Revser Piqué-udtalelse efter historisk nedtur

Gerard Piqué valgte inden nederlaget til Bayern München at give ansvaret for Barcelonas nedtur videre til klubbens ledelse. Og det får veteranen nu kritik for.



Barcelona røg onsdag ud af Champions League efter et 3-0-nederlag til Bayern München, og den catalanske storklub skal derfor spille i Europa League til foråret. 

Og efter nedturen i München langede journalisten Jordi Martí så ud efter en udtalelse, som Gerard Piqué var kommet med inden kampen.

I et interview med Sport blev det således påpeget overfor Piqué, at Bayern München hurtigt har formået at komme tilbage, når det tyske storhold en sjælden gang imellem har haft en skuffende sæson. Det samme kan dårligt siges om Barcelona, og ifølge Piqué er der ét indlysende svar på, hvorfor de to klubbers situationer er så forskellige.

– Ledelsen. Så simpelt er det, lød det således fra Piqué, der dermed sendte en sviner til den tidligere Barcelona-præsident Josep Bartomeu. 

Og det var altså dette svar, som Jordi Martí forholdt sig kritisk til efter Barcelonas nedtur i München.

– Der er tale om en ustoppelig nedtur siden 2015. At mr. Piqué siger, at forskellen på Bayern og Barça er ledelsen, i stedet for at sige, at det var spillerne, der tog ledelsen som gidsler… disse valg [præsidentvalg, red.] er baseret på The Treble, og det ved spillerne, lød det således, ifølge AS, fra Martí

Den seneste gang, hvor Barcelona ikke nåede frem til knockoutkampene i Champions League, var tilbage i 2003/04-sæsonen, hvor Barcelona deltog i UEFA Cup’en efter en sjetteplads i ligaen i den forudgående sæson. Dengang havde Barcelona spillere som Luis Enrique og Philip Cocu på holdkortet.





Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’




Optakt til fredagens Ligue 1-kamp mellem Auxerre og Paris SG LIVE

TransferLIVE: PSG får stort bud accepteret

Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’

FCK-stjerne knuste Silkeborg med hattrick

Han ligner en ny Brøndby-darling!

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Han er den nye Superliga-juvel!



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Lindstrøm skifter til Schalke

OB – Sønderjyske

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Tæt på FCK-transfer? Ujpest kommer med udmelding

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

19-årigt nyindkøb bliver Brøndbys helt

Eriksen spottet – nu er der nyt

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

Stor ændring i AGF?

Kæmpe transfer under opsejling

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind