Manchester City stod med det ene ben i Champions Leagues finale og skulle blot undgå et kollaps i slutminutterne mod Real Madrid, men det lykkedes ikke for Pep Guardiolas tropper onsdag aften.
På to mål i overtiden og et enkelt i den forlængede spilletid tog Real Madrid sejren og billetten til finalen mod Liverpool.
Og efter det kollaps får Manchester City og Pep Guardiola en hård medfart i de engelske medier.
Hos Daily Mail lyder rubrikken eksempelvis, “Man City selvdestruerer i Madrid”. Samtidig spørger avisens redaktør Ian Ladyman i en klumme, “Hvor meget mere smerte kan Pep Guardiola klare efter at tabe i Champions League med Man City for sjette gang?”, mens han også skriver, at det bliver værre og værre for den engelske storklub.
Manchester Evening News kalder nederlaget for “typisk” for Manchester City og skriver, at klubbens særlige evne til at forvandle lurende triumfer til smertefulde nederlag nu er blevet “et udelukkende europæisk fænomen”.
Mirror mener, at det må være det hårdeste nederlag i Pep Guardiolas tid i Manchester City, og at hele deres sæson er i fare for at kollapse. Det påpeges også, at Guardiola tog en chance ved at starte Kyle Walker, og at den gav bagslag.
Mange andre mener, heriblandt Telegraph og Express, kalder det samtidig en “nedsmeltning” eller et “kollaps” af Manchester City.
Mens Pep Guardiola og kompagni ikke vinder Champions League i denne sæson, kan de dog stadig sikre sig Premier League-titlen. Med fire runder igen har de et forspring på et point ned til Liverpool, så de kan ikke gå på sommerferie endnu.
LIVE
VM-LIVE: Stor mystik om dansk træner
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
AaB dæmper superligaforventninger
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
Her er Tysklands vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
OPTAKT
Kroatien – Ghana
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Norge – Frankrig
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
Afslører: FCK ringede aldrig
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
NYHEDER
