Er der noget, som kan få Stig Tøfting op i det røde felt, så er det, når målmænd fejler i at spille bolden op nedefra.
Det gjorde danske Peter Vindahl onsdag aften i Sparta Prags nederlag til Brest.
Vindahl, der er udtaget til det danske landshold efter Frederik Rønnows stop, havde en stor andel i Brests 2-0-scoring, da han sendte en aflevering direkte ud til en modspiller – få øjeblikke senere havde Kaan Kairinen scoret selvmål. Målet kan ses i afspilleren over artiklen.
Og så vender vi tilbage til 'Tøffe', for han måtte ryste på hovedet over det, som Vindahl lavede, da han fokuserede på kampen i Viaplays studie efter rundens kampe.
– Vindahl med endnu et eksempel på, at den skal spilles ud nede bagfra… Jeg kan næsten ikke få vejret. Det er den moderne fodbold, som der er nu om dage. Få den nu hakket op i den anden ende, mand, siger han irriteret, inden medekspert Thomas Gravesen supplerer:
– Det kan man også gøre, når det går godt. Men når det går skidt, bliver du nødt til at tage temperaturen, Vindahl, og sparke den væk.
Man kan klandre Vindahl for målet, men mon ikke han har fået skarpe instrukser fra cheftræner Lars Friis om at spille den ud bagfra. Netop Lars Friis har været i modvind op til kampen på grund af blandede resultater for Sparta Prag, og med nederlaget til Brest er man også ude af de placeringer, som byder på videre deltagelse i Champions League.
Derfor er Thomas Gravesen også en smule bekymret på sin landsmands vegne, som også er under pres efter sløje resultater på den hjemlige front i Tjekkiet.
– Det er på vej i den forkerte retning. Når man er på øverste hylde, som Lars Friis er i det her tilfælde i Champions League, så skal der resultater ind. Han er træner i en af de største klubber i Tjekkiet, så der er helt klart pres på.
Sparta Prag har tabt fire af sine seneste fem kampe i alle turneringer, og lige nu er hullet op til Slavia Prag i den hjemlige liga på hele ti point.
LIVE
VM-LIVE: Fransk stjerne raser
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TOPNYHED
Meget hård tilskuerstraf til FCK
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
LIVE: Det må ikke gå galt, FC København!
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Brøndby henter keeper – her er planen
TOPNYHED
Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TransferLIVE: Koster 900 millioner
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
TOPNYHED
Her er FCM’s mulige EL-modstandere
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
LIVE: Puha – kan blive hårdt, FC Midtjylland!
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
Vilde Messi tangerer VM-rekord
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
TOPNYHED