Champions League har fået en alvorlig ansigtsløftning, og torsdag blev der for første gang siden strukturændringerne trukket lod til klubfodboldens mest fornemme turnering.
I det nye format skal alle klubber spille otte kampe mod otte forskellige modstandere, og de forsvarende mestre fra Real Madrid får vidt forskellige udfordringer.
Spanierne skal nemlig møde to hold fra alle fire seedningslag, og fra øverste lag venter Borussia Dortmund og Liverpool.
Derudover skal Real Madrid op imod AC Milan, Atalanta, RB Salzburg, Lille, Stuttgart og den franske klub Brest, der må betragtes som den måske mest overraskende deltager i årets turnering.
Blandt de øvrige hold i øverste seedningslag er der også nogle kæmpe brag i vente.
For eksempel skal Bayern München møde Paris Saint-Germain og FC Barcelona, mens Manchester City løber ind i Inter og Juventus.
FC Midtjylland var tæt på at trænge ind i turneringen, men missede kvalifikationen onsdag. Der er dog masser af dansk islæt i turneringen.
For eksempel er der to danske trænere med. Brian Priske står i spidsen for Feyeenoord, og Lars Friis har tøjlerne i Sparta Prag, som han overtog fra netop Priske forud for sæsonen efter at have været assistenttræner.
Lodtrækningen ville det sågar, at de to tidligere kolleger kan se frem til at møde hinanden på den største scene. Og det hele foregår altså i et splinternyt format.
Tidligere var 32 klubber inddelt i otte grupper med fire hold. I den nye og forvoksede udgave af turneringen er 36 klubber i én og samme liga.
De otte hold, der samler flest point sammen, rykker direkte videre til ottendedelsfinalerne. De hold, der ender på placeringerne fra 9 til 24 skal spille en knockoutrunde for at indløse billet til ottendedelsfinalerne.
De 12 hold, der ender nederst i tabellen, ryger ud af Champions League.
Knockoutfasen ligner sig selv. Det er vind eller forsvind, indtil finalen venter på Allianz Arena i München 31. maj næste år.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Han forlader Superliga-klub til sommer
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Delaney afslører dialog
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp