Revser Barcelona: Det går jo ikke

FC Barcelonas forsvarsspil er ikke godt nok, og det kostede en finaleplads, mener Preben Elkjær og Brian Laudrup.



Det er svært at spille sig videre over to opgør, når man samlet lukker syv mål ind.

Det må FC Barcelona sande efter tirsdagens drama mod Inter, som italienerne vandt 4-3 og dermed 7-6 samlet.

FC Barcelona leverede ellers til tider sprudlende offensiv fodbold, og normalt bør det være nok at gå videre, hvis man scorer seks gange i to kampe.

Men defensiven haltede, og her tillader Viaplay-ekspert og Serie A-legenden Preben Elkjær sig at være kritisk på FC Barcelonas vegne. Det siger han i nedtakten på Viaplay.

– Det forsvar, som Barcelona stiller op med… Hvis du kan score så mange mål mod dem over to kampe, er det ikke godt nok. De må se sig selv i spejlet og arbejde på det forsvarsspil.

– Når du kommer op på det her niveau, er det svært at spille med sådan et forsvar. Det går jo ikke, konstaterer Elkjær.

Brian Laudrup følger op og peger på, at det er Barcelonas helt store svaghed.

– Det har været Barcelonas akilleshæl hele sæsonen. Det er vel heller ikke en Champions League-vinder værdigt.

– Vi skal nok se dem igen næste sæson komme langt. Men det er klart, at der er noget rent defensivt, der skal finjusteres, hvis de skal kunne gå hele vejen, siger han.

Der er altså noget at arbejde videre med for Hansi Flick, som rent trænermæssigt altid har prioriteret offensiv fodbold frem for en beton-defensiv.

Preben Elkjær ser da også et stort lys i tyskeren, som ifølge ham har været en stor succes i Spanien, selv om semifinalen blev endestationen i Champions League.

– Han spiller en slags fodbold, som spanierne elsker. Det er offensivt og teknisk. De får resultaterne, og de bliver sandsynligvis spanske mestre. Fremtiden er sikret. Flick er en kæmpe succes.

Brian Laudrup uddyber med, at Barcelona har genfundet sin identitet, og at de har spillet noget af det bedste fodbold offensivt i denne sæson.

FC Barcelonas drømme om en ‘treble’ døde tirsdag aften. Til gengæld ligger man lunt i svinget til at vinde ligaen.






Højlund trækker overskrifter – del af stor plan




LIVE

TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Manchester United afbryder forhandlingerne

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Afsløring: Hillerød henter Basem Alkhoudari



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Kasper Hjulmand fyret



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Benhård kritik af Danmark

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

De 10 største stjerner, der misser VM

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Liverpool præsenterer succestræner

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Vildt transferrygte skydes ned

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir