På et festklædt Brøndby Stadion var opbakningen formidabel, men værterne formåede ikke at levere overraskelsen mod Red Bull Salzburg.
De østrigske forhåndsfavoritter vandt 2-1 og tager således billetten til Champions League-gruppespillet på bekostning af Brøndby efter en samlet 4-2-sejr.
Brøndby var spillemæssigt meget bedre med end i det første opgør, men Salzburg viste sig generelt at have et gear mere at give af og var i ganske fin kontrol i størstedelen af opgøret.
Gæsterne virkede hurtigere i tanke og handling og straffede et til tider usikkert Brøndby-hold, som lavede for mange tekniske fejl og for sjældent blev farlige offensivt trods en del spil centralt på banen.
Salzburg grundlagde avancementet med to hurtige træffere i løbet af de første ti minutter, og så var det i den grad op ad bakke for Brøndby. En reducering blev det til efter pausen, men det helt store comeback var aldrig for alvor tæt på.
De danske mestre må derfor nøjes med deltagelse i Europa League, hvor klubber som Napoli, Leicester og Bayer Leverkusen også er med i bowlen, når der trækkes lod til gruppespillet fredag.
Trykket fra tilskuerpladserne var enormt fra første fløjt, men Salzburg gjorde lynhurtigt sit for at lægge en dæmper på den gode stemning.
Allerede i det fjerde minut kom gæsterne nemlig i front, da Benjamin Sesko løb i ryggen på Brøndby-forsvaret og efter en brysttæmning iskoldt hakkede østrigerne på 1-0.
En dårlig start på kampen udviklede sig til en decideret mareridtstart for de blågule i det tiende minut.
Her lavede Brøndby-målmand Mads Hermansen en stor fejl ved at spille bolden direkte ud til en modspiller, hvilket Brenden Aaronson kynisk straffede og fordoblede udeholdets føring.
Brøndby var tæt på et hurtigt modsvar, men Salzburg reddede på stregen efter et farligt hjørnespark.
Selv om Salzburg i slutningen af første halvleg i to tilfælde var ekstremt tæt på et 3-0-mål, slap hjemmeholdet med skrækken og gik til pause nede med to.
I åbent spil havde Brøndby svært ved at skabe chancer, men på dødbolde var det anderledes, og sådan én skulle give pote.
Efter 62 minutter sendte netop en standardsituation tilskuerne i ekstase, da anfører Andreas Maxsø pandede et forlænget frispark i nettet til 1-2.
Salzburg gik dog ikke i panik efter reduceringen, og selv om Brøndby havde optræk til gode muligheder mod slutningen af kampen, måtte de 22.397 tilskuere gå hjem med Champions League-drømmen slukket.
/ritzau/

Megabudget i dansk klub: ‘Vilde, vilde penge’

Schmeichel forstår intet: Skulle aldrig være sket

Færdig i Brøndby: – Et tab for mange

Dansk klub jubler – stjernekomiker bliver medejer

Legendestatus: – En af de største nogensinde

Revset af træner: Min fars liv er hårdt – ikke dit

Cooper sår tvivl om Brøndby-stjerne

Menno van Dam arkitekten bag Brøndby-transfer

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

FC København – Silkeborg IF

Bendtner scorer nyt job

Tjekkisk fodboldinstans undersøger Brian Priske

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Helt sikker: ‘Højlund-millioner er garanteret’

Alan Shearer: ‘Ekstremt vigtigt’

Wow, FCK – ny driblekonge på vej!

Skal stjerne genforenes med Ronaldo igen?

Tv-ekspert: Han kan blive fyret i weekenden

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Andreas Christensen afviste Danmark

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

Afsløring: William Clem afviste flere store tilbud

Kæmpe drama i Parken: ‘Jeg var meget skuffet’

Laudrup om FCK-profil: ‘Kan være utroligt farligt’

Utilfredshed i Parken: ‘Det må aldrig ske!’

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

Superliga-angriber solgt til mesterklub

FC Midtjylland – Viborg FF

Stor Zorniger-beslutning: Handler om præstationer

Gjorde det onde ved FCK – hyldes af Laudrup

Afviser – sker ikke i Danmark: ‘Glem det!’

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi

Storklub vil hente Thomas Kristensen

Debatten raser: ‘Bemærkelsesværdigt!”

Flot salg: Superliga-klub sælger angriber

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Afsløring: Andreas Bruus skifter til AC Horsens

Ikke sket i 8 år

Hylder tidligere SL-stjerne: Han er Georg Gearløs

Kæmpestjerne fremhæver dansker

OB bremser kedelig stime med sejr i dramatisk kamp

Vejle Boldklub – Sønderjyske

VM-håb viser storform: Kan han slå Pogacar?

Uventet salg af profil: ‘Et anseeligt beløb’

Fejret med durum og æresflise

Sker for første gang

Dansker i stort kinesisk eventyr

Stor ændring på landsholdet

Nedtur – forpurret af regn

Guardiola: ‘Haaland i kategori med de to monstre’

Tidligere Barca-præsidenter afviser bestikkelse

Mange hjørnespark til Les Gones
