPNYHED
Kæmpe mavepuster: ‘Et frygteligt scenarie’
TRANSFER
Foreslår Kamil Grabara til danskerklubber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort FC Köln-bud på Silas Andersen
City-stjerne udsat for indbrud under CL-kamp
LIGE NU