Sådan kommer den danske mester i Champions League

Vejen mod et Champions League-gruppespil er hård, men FCK står med de bedste forudsætninger, da man vil være seedet. Der er også gode muligheder for at komme i Europa League eller Conference League-gruppespillet for den kommende danske mester.



Hvor Danmark i flere år i streg har været vant til at sende fem hold i Europa, er det fra i år første gang, at der kun sendes fire danske hold i Europa.

Danmark er røget ud af top 15 på koefficientlisten, og dermed er der kun et enkelt dansk hold, der får chancen for at komme i Champions League.

Herunder er den danske mesters vej mod et gruppespil i den kommende sæson.

Sådan når den danske mester CL-gruppespillet
Den kommende danske mester indtræder i 2. runde af Champions League-kvalifikationen i den del, der hedder Champions Path. Sikkert er det, at FC København bliver seedet, hvis man bliver dansk mester. Og sikkert er det også, at FC Nordsjælland, AGF og Viborg FF vil blive useedet i anden runde af kvalifikationen.

FCK’s mulige modstandere vil være hold som The New Saints og Shamrock Rovers – overkommelige modstandere – mens det bliver sværere for de danske hold, der er useedet. Så er de mulige modstandere for eksempel Molde, Ferencvaros og Dinamo Zagreb.

I 3. runde af Champions League-kvalifikationen vil FCK også være seedet, mens de tre øvrige hold ikke er det. FCK vil formentlig også være seedet i den afgørende playoff-runde til CL-gruppespillet.

Sådan når den danske mester EL-gruppespillet
Ryger den danske mester ud af 2. runde af CL-kvalifikationen, får man en chance i 3. runde af Europa League-kvalifikationen. Her er der ni mulige modstandere – alle de hold fra Champions Path, der har tabt i 2. runde. Går man videre, venter playoff-runden om at komme i Europa League-gruppespillet. FCK vil være topseedet her.

Ryger den danske mester ud af 3. runde af CL-kvalifikationen, venter en kamp i playoff-runden om at komme i Europa League-gruppespillet.

Taber den danske mester i playoff-runden om at komme i Champions League-gruppespillet, er plasteret på såret, at man kommer i Europa League-gruppespillet.

Sådan når den danske mester ECL-gruppespillet
Ryger den danske mester ud af 2. runde af Champions League-kvalifikationen og 3. runde af Europa League-kvalifikationen, venter en playoff-runde om at komme i Conference League-gruppespillet.

Den danske mester vil være sikker på et Conference League-gruppespil, hvis man når 3. runde af Champions League-kvalifikationen eller playoff-runden i Europa League.

Sådan ryger den danske mester helt ud inden et gruppespil
Taber den danske mester i 2. runde af CL-kvalifikationen, 3. runde af EL-kvalifikationen og playoff-runden i Conference League venter et år uden europæisk gruppespil.



Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Viborg FF – FC Midtjylland

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Randers FC – AGF

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Stjerner sender besked til Froholdt

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Kæmpe triumf for Frank

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

Trækker overskrifter i Sydkorea

De er klar til at købe Mohamed Salah

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Danskerscoringerne væltede ind

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

FCK med tilbud – nu vil de have ham

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Dansk bomber i tårevædet afsked

Sløvt Londonderby

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Ny Liverpool-nedtur

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’