Det er svært at spille sig videre over to opgør, når man samlet lukker syv mål ind.
Det må FC Barcelona sande efter tirsdagens drama mod Inter, som italienerne vandt 4-3 og dermed 7-6 samlet.
FC Barcelona leverede ellers til tider sprudlende offensiv fodbold, og normalt bør det være nok at gå videre, hvis man scorer seks gange i to kampe.
Men defensiven haltede, og her tillader Viaplay-ekspert og Serie A-legenden Preben Elkjær sig at være kritisk på FC Barcelonas vegne. Det siger han i nedtakten på Viaplay.
– Det forsvar, som Barcelona stiller op med… Hvis du kan score så mange mål mod dem over to kampe, er det ikke godt nok. De må se sig selv i spejlet og arbejde på det forsvarsspil.
– Når du kommer op på det her niveau, er det svært at spille med sådan et forsvar. Det går jo ikke, konstaterer Elkjær.
Brian Laudrup følger op og peger på, at det er Barcelonas helt store svaghed.
– Det har været Barcelonas akilleshæl hele sæsonen. Det er vel heller ikke en Champions League-vinder værdigt.
– Vi skal nok se dem igen næste sæson komme langt. Men det er klart, at der er noget rent defensivt, der skal finjusteres, hvis de skal kunne gå hele vejen, siger han.
Der er altså noget at arbejde videre med for Hansi Flick, som rent trænermæssigt altid har prioriteret offensiv fodbold frem for en beton-defensiv.
Preben Elkjær ser da også et stort lys i tyskeren, som ifølge ham har været en stor succes i Spanien, selv om semifinalen blev endestationen i Champions League.
– Han spiller en slags fodbold, som spanierne elsker. Det er offensivt og teknisk. De får resultaterne, og de bliver sandsynligvis spanske mestre. Fremtiden er sikret. Flick er en kæmpe succes.
Brian Laudrup uddyber med, at Barcelona har genfundet sin identitet, og at de har spillet noget af det bedste fodbold offensivt i denne sæson.
FC Barcelonas drømme om en ‘treble’ døde tirsdag aften. Til gengæld ligger man lunt i svinget til at vinde ligaen.
LIVE
VM-LIVE: Flere VM-rekorder slået i de første kampe
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
TOPNYHED
Horsens-oprykning sender million til Rumænien
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
EKSKLUSIVT
Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder VM
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Optakt: USA – Paraguay
NYHEDER