Revser dansk keeper: Jeg kan næsten ikke få vejret

Stig Tøfting var slet ikke imponeret over det, han så fra Peter Vindahl onsdag aften.



Er der noget, som kan få Stig Tøfting op i det røde felt, så er det, når målmænd fejler i at spille bolden op nedefra. 

Det gjorde danske Peter Vindahl onsdag aften i Sparta Prags nederlag til Brest.

Vindahl, der er udtaget til det danske landshold efter Frederik Rønnows stop, havde en stor andel i Brests 2-0-scoring, da han sendte en aflevering direkte ud til en modspiller – få øjeblikke senere havde Kaan Kairinen scoret selvmål. Målet kan ses i afspilleren over artiklen

Og så vender vi tilbage til 'Tøffe', for han måtte ryste på hovedet over det, som Vindahl lavede, da han fokuserede på kampen i Viaplays studie efter rundens kampe.

–  Vindahl med endnu et eksempel på, at den skal spilles ud nede bagfra… Jeg kan næsten ikke få vejret. Det er den moderne fodbold, som der er nu om dage. Få den nu hakket op i den anden ende, mand, siger han irriteret, inden medekspert Thomas Gravesen supplerer:

– Det kan man også gøre, når det går godt. Men når det går skidt, bliver du nødt til at tage temperaturen, Vindahl, og sparke den væk. 

Man kan klandre Vindahl for målet, men mon ikke han har fået skarpe instrukser fra cheftræner Lars Friis om at spille den ud bagfra. Netop Lars Friis har været i modvind op til kampen på grund af blandede resultater for Sparta Prag, og med nederlaget til Brest er man også ude af de placeringer, som byder på videre deltagelse i Champions League. 

Derfor er Thomas Gravesen også en smule bekymret på sin landsmands vegne, som også er under pres efter sløje resultater på den hjemlige front i Tjekkiet.

– Det er på vej i den forkerte retning. Når man er på øverste hylde, som Lars Friis er i det her tilfælde i Champions League, så skal der resultater ind. Han er træner i en af de største klubber i Tjekkiet, så der er helt klart pres på.

Sparta Prag har tabt fire af sine seneste fem kampe i alle turneringer, og lige nu er hullet op til Slavia Prag i den hjemlige liga på hele ti point.







LIVE

LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Bombe på vej i Real Madrid?

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kæmpekøb retur til FC København?

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp

Kalder tronskifte i Danmark



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Arsenal skal til Danmark

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Supercomputer: De vinder Superligaen 



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen