Er der noget, som kan få Stig Tøfting op i det røde felt, så er det, når målmænd fejler i at spille bolden op nedefra.
Det gjorde danske Peter Vindahl onsdag aften i Sparta Prags nederlag til Brest.
Vindahl, der er udtaget til det danske landshold efter Frederik Rønnows stop, havde en stor andel i Brests 2-0-scoring, da han sendte en aflevering direkte ud til en modspiller – få øjeblikke senere havde Kaan Kairinen scoret selvmål. Målet kan ses i afspilleren over artiklen.
Og så vender vi tilbage til 'Tøffe', for han måtte ryste på hovedet over det, som Vindahl lavede, da han fokuserede på kampen i Viaplays studie efter rundens kampe.
– Vindahl med endnu et eksempel på, at den skal spilles ud nede bagfra… Jeg kan næsten ikke få vejret. Det er den moderne fodbold, som der er nu om dage. Få den nu hakket op i den anden ende, mand, siger han irriteret, inden medekspert Thomas Gravesen supplerer:
– Det kan man også gøre, når det går godt. Men når det går skidt, bliver du nødt til at tage temperaturen, Vindahl, og sparke den væk.
Man kan klandre Vindahl for målet, men mon ikke han har fået skarpe instrukser fra cheftræner Lars Friis om at spille den ud bagfra. Netop Lars Friis har været i modvind op til kampen på grund af blandede resultater for Sparta Prag, og med nederlaget til Brest er man også ude af de placeringer, som byder på videre deltagelse i Champions League.
Derfor er Thomas Gravesen også en smule bekymret på sin landsmands vegne, som også er under pres efter sløje resultater på den hjemlige front i Tjekkiet.
– Det er på vej i den forkerte retning. Når man er på øverste hylde, som Lars Friis er i det her tilfælde i Champions League, så skal der resultater ind. Han er træner i en af de største klubber i Tjekkiet, så der er helt klart pres på.
Sparta Prag har tabt fire af sine seneste fem kampe i alle turneringer, og lige nu er hullet op til Slavia Prag i den hjemlige liga på hele ti point.
LIVE
LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
Kæmpekøb retur til FC København?
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
EKSKLUSIVT
Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias