Så er det afgjort: Norsk komet vinder Golden Boy-prisen

Golden Boy-prisen i 2020 går til Borussia Dortmunds norske komet Erling Haaland. Det meddeler den italienske avis Tuttosport, der står for at uddele prisen.



Sidste år vandt portugisiske João Felix, og året før ham var det hollandske Matthijs de Ligt, der løb med hæderen. 

I 2020 går Golden Boy-prisen så til en nordmand; 20-årige Erling Braut Haaland fra Borussia Dortmund.

Det oplyser den italienske avis Tuttosport, der står for at uddele prisen.

Prisen gives hvert år til den bedste spiller under 21 år fra Europas bedste fodboldligaer, og juryen består af sportsjournalister fra flere af Europas største sportsaviser. Og allerede da feltet af nominerede blev præsenteret, var Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen ikke sen til at udnævne nordmanden til favorit.

– Det er generelt vanvittigt svært at bedømme spillere i den alder. Man tager meget ofte fejl, fordi spillerne stadig kan ændre sig meget i den alder. Men Erling Haaland ligner allerede en spiller, der kan vinde Ballon d’Or inden for få år. Han er brølstærk, han er hurtig, han har styr på teknikken, og han er en fremragende afslutter.

– For mig nærmer han sig eliten af verdens bedste angribere, og ingen af de andre på listen er i den grad en stjerne i en så stor klub, som Haaland er, lød det fra Thøgersen tilbage i juni.

Af øvrige stærke kandidater til prisen var Haalands engelske holdkammerat i Dortmund Jadon Sancho, Manchester Uniteds Mason Greenwood, FC Barcelonas Ansu Fati og Bayern Münchens Alphonso Davies.

Erling Haaland scorede 44 mål i alle turneringer i 2019-2020-sæsonen og er den første nordmand til at vinde prisen, siden den blev etableret i 2003.

Her var det Rafael van der Vaart, der løb med hæderen, og siden har spillere som Lionel Messi, Paul Pogba og Kylan Mbappé også vundet.







LIVE

LIVE: ‘Han er en pestilens i presset’

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Her er FC Københavns vej i Europa

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Dommerekspert: Glem det, FCK!

FC København kan få Jens Stage-millioner

Liverpool – Brentford

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Kommer med frækt bud på dansk mester



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Bayern München lurer på choktransfer

AGF kan ende med millionregning, men…

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Kæmpe røgslør af Brøndby

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

FCK-træner roser Felix Beijmo

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’