Revser Barcelona: Det går jo ikke

FC Barcelonas forsvarsspil er ikke godt nok, og det kostede en finaleplads, mener Preben Elkjær og Brian Laudrup.



Det er svært at spille sig videre over to opgør, når man samlet lukker syv mål ind.

Det må FC Barcelona sande efter tirsdagens drama mod Inter, som italienerne vandt 4-3 og dermed 7-6 samlet.

FC Barcelona leverede ellers til tider sprudlende offensiv fodbold, og normalt bør det være nok at gå videre, hvis man scorer seks gange i to kampe.

Men defensiven haltede, og her tillader Viaplay-ekspert og Serie A-legenden Preben Elkjær sig at være kritisk på FC Barcelonas vegne. Det siger han i nedtakten på Viaplay.

– Det forsvar, som Barcelona stiller op med… Hvis du kan score så mange mål mod dem over to kampe, er det ikke godt nok. De må se sig selv i spejlet og arbejde på det forsvarsspil.

– Når du kommer op på det her niveau, er det svært at spille med sådan et forsvar. Det går jo ikke, konstaterer Elkjær.

Brian Laudrup følger op og peger på, at det er Barcelonas helt store svaghed.

– Det har været Barcelonas akilleshæl hele sæsonen. Det er vel heller ikke en Champions League-vinder værdigt.

– Vi skal nok se dem igen næste sæson komme langt. Men det er klart, at der er noget rent defensivt, der skal finjusteres, hvis de skal kunne gå hele vejen, siger han.

Der er altså noget at arbejde videre med for Hansi Flick, som rent trænermæssigt altid har prioriteret offensiv fodbold frem for en beton-defensiv.

Preben Elkjær ser da også et stort lys i tyskeren, som ifølge ham har været en stor succes i Spanien, selv om semifinalen blev endestationen i Champions League.

– Han spiller en slags fodbold, som spanierne elsker. Det er offensivt og teknisk. De får resultaterne, og de bliver sandsynligvis spanske mestre. Fremtiden er sikret. Flick er en kæmpe succes.

Brian Laudrup uddyber med, at Barcelona har genfundet sin identitet, og at de har spillet noget af det bedste fodbold offensivt i denne sæson.

FC Barcelonas drømme om en ‘treble’ døde tirsdag aften. Til gengæld ligger man lunt i svinget til at vinde ligaen.





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Martin Jørgensen lander nyt job

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Braithwaite del af stor transferplan



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

AC Milan kigger på dansker

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Snart kan det give rødt kort

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Tror på millionkøb af FC København-spiller

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Bo Svensson svært utilfreds

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Brian Riemer peger på tre årsager

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK