Det er europæiske storhold som Arsenal, Inter og AC Milan, der er placeret i samme bowle som FC København, når lodtræknigen til ottendelsfinalerne i Champions League finder sted i næste uge.
Derfor kunne de danske mestre ligne en favorabel modstander for feltet af gruppevindere, der skal parres med toerne, men det er imidlertid langt fra tilfældet i Schalke 04. Her ses FC København ikke som nogen ønskemodstander.
Således har en af holdets profiler, den 22-årige forsvarsspiller Benedikt Höwedes, i et interview med tipsbladet.dk ytret sin store respekt for det danske Champions League-mandskab, hvis hjemmebanestyrke Schalke-spilleren især har bidt mærke i.
Vil FCK være en ønskemodstander for jer i forhold til de øvrige europæiske storhold, I kan risikere at trække?
– Når du når ottendelsfinalen, er der ikke længere nogen ønskemodstandere. FC København blev fortjent nummer to i deres pulje. De formåede at spille 1-1 hjemme mod FC Barcelona og vandt deres øvrige hjemmekampe, hvilket viser deres styrke på eget græs. Derfor vil de bestemt ikke blive undervurderet, siger Benedikt Höwedes til tipsbladet.dk.
Hvad ved du om FC København?
– De fører den danske liga suverænt og har endnu ikke tabt en kamp. Samtidig har de for første gang i klubbens historie formået at komme i ottendedelsfinalen i Champions League, hvilket naturligvis understreger, at et opgør mod dem, er en opgave, ingen mandskaber kan tillade sig at tage let på. Derudover ved jeg, at Christian Poulsen spillede i FC København, før han kom til Schalke, fortæller tyskeren.
Der trækkes lod til ottendedelsfinalerne fredag d. 17 december.
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde basker Grib i Bergamo
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
Arsenal – Fulham
AVIS