Real Madrid i Champions League-finalen efter drama

Indskiftede Joselu scorede to gange, da Real Madrid vendte 0-1 til en 2-1-sejr over Bayern München.



Real Madrid er klar til sin 18. finale i Europas fineste turnering.

Det er en kendsgerning, efter at holdet onsdag på to sene mål vendte 0-1 til en 2-1-sejr over Bayern München hjemme på Santiago Bernabeu.

Den indskiftede angriber Joselu blev den helt store helt med sine to mål i en kamp, hvor Real Madrid dominerede, men havde meget svært ved at finde en vej forbi Manuel Neuer.

Den bundrutinerede keeper blev dog slutteligt skurk for gæsterne, da han droppede og tillod Joselu at score en nem udligning efter 88 minutter.

I finalen på Wembley lørdag den 1. juni venter der et møde med Dortmund, som tirsdag overraskende sikrede sig sin plads med 1-0 og samlet 2-0 over Paris Saint-Germain.

I en taktisk første halvleg lagde Real Madrid klart bedst fra land, og efter 13 minutter var en generelt sprudlende Vinicius Junior meget tæt på at åbne ballet. Men stolpen tog fra, og Manuel Neuer hev en pragtredning frem, da Rodrygo forsøgte sig på riposten.

Den tyske veteran leverede endnu en stor redning kort før pausen, da Vinicius Junior igen forsøgte sig i en halvleg, som Real kontrollerede med bolden, mens gæsterne med sin organisation holdt stand.

I den anden ende var chancerne knap så store og nærgående, men både Harry Kane og Serge Gnabry, der siden måtte lade sig udskifte med en skade, testede Andriy Lunin uden held, inden det var tid til pause.

Real fortsatte med at presse på i anden halvleg, og Neuer hev nye store redninger frem. Først da Rodrygo forsøgte sig på frispark, og siden da Vinicius Junior fyrede et missil af sted lige under overliggeren.

Bayern havde mere spredte indslag offensivt, men midtvejs gennem anden halvleg lynede Gnabry-afløseren Alphonso Davies alligevel til 1-0.

Canadieren satte Antonio Rüdiger til vægs og fyrede kuglen ind bag Lunin med højreskøjten, der normalt ellers kun er hans næstbedste.

Real Madrid troede kort efter, at de havde udlignet, men kvitteringen blev korrekt annulleret for et klodset frispark, og Real-fansene blev holdt på pinebænken.

Det lugtede dog gevaldigt af en udligning, og den kom efter 88 minutter, da Neuer ikke kunne holde Vinicius Juniors ellers harmløse afslutning og tillod Joselu at lyne til 1-1.

Bayern var i knæ, og få minutter senere var Joselu igen på pletten. Denne gang efter oplæg af Rüdiger og med meget forsinket jubel, da scoringen i første omgang blev annulleret for offside, hvilket VAR dog lavede om på.

Bayern-stopper Matthijs de Ligt fik i den dybe overtid udlignet til 2-2 efter et sidste desperat forsøg, men denne gang blev en offsidekendelse opretholdt efter VAR's indblanding til stor frustration for gæsternes bænk.

Real Madrid er dermed klar til at udbygge sin rekord i den bedste europæiske turnering. 14 gange har klubben vundet enten Mesterholdenes Europa Cup eller Champions League.

/ritzau/



Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

– Han har været en decideret atombombe

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Fælder dom over Højlund

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Han peger på Simon Kjær

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

– Du har udstråling som tagpap

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Overvejer Mathias Jensen-køb

Magisk aften for FC København-stjerne

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Presset Frank: Her er vores store problem

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Henter dansker – får god pakke

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Målfattigt lokalderby i Afrika

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

– Alle taler om dem!

– Et frygteligt scenarie

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM