Champions League har fået en alvorlig ansigtsløftning, og torsdag blev der for første gang siden strukturændringerne trukket lod til klubfodboldens mest fornemme turnering.
I det nye format skal alle klubber spille otte kampe mod otte forskellige modstandere, og de forsvarende mestre fra Real Madrid får vidt forskellige udfordringer.
Spanierne skal nemlig møde to hold fra alle fire seedningslag, og fra øverste lag venter Borussia Dortmund og Liverpool.
Derudover skal Real Madrid op imod AC Milan, Atalanta, RB Salzburg, Lille, Stuttgart og den franske klub Brest, der må betragtes som den måske mest overraskende deltager i årets turnering.
Blandt de øvrige hold i øverste seedningslag er der også nogle kæmpe brag i vente.
For eksempel skal Bayern München møde Paris Saint-Germain og FC Barcelona, mens Manchester City løber ind i Inter og Juventus.
FC Midtjylland var tæt på at trænge ind i turneringen, men missede kvalifikationen onsdag. Der er dog masser af dansk islæt i turneringen.
For eksempel er der to danske trænere med. Brian Priske står i spidsen for Feyeenoord, og Lars Friis har tøjlerne i Sparta Prag, som han overtog fra netop Priske forud for sæsonen efter at have været assistenttræner.
Lodtrækningen ville det sågar, at de to tidligere kolleger kan se frem til at møde hinanden på den største scene. Og det hele foregår altså i et splinternyt format.
Tidligere var 32 klubber inddelt i otte grupper med fire hold. I den nye og forvoksede udgave af turneringen er 36 klubber i én og samme liga.
De otte hold, der samler flest point sammen, rykker direkte videre til ottendedelsfinalerne. De hold, der ender på placeringerne fra 9 til 24 skal spille en knockoutrunde for at indløse billet til ottendedelsfinalerne.
De 12 hold, der ender nederst i tabellen, ryger ud af Champions League.
Knockoutfasen ligner sig selv. Det er vind eller forsvind, indtil finalen venter på Allianz Arena i München 31. maj næste år.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Store klub på plads til Superliga-brag
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
Tidligere FCK-spiller dømt i retten
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?