Mange vilde kampe i vente i Champions League

Liverpool og Borussia Dortmund ligner Real Madrids sværeste modstandere i Champions League.



Champions League har fået en alvorlig ansigtsløftning, og torsdag blev der for første gang siden strukturændringerne trukket lod til klubfodboldens mest fornemme turnering.

I det nye format skal alle klubber spille otte kampe mod otte forskellige modstandere, og de forsvarende mestre fra Real Madrid får vidt forskellige udfordringer.

Spanierne skal nemlig møde to hold fra alle fire seedningslag, og fra øverste lag venter Borussia Dortmund og Liverpool.

Derudover skal Real Madrid op imod AC Milan, Atalanta, RB Salzburg, Lille, Stuttgart og den franske klub Brest, der må betragtes som den måske mest overraskende deltager i årets turnering.

Blandt de øvrige hold i øverste seedningslag er der også nogle kæmpe brag i vente.

For eksempel skal Bayern München møde Paris Saint-Germain og FC Barcelona, mens Manchester City løber ind i Inter og Juventus.

FC Midtjylland var tæt på at trænge ind i turneringen, men missede kvalifikationen onsdag. Der er dog masser af dansk islæt i turneringen.

For eksempel er der to danske trænere med. Brian Priske står i spidsen for Feyeenoord, og Lars Friis har tøjlerne i Sparta Prag, som han overtog fra netop Priske forud for sæsonen efter at have været assistenttræner.

Lodtrækningen ville det sågar, at de to tidligere kolleger kan se frem til at møde hinanden på den største scene. Og det hele foregår altså i et splinternyt format.

Tidligere var 32 klubber inddelt i otte grupper med fire hold. I den nye og forvoksede udgave af turneringen er 36 klubber i én og samme liga.

De otte hold, der samler flest point sammen, rykker direkte videre til ottendedelsfinalerne. De hold, der ender på placeringerne fra 9 til 24 skal spille en knockoutrunde for at indløse billet til ottendedelsfinalerne.

De 12 hold, der ender nederst i tabellen, ryger ud af Champions League.

Knockoutfasen ligner sig selv. Det er vind eller forsvind, indtil finalen venter på Allianz Arena i München 31. maj næste år.

/ritzau/





Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga




AaB Superligaen Aalborg, Denmark. 11th Apr, 2025. Superligakampen mellem AaB og Lyngby Boldklub paa Aalborg Portland Park fredag den 11. april 2025. Credit: Ritzau/Alamy Live News LIVE

LIVE: AaB ydmyget i 1. Division – se målene her

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Monstersalg: FC København-boss jubler

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

FC København sælger Nathan Trott

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Barcelona – Real Madrid

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Sønderjyske er tilbage i medaljekampen