Så er det afgjort: Norsk komet vinder Golden Boy-prisen

Golden Boy-prisen i 2020 går til Borussia Dortmunds norske komet Erling Haaland. Det meddeler den italienske avis Tuttosport, der står for at uddele prisen.



Sidste år vandt portugisiske João Felix, og året før ham var det hollandske Matthijs de Ligt, der løb med hæderen. 

I 2020 går Golden Boy-prisen så til en nordmand; 20-årige Erling Braut Haaland fra Borussia Dortmund.

Det oplyser den italienske avis Tuttosport, der står for at uddele prisen.

Prisen gives hvert år til den bedste spiller under 21 år fra Europas bedste fodboldligaer, og juryen består af sportsjournalister fra flere af Europas største sportsaviser. Og allerede da feltet af nominerede blev præsenteret, var Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen ikke sen til at udnævne nordmanden til favorit.

– Det er generelt vanvittigt svært at bedømme spillere i den alder. Man tager meget ofte fejl, fordi spillerne stadig kan ændre sig meget i den alder. Men Erling Haaland ligner allerede en spiller, der kan vinde Ballon d’Or inden for få år. Han er brølstærk, han er hurtig, han har styr på teknikken, og han er en fremragende afslutter.

– For mig nærmer han sig eliten af verdens bedste angribere, og ingen af de andre på listen er i den grad en stjerne i en så stor klub, som Haaland er, lød det fra Thøgersen tilbage i juni.

Af øvrige stærke kandidater til prisen var Haalands engelske holdkammerat i Dortmund Jadon Sancho, Manchester Uniteds Mason Greenwood, FC Barcelonas Ansu Fati og Bayern Münchens Alphonso Davies.

Erling Haaland scorede 44 mål i alle turneringer i 2019-2020-sæsonen og er den første nordmand til at vinde prisen, siden den blev etableret i 2003.

Her var det Rafael van der Vaart, der løb med hæderen, og siden har spillere som Lionel Messi, Paul Pogba og Kylan Mbappé også vundet.





LIVE

VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er

Flere Superliga-kamp rykkes

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Sønderjyske køber ny cheftræner

Viaplay med stor AGF-nyhed

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Her er AGF’s Champions League-modstander

Zanka ville spille gratis for FC København

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Tunesien – Japan