Hvor Danmark i flere år i streg har været vant til at sende fem hold i Europa, er det fra i år første gang, at der kun sendes fire danske hold i Europa.
Danmark er røget ud af top 15 på koefficientlisten, og dermed er der kun et enkelt dansk hold, der får chancen for at komme i Champions League.
Herunder er den danske mesters vej mod et gruppespil i den kommende sæson.
Sådan når den danske mester CL-gruppespillet
Den kommende danske mester indtræder i 2. runde af Champions League-kvalifikationen i den del, der hedder Champions Path. Sikkert er det, at FC København bliver seedet, hvis man bliver dansk mester. Og sikkert er det også, at FC Nordsjælland, AGF og Viborg FF vil blive useedet i anden runde af kvalifikationen.
FCK’s mulige modstandere vil være hold som The New Saints og Shamrock Rovers – overkommelige modstandere – mens det bliver sværere for de danske hold, der er useedet. Så er de mulige modstandere for eksempel Molde, Ferencvaros og Dinamo Zagreb.
I 3. runde af Champions League-kvalifikationen vil FCK også være seedet, mens de tre øvrige hold ikke er det. FCK vil formentlig også være seedet i den afgørende playoff-runde til CL-gruppespillet.
Sådan når den danske mester EL-gruppespillet
Ryger den danske mester ud af 2. runde af CL-kvalifikationen, får man en chance i 3. runde af Europa League-kvalifikationen. Her er der ni mulige modstandere – alle de hold fra Champions Path, der har tabt i 2. runde. Går man videre, venter playoff-runden om at komme i Europa League-gruppespillet. FCK vil være topseedet her.
Ryger den danske mester ud af 3. runde af CL-kvalifikationen, venter en kamp i playoff-runden om at komme i Europa League-gruppespillet.
Taber den danske mester i playoff-runden om at komme i Champions League-gruppespillet, er plasteret på såret, at man kommer i Europa League-gruppespillet.
Sådan når den danske mester ECL-gruppespillet
Ryger den danske mester ud af 2. runde af Champions League-kvalifikationen og 3. runde af Europa League-kvalifikationen, venter en playoff-runde om at komme i Conference League-gruppespillet.
Den danske mester vil være sikker på et Conference League-gruppespil, hvis man når 3. runde af Champions League-kvalifikationen eller playoff-runden i Europa League.
Sådan ryger den danske mester helt ud inden et gruppespil
Taber den danske mester i 2. runde af CL-kvalifikationen, 3. runde af EL-kvalifikationen og playoff-runden i Conference League venter et år uden europæisk gruppespil.
NYHEDER
Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby
Åge Hareide er død
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
TRANSFER
Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk
NYHEDER
Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
Kamil Grabara-opslag bemærkes
NYHEDER
Stort Yussuf Poulsen-chok
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
NYHEDER
Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lerager på plads – her er den vilde løn
NYHEDER
Her er AGF’s transferplaner
NYHEDER
AGF med banebrydende tilskuertiltag
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
NYHEDER
– Lidt af en bombe
Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
NYHEDER
Kæmpe brag venter fredag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
TOPNYHED
Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
TOPNYHED
‘En af sæsonens bedste transfers’
NYHEDER
Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris
NYHEDER
Kæmpe gennembrud af Mattsson
FANKLUBBEN
Drømmer om Andreas Maxsø, men…
TOPNYHED
Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’
NYHEDER
Her er Danmarks EM-trup
EKSKLUSIVT
Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid
Anders Antonsen begræder Axelsen-skade
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah
Manchester City klar til semifinale
EKSKLUSIVT
Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse
DAGENS SPILFORSLAG
Mens vi venter på Godo
TOPNYHED
FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’
