Så mange så FCM’s CL-kamp hos TV Midtvest

Der var mange seere, der så FC Midtjyllands opgør mod Benfica.



Kampen var nær ikke blevet sendt i Danmark, da FC Midtjylland og storsponsor Arbejdernes Landsbank gik sammen om at købe Champions League-opgøret mellem Benfica og FCM. Man kontaktede TV Midtvest, der sendte opgøret.

Det endte på banen med en skuffelse, da FCM mødte et forrygende mandskab, der vandt 4-1 og kunne have vundet større. Men uden for banen var det en succes, for opgøret blev set af mange mennesker.

Det var tidligere Superliga-spiller Dan Hirsch Sørensen, der kommenterede opgøret med Hernings tidligere borgmester Lars Krarup.

Og opgøret, ja det blev set af mange mennesker.

– FCM tog i går eftermiddag kontakt til TV Midtvest, som har udstyret til at streame til mange, men der skulle arbejdes hurtigt. Og det blev der. I løbet af få timer fik TV Midtvest sat et studie op, fundet kommentatorer og blev klar til at vise fodboldbraget på TV Midtvests hjemmeside, hvor 141.000 streamede i løbet af kampen. Da flere har siddet sammen og set topbraget, så er det reelt nok et betydeligt større tal, skriver TV Midtvest i en pressemeddelelse.

De 141.000 er streamingrekord på tv-stationens hjemmeside, hvilket også hænger sammen med, at man ikke er vant til at sende live på den måde.

Kommentator Dan Hirsch Sørensen måtte også kastes ud i det. 

– Det var en ret vild og surrealistisk eftermiddag og aften. Der var meget kort reaktions- og forberedelsestid. Men når man løfter i flok, kan meget ske i vores landsdel. Sikke en udfordring og sikke en aften. Eneste minus var, at Benfica var et klassehold, som FC Midtjylland havde det meget svært imod, fortæller Dan Sørensen.

Og Lars Krarup, ja han erkender, at det ikke lige er i kommentatorboksen, han er mest scenevant.

– Jeg måtte lige røre en ekstra gang i frikadellefarsen, da jeg blev spurgt, om jeg ville have debut som fodboldkommentator. Og så endda i en Champions League-kamp med mit favorithold FC Midtjylland. Men bortset fra resultatet var det en skøn og sjov oplevelse. Ind imellem skal man springe ud på dybt vand, siger Lars Krarup.

FCM's næste opgør er fredag ude mod Lyngby Boldklub. På tirsdag venter returkampen mod Benfica – den kamp har Viaplay købt, så Sørensen og Krarup kan hvile stemmerne.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Manchester United med chokbud på Real-stjerne?




LIVE

LIVE: Barcelona deler godt nyt om AC

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Transferfri stjerne i København

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Thomas Frank scorer sommerjob

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Født i Danmark og på vej til VM



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej