Så er det afgjort: Norsk komet vinder Golden Boy-prisen

Golden Boy-prisen i 2020 går til Borussia Dortmunds norske komet Erling Haaland. Det meddeler den italienske avis Tuttosport, der står for at uddele prisen.



Sidste år vandt portugisiske João Felix, og året før ham var det hollandske Matthijs de Ligt, der løb med hæderen. 

I 2020 går Golden Boy-prisen så til en nordmand; 20-årige Erling Braut Haaland fra Borussia Dortmund.

Det oplyser den italienske avis Tuttosport, der står for at uddele prisen.

Prisen gives hvert år til den bedste spiller under 21 år fra Europas bedste fodboldligaer, og juryen består af sportsjournalister fra flere af Europas største sportsaviser. Og allerede da feltet af nominerede blev præsenteret, var Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen ikke sen til at udnævne nordmanden til favorit.

– Det er generelt vanvittigt svært at bedømme spillere i den alder. Man tager meget ofte fejl, fordi spillerne stadig kan ændre sig meget i den alder. Men Erling Haaland ligner allerede en spiller, der kan vinde Ballon d’Or inden for få år. Han er brølstærk, han er hurtig, han har styr på teknikken, og han er en fremragende afslutter.

– For mig nærmer han sig eliten af verdens bedste angribere, og ingen af de andre på listen er i den grad en stjerne i en så stor klub, som Haaland er, lød det fra Thøgersen tilbage i juni.

Af øvrige stærke kandidater til prisen var Haalands engelske holdkammerat i Dortmund Jadon Sancho, Manchester Uniteds Mason Greenwood, FC Barcelonas Ansu Fati og Bayern Münchens Alphonso Davies.

Erling Haaland scorede 44 mål i alle turneringer i 2019-2020-sæsonen og er den første nordmand til at vinde prisen, siden den blev etableret i 2003.

Her var det Rafael van der Vaart, der løb med hæderen, og siden har spillere som Lionel Messi, Paul Pogba og Kylan Mbappé også vundet.





Optakt til lørdagens FA Cup-finale mellem Chelsea og Manchester City LIVE

TransferLIVE: Kæmpe handel officiel

Irak – Norge

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

AGF køber ham

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein

Medier i svime: Ingen ved VM kan føle sig trygge!

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Japan overrasker mod Holland

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Roser Superliga-klub: Godt set! 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby melder duo færdig og teaser

Blæst bagover af 18-årig

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Jagter tidligere FCK-stjerne

Spanien – Kap Verde

Vil hente tysk landsholdsstjerne

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom

VM-Vækkeuret: Tyske mål sender besked til rivaler