Revser Piqué-udtalelse efter historisk nedtur

Gerard Piqué valgte inden nederlaget til Bayern München at give ansvaret for Barcelonas nedtur videre til klubbens ledelse. Og det får veteranen nu kritik for.



Barcelona røg onsdag ud af Champions League efter et 3-0-nederlag til Bayern München, og den catalanske storklub skal derfor spille i Europa League til foråret. 

Og efter nedturen i München langede journalisten Jordi Martí så ud efter en udtalelse, som Gerard Piqué var kommet med inden kampen.

I et interview med Sport blev det således påpeget overfor Piqué, at Bayern München hurtigt har formået at komme tilbage, når det tyske storhold en sjælden gang imellem har haft en skuffende sæson. Det samme kan dårligt siges om Barcelona, og ifølge Piqué er der ét indlysende svar på, hvorfor de to klubbers situationer er så forskellige.

– Ledelsen. Så simpelt er det, lød det således fra Piqué, der dermed sendte en sviner til den tidligere Barcelona-præsident Josep Bartomeu. 

Og det var altså dette svar, som Jordi Martí forholdt sig kritisk til efter Barcelonas nedtur i München.

– Der er tale om en ustoppelig nedtur siden 2015. At mr. Piqué siger, at forskellen på Bayern og Barça er ledelsen, i stedet for at sige, at det var spillerne, der tog ledelsen som gidsler… disse valg [præsidentvalg, red.] er baseret på The Treble, og det ved spillerne, lød det således, ifølge AS, fra Martí

Den seneste gang, hvor Barcelona ikke nåede frem til knockoutkampene i Champions League, var tilbage i 2003/04-sæsonen, hvor Barcelona deltog i UEFA Cup’en efter en sjetteplads i ligaen i den forudgående sæson. Dengang havde Barcelona spillere som Luis Enrique og Philip Cocu på holdkortet.





TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

FC Nordsjælland – AGF

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Bombe på vej i Real Madrid?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kæmpekøb retur til FC København?

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Arsenal skal til Danmark



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Så du det? Wass i helt vild aktion

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Brøndby tog vigtig overtidssejr

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Bayern München er i pokalfinalen



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen