Schalke-stjerne frygter FCK

Schalke-profilen Benedikt Höwedes ser ikke FC København som nogen ønskemodstander i Champions League.



Det er europæiske storhold som Arsenal, Inter og AC Milan, der er placeret i samme bowle som FC København, når lodtræknigen til ottendelsfinalerne i Champions League finder sted i næste uge.

Derfor kunne de danske mestre ligne en favorabel modstander for feltet af gruppevindere, der skal parres med toerne, men det er imidlertid langt fra tilfældet i Schalke 04. Her ses FC København ikke som nogen ønskemodstander.

Således har en af holdets profiler, den 22-årige forsvarsspiller Benedikt Höwedes, i et interview med tipsbladet.dk ytret sin store respekt for det danske Champions League-mandskab, hvis hjemmebanestyrke Schalke-spilleren især har bidt mærke i.

Vil FCK være en ønskemodstander for jer i forhold til de øvrige europæiske storhold, I kan risikere at trække?
– Når du når ottendelsfinalen, er der ikke længere nogen ønskemodstandere. FC København blev fortjent nummer to i deres pulje. De formåede at spille 1-1 hjemme mod FC Barcelona og vandt deres øvrige hjemmekampe, hvilket viser deres styrke på eget græs. Derfor vil de bestemt ikke blive undervurderet, siger Benedikt Höwedes til tipsbladet.dk.

Hvad ved du om FC København?
– De fører den danske liga suverænt og har endnu ikke tabt en kamp. Samtidig har de for første gang i klubbens historie formået at komme i ottendedelsfinalen i Champions League, hvilket naturligvis understreger, at et opgør mod dem, er en opgave, ingen mandskaber kan tillade sig at tage let på. Derudover ved jeg, at Christian Poulsen spillede i FC København, før han kom til Schalke, fortæller tyskeren.

Der trækkes lod til ottendedelsfinalerne fredag d. 17 december.





LIVE

TransferLIVE: Dansk profil forlænger

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forhandler om Albert Grønbæk

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub

Derfor kommer han IKKE til FC København

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

I svime over Froholdt – får ny hæder

Efterspørgslen på norske VM-rejser skuffer



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

FCM-profil drømmer om Manchester City

Her lander Superliga-kampprogrammet

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Arsenal-profil på vej væk? Det koster han

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF