Real Madrid er klar til sin 18. finale i Europas fineste turnering.
Det er en kendsgerning, efter at holdet onsdag på to sene mål vendte 0-1 til en 2-1-sejr over Bayern München hjemme på Santiago Bernabeu.
Den indskiftede angriber Joselu blev den helt store helt med sine to mål i en kamp, hvor Real Madrid dominerede, men havde meget svært ved at finde en vej forbi Manuel Neuer.
Den bundrutinerede keeper blev dog slutteligt skurk for gæsterne, da han droppede og tillod Joselu at score en nem udligning efter 88 minutter.
I finalen på Wembley lørdag den 1. juni venter der et møde med Dortmund, som tirsdag overraskende sikrede sig sin plads med 1-0 og samlet 2-0 over Paris Saint-Germain.
I en taktisk første halvleg lagde Real Madrid klart bedst fra land, og efter 13 minutter var en generelt sprudlende Vinicius Junior meget tæt på at åbne ballet. Men stolpen tog fra, og Manuel Neuer hev en pragtredning frem, da Rodrygo forsøgte sig på riposten.
Den tyske veteran leverede endnu en stor redning kort før pausen, da Vinicius Junior igen forsøgte sig i en halvleg, som Real kontrollerede med bolden, mens gæsterne med sin organisation holdt stand.
I den anden ende var chancerne knap så store og nærgående, men både Harry Kane og Serge Gnabry, der siden måtte lade sig udskifte med en skade, testede Andriy Lunin uden held, inden det var tid til pause.
Real fortsatte med at presse på i anden halvleg, og Neuer hev nye store redninger frem. Først da Rodrygo forsøgte sig på frispark, og siden da Vinicius Junior fyrede et missil af sted lige under overliggeren.
Bayern havde mere spredte indslag offensivt, men midtvejs gennem anden halvleg lynede Gnabry-afløseren Alphonso Davies alligevel til 1-0.
Canadieren satte Antonio Rüdiger til vægs og fyrede kuglen ind bag Lunin med højreskøjten, der normalt ellers kun er hans næstbedste.
Real Madrid troede kort efter, at de havde udlignet, men kvitteringen blev korrekt annulleret for et klodset frispark, og Real-fansene blev holdt på pinebænken.
Det lugtede dog gevaldigt af en udligning, og den kom efter 88 minutter, da Neuer ikke kunne holde Vinicius Juniors ellers harmløse afslutning og tillod Joselu at lyne til 1-1.
Bayern var i knæ, og få minutter senere var Joselu igen på pletten. Denne gang efter oplæg af Rüdiger og med meget forsinket jubel, da scoringen i første omgang blev annulleret for offside, hvilket VAR dog lavede om på.
Bayern-stopper Matthijs de Ligt fik i den dybe overtid udlignet til 2-2 efter et sidste desperat forsøg, men denne gang blev en offsidekendelse opretholdt efter VAR's indblanding til stor frustration for gæsternes bænk.
Real Madrid er dermed klar til at udbygge sin rekord i den bedste europæiske turnering. 14 gange har klubben vundet enten Mesterholdenes Europa Cup eller Champions League.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Neestrup efter ny nedtur: ‘Prøv at hør her!’
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
TIPSBLADETS DOM
Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
TIPSBLADET SPECIAL
Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
TIPSBLADETS DOM
De må have mareridt om ham i nat!
– En gigantisk nedtur!
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
AGF smider sejren i de døende sekunder
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
Bayern er ved at løbe tør for målmænd
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
TOPNYHED
AGF-fans raser over Superliga-klub
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
MEDIE
United overvejer disse fem managers
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
EKSKLUSIVT
Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist
Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet
OPTAKT
Silkeborg IF – Vejle Boldklub
OPTAKT
OB – FC København
Supercomputer spår FCM-nedtur
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
NYHEDER
Barcelona i kæmpesejr
HELT VILDT
– Vidste det ikke for tre dage siden!
NYHEDER
Nu bekræfter de: Storkamp aflyst
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF
Her kan du se Liverpool mod Tottenham
DAGENS SPILFORSLAG
Endnu en pointdeling i Odense
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
NYHEDER
‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
NYHEDER