Er der noget, som kan få Stig Tøfting op i det røde felt, så er det, når målmænd fejler i at spille bolden op nedefra.
Det gjorde danske Peter Vindahl onsdag aften i Sparta Prags nederlag til Brest.
Vindahl, der er udtaget til det danske landshold efter Frederik Rønnows stop, havde en stor andel i Brests 2-0-scoring, da han sendte en aflevering direkte ud til en modspiller – få øjeblikke senere havde Kaan Kairinen scoret selvmål. Målet kan ses i afspilleren over artiklen.
Og så vender vi tilbage til 'Tøffe', for han måtte ryste på hovedet over det, som Vindahl lavede, da han fokuserede på kampen i Viaplays studie efter rundens kampe.
– Vindahl med endnu et eksempel på, at den skal spilles ud nede bagfra… Jeg kan næsten ikke få vejret. Det er den moderne fodbold, som der er nu om dage. Få den nu hakket op i den anden ende, mand, siger han irriteret, inden medekspert Thomas Gravesen supplerer:
– Det kan man også gøre, når det går godt. Men når det går skidt, bliver du nødt til at tage temperaturen, Vindahl, og sparke den væk.
Man kan klandre Vindahl for målet, men mon ikke han har fået skarpe instrukser fra cheftræner Lars Friis om at spille den ud bagfra. Netop Lars Friis har været i modvind op til kampen på grund af blandede resultater for Sparta Prag, og med nederlaget til Brest er man også ude af de placeringer, som byder på videre deltagelse i Champions League.
Derfor er Thomas Gravesen også en smule bekymret på sin landsmands vegne, som også er under pres efter sløje resultater på den hjemlige front i Tjekkiet.
– Det er på vej i den forkerte retning. Når man er på øverste hylde, som Lars Friis er i det her tilfælde i Champions League, så skal der resultater ind. Han er træner i en af de største klubber i Tjekkiet, så der er helt klart pres på.
Sparta Prag har tabt fire af sine seneste fem kampe i alle turneringer, og lige nu er hullet op til Slavia Prag i den hjemlige liga på hele ti point.
LIVE
TransferLIVE: Storklub vil købe Kamil Grabara
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
Afslører dansk toptræners millionløn
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
NYHEDER