Revser Piqué-udtalelse efter historisk nedtur

Gerard Piqué valgte inden nederlaget til Bayern München at give ansvaret for Barcelonas nedtur videre til klubbens ledelse. Og det får veteranen nu kritik for.



Barcelona røg onsdag ud af Champions League efter et 3-0-nederlag til Bayern München, og den catalanske storklub skal derfor spille i Europa League til foråret. 

Og efter nedturen i München langede journalisten Jordi Martí så ud efter en udtalelse, som Gerard Piqué var kommet med inden kampen.

I et interview med Sport blev det således påpeget overfor Piqué, at Bayern München hurtigt har formået at komme tilbage, når det tyske storhold en sjælden gang imellem har haft en skuffende sæson. Det samme kan dårligt siges om Barcelona, og ifølge Piqué er der ét indlysende svar på, hvorfor de to klubbers situationer er så forskellige.

– Ledelsen. Så simpelt er det, lød det således fra Piqué, der dermed sendte en sviner til den tidligere Barcelona-præsident Josep Bartomeu. 

Og det var altså dette svar, som Jordi Martí forholdt sig kritisk til efter Barcelonas nedtur i München.

– Der er tale om en ustoppelig nedtur siden 2015. At mr. Piqué siger, at forskellen på Bayern og Barça er ledelsen, i stedet for at sige, at det var spillerne, der tog ledelsen som gidsler… disse valg [præsidentvalg, red.] er baseret på The Treble, og det ved spillerne, lød det således, ifølge AS, fra Martí

Den seneste gang, hvor Barcelona ikke nåede frem til knockoutkampene i Champions League, var tilbage i 2003/04-sæsonen, hvor Barcelona deltog i UEFA Cup’en efter en sjetteplads i ligaen i den forudgående sæson. Dengang havde Barcelona spillere som Luis Enrique og Philip Cocu på holdkortet.





LIVE

LIVE: Hvad har du gang i, Mæhle?

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Hårdt angreb på DBU-boss

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Storkamp af Patrick Dorgu

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Massefyring i AC Milan

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?

Fem bud på Brøndbys nye træner

Højlund slutter sæsonen med bravour

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Kommer med frækt bud på dansk mester



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Topboss sviner Barça til

Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

FCM jagter ham – så vild har Boteli været