Real Madrid i Champions League-finalen efter drama

Indskiftede Joselu scorede to gange, da Real Madrid vendte 0-1 til en 2-1-sejr over Bayern München.



Real Madrid er klar til sin 18. finale i Europas fineste turnering.

Det er en kendsgerning, efter at holdet onsdag på to sene mål vendte 0-1 til en 2-1-sejr over Bayern München hjemme på Santiago Bernabeu.

Den indskiftede angriber Joselu blev den helt store helt med sine to mål i en kamp, hvor Real Madrid dominerede, men havde meget svært ved at finde en vej forbi Manuel Neuer.

Den bundrutinerede keeper blev dog slutteligt skurk for gæsterne, da han droppede og tillod Joselu at score en nem udligning efter 88 minutter.

I finalen på Wembley lørdag den 1. juni venter der et møde med Dortmund, som tirsdag overraskende sikrede sig sin plads med 1-0 og samlet 2-0 over Paris Saint-Germain.

I en taktisk første halvleg lagde Real Madrid klart bedst fra land, og efter 13 minutter var en generelt sprudlende Vinicius Junior meget tæt på at åbne ballet. Men stolpen tog fra, og Manuel Neuer hev en pragtredning frem, da Rodrygo forsøgte sig på riposten.

Den tyske veteran leverede endnu en stor redning kort før pausen, da Vinicius Junior igen forsøgte sig i en halvleg, som Real kontrollerede med bolden, mens gæsterne med sin organisation holdt stand.

I den anden ende var chancerne knap så store og nærgående, men både Harry Kane og Serge Gnabry, der siden måtte lade sig udskifte med en skade, testede Andriy Lunin uden held, inden det var tid til pause.

Real fortsatte med at presse på i anden halvleg, og Neuer hev nye store redninger frem. Først da Rodrygo forsøgte sig på frispark, og siden da Vinicius Junior fyrede et missil af sted lige under overliggeren.

Bayern havde mere spredte indslag offensivt, men midtvejs gennem anden halvleg lynede Gnabry-afløseren Alphonso Davies alligevel til 1-0.

Canadieren satte Antonio Rüdiger til vægs og fyrede kuglen ind bag Lunin med højreskøjten, der normalt ellers kun er hans næstbedste.

Real Madrid troede kort efter, at de havde udlignet, men kvitteringen blev korrekt annulleret for et klodset frispark, og Real-fansene blev holdt på pinebænken.

Det lugtede dog gevaldigt af en udligning, og den kom efter 88 minutter, da Neuer ikke kunne holde Vinicius Juniors ellers harmløse afslutning og tillod Joselu at lyne til 1-1.

Bayern var i knæ, og få minutter senere var Joselu igen på pletten. Denne gang efter oplæg af Rüdiger og med meget forsinket jubel, da scoringen i første omgang blev annulleret for offside, hvilket VAR dog lavede om på.

Bayern-stopper Matthijs de Ligt fik i den dybe overtid udlignet til 2-2 efter et sidste desperat forsøg, men denne gang blev en offsidekendelse opretholdt efter VAR's indblanding til stor frustration for gæsternes bænk.

Real Madrid er dermed klar til at udbygge sin rekord i den bedste europæiske turnering. 14 gange har klubben vundet enten Mesterholdenes Europa Cup eller Champions League.

/ritzau/





Nu åbner Wind op for fremtiden




LIVE

LIVE: Højlund misser topkamp

Thomas Frank er favorit til jobbet

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Verdensstjerne roser Højlund

Sejr sender AGF på guldkurs



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Simeone fatter det ikke

Superliga-ekspert i svime over FCK

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Langer ud efter Superliga-stjerne

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Færdig i Manchester City

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

FC København – Silkeborg IF

Blandt dette årtusindes bedste

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Vejle Boldklub – Randers FC

‘Der er ingen undskyldninger’

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Jakob Poulsen maner til ro

Juventus tager vigtig skalp

Vejle snyder Randers i overtiden

Han kan meget vel ende som en lille legende

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Viborg FF – AGF

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

OB – FC Fredericia

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger