Mange vilde kampe i vente i Champions League

Liverpool og Borussia Dortmund ligner Real Madrids sværeste modstandere i Champions League.



Champions League har fået en alvorlig ansigtsløftning, og torsdag blev der for første gang siden strukturændringerne trukket lod til klubfodboldens mest fornemme turnering.

I det nye format skal alle klubber spille otte kampe mod otte forskellige modstandere, og de forsvarende mestre fra Real Madrid får vidt forskellige udfordringer.

Spanierne skal nemlig møde to hold fra alle fire seedningslag, og fra øverste lag venter Borussia Dortmund og Liverpool.

Derudover skal Real Madrid op imod AC Milan, Atalanta, RB Salzburg, Lille, Stuttgart og den franske klub Brest, der må betragtes som den måske mest overraskende deltager i årets turnering.

Blandt de øvrige hold i øverste seedningslag er der også nogle kæmpe brag i vente.

For eksempel skal Bayern München møde Paris Saint-Germain og FC Barcelona, mens Manchester City løber ind i Inter og Juventus.

FC Midtjylland var tæt på at trænge ind i turneringen, men missede kvalifikationen onsdag. Der er dog masser af dansk islæt i turneringen.

For eksempel er der to danske trænere med. Brian Priske står i spidsen for Feyeenoord, og Lars Friis har tøjlerne i Sparta Prag, som han overtog fra netop Priske forud for sæsonen efter at have været assistenttræner.

Lodtrækningen ville det sågar, at de to tidligere kolleger kan se frem til at møde hinanden på den største scene. Og det hele foregår altså i et splinternyt format.

Tidligere var 32 klubber inddelt i otte grupper med fire hold. I den nye og forvoksede udgave af turneringen er 36 klubber i én og samme liga.

De otte hold, der samler flest point sammen, rykker direkte videre til ottendedelsfinalerne. De hold, der ender på placeringerne fra 9 til 24 skal spille en knockoutrunde for at indløse billet til ottendedelsfinalerne.

De 12 hold, der ender nederst i tabellen, ryger ud af Champions League.

Knockoutfasen ligner sig selv. Det er vind eller forsvind, indtil finalen venter på Allianz Arena i München 31. maj næste år.

/ritzau/





LIVE

Superliga-LIVE: Modstander storhylder FCM

Mohamed Salah præsenteret i Trabzonspor

LIVE: FC København jagter godt udgangspunkt

Sønderjyske-spiller tæt på skifte

Ny melding: Her er Kasper Dolbergs løn

Her kan du se Bohemians mod FC Midtjylland

Vild sensation i Sverige: Dansker står i centrum



LIVE

TransferLIVE: Derfor er kæmpetransfer i fare

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Her kan du se Debrecen mod FC København

Bød 75 millioner for dansker – de kræver 135

Manchester United afviser Barça og Bayern

FC København skal møde kæmpe ikon



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Christian Nørgaard: Derfor skifter jeg til Everton

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

FC København udlejer Jonathan Moalem

Tre vender tilbage for FC Midtjylland

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Følger Superliga-stjerne tæt

Vildt pokalhattrick: ‘Et helt andet niveau’

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

Tillykke, AGF – en stjerne er født!

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent

OB vil have tidligere Superliga-profil

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’