Manchester City stod med det ene ben i Champions Leagues finale og skulle blot undgå et kollaps i slutminutterne mod Real Madrid, men det lykkedes ikke for Pep Guardiolas tropper onsdag aften.
På to mål i overtiden og et enkelt i den forlængede spilletid tog Real Madrid sejren og billetten til finalen mod Liverpool.
Og efter det kollaps får Manchester City og Pep Guardiola en hård medfart i de engelske medier.
Hos Daily Mail lyder rubrikken eksempelvis, “Man City selvdestruerer i Madrid”. Samtidig spørger avisens redaktør Ian Ladyman i en klumme, “Hvor meget mere smerte kan Pep Guardiola klare efter at tabe i Champions League med Man City for sjette gang?”, mens han også skriver, at det bliver værre og værre for den engelske storklub.
Manchester Evening News kalder nederlaget for “typisk” for Manchester City og skriver, at klubbens særlige evne til at forvandle lurende triumfer til smertefulde nederlag nu er blevet “et udelukkende europæisk fænomen”.
Mirror mener, at det må være det hårdeste nederlag i Pep Guardiolas tid i Manchester City, og at hele deres sæson er i fare for at kollapse. Det påpeges også, at Guardiola tog en chance ved at starte Kyle Walker, og at den gav bagslag.
Mange andre mener, heriblandt Telegraph og Express, kalder det samtidig en “nedsmeltning” eller et “kollaps” af Manchester City.
Mens Pep Guardiola og kompagni ikke vinder Champions League i denne sæson, kan de dog stadig sikre sig Premier League-titlen. Med fire runder igen har de et forspring på et point ned til Liverpool, så de kan ikke gå på sommerferie endnu.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT
