Revser dansk keeper: Jeg kan næsten ikke få vejret

Stig Tøfting var slet ikke imponeret over det, han så fra Peter Vindahl onsdag aften.



Er der noget, som kan få Stig Tøfting op i det røde felt, så er det, når målmænd fejler i at spille bolden op nedefra. 

Det gjorde danske Peter Vindahl onsdag aften i Sparta Prags nederlag til Brest.

Vindahl, der er udtaget til det danske landshold efter Frederik Rønnows stop, havde en stor andel i Brests 2-0-scoring, da han sendte en aflevering direkte ud til en modspiller – få øjeblikke senere havde Kaan Kairinen scoret selvmål. Målet kan ses i afspilleren over artiklen

Og så vender vi tilbage til 'Tøffe', for han måtte ryste på hovedet over det, som Vindahl lavede, da han fokuserede på kampen i Viaplays studie efter rundens kampe.

–  Vindahl med endnu et eksempel på, at den skal spilles ud nede bagfra… Jeg kan næsten ikke få vejret. Det er den moderne fodbold, som der er nu om dage. Få den nu hakket op i den anden ende, mand, siger han irriteret, inden medekspert Thomas Gravesen supplerer:

– Det kan man også gøre, når det går godt. Men når det går skidt, bliver du nødt til at tage temperaturen, Vindahl, og sparke den væk. 

Man kan klandre Vindahl for målet, men mon ikke han har fået skarpe instrukser fra cheftræner Lars Friis om at spille den ud bagfra. Netop Lars Friis har været i modvind op til kampen på grund af blandede resultater for Sparta Prag, og med nederlaget til Brest er man også ude af de placeringer, som byder på videre deltagelse i Champions League. 

Derfor er Thomas Gravesen også en smule bekymret på sin landsmands vegne, som også er under pres efter sløje resultater på den hjemlige front i Tjekkiet.

– Det er på vej i den forkerte retning. Når man er på øverste hylde, som Lars Friis er i det her tilfælde i Champions League, så skal der resultater ind. Han er træner i en af de største klubber i Tjekkiet, så der er helt klart pres på.

Sparta Prag har tabt fire af sine seneste fem kampe i alle turneringer, og lige nu er hullet op til Slavia Prag i den hjemlige liga på hele ti point.







LIVE

TransferLIVE: Storklub vil købe Kamil Grabara

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

De jagter Henrik Meister

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Arsenal-dansker vender hjem

Afslører: Dolberg sat til salg

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Monsterbud på vej

Medier sender ham hjem til AGF

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Afslører dansk toptræners millionløn

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt