Barcelona røg onsdag ud af Champions League efter et 3-0-nederlag til Bayern München, og den catalanske storklub skal derfor spille i Europa League til foråret.
Og efter nedturen i München langede journalisten Jordi Martí så ud efter en udtalelse, som Gerard Piqué var kommet med inden kampen.
I et interview med Sport blev det således påpeget overfor Piqué, at Bayern München hurtigt har formået at komme tilbage, når det tyske storhold en sjælden gang imellem har haft en skuffende sæson. Det samme kan dårligt siges om Barcelona, og ifølge Piqué er der ét indlysende svar på, hvorfor de to klubbers situationer er så forskellige.
– Ledelsen. Så simpelt er det, lød det således fra Piqué, der dermed sendte en sviner til den tidligere Barcelona-præsident Josep Bartomeu.
Og det var altså dette svar, som Jordi Martí forholdt sig kritisk til efter Barcelonas nedtur i München.
– Der er tale om en ustoppelig nedtur siden 2015. At mr. Piqué siger, at forskellen på Bayern og Barça er ledelsen, i stedet for at sige, at det var spillerne, der tog ledelsen som gidsler… disse valg [præsidentvalg, red.] er baseret på The Treble, og det ved spillerne, lød det således, ifølge AS, fra Martí
Den seneste gang, hvor Barcelona ikke nåede frem til knockoutkampene i Champions League, var tilbage i 2003/04-sæsonen, hvor Barcelona deltog i UEFA Cup’en efter en sjetteplads i ligaen i den forudgående sæson. Dengang havde Barcelona spillere som Luis Enrique og Philip Cocu på holdkortet.
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
MEDIE
Monsterbud på vej
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Afslører dansk toptræners millionløn
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
MEDIE
De jagter Henrik Meister
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
AVIS
Han var i spil som Brøndby-træner
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
EKSKLUSIVT
