Schalke-stjerne frygter FCK

Schalke-profilen Benedikt Höwedes ser ikke FC København som nogen ønskemodstander i Champions League.



Det er europæiske storhold som Arsenal, Inter og AC Milan, der er placeret i samme bowle som FC København, når lodtræknigen til ottendelsfinalerne i Champions League finder sted i næste uge.

Derfor kunne de danske mestre ligne en favorabel modstander for feltet af gruppevindere, der skal parres med toerne, men det er imidlertid langt fra tilfældet i Schalke 04. Her ses FC København ikke som nogen ønskemodstander.

Således har en af holdets profiler, den 22-årige forsvarsspiller Benedikt Höwedes, i et interview med tipsbladet.dk ytret sin store respekt for det danske Champions League-mandskab, hvis hjemmebanestyrke Schalke-spilleren især har bidt mærke i.

Vil FCK være en ønskemodstander for jer i forhold til de øvrige europæiske storhold, I kan risikere at trække?
– Når du når ottendelsfinalen, er der ikke længere nogen ønskemodstandere. FC København blev fortjent nummer to i deres pulje. De formåede at spille 1-1 hjemme mod FC Barcelona og vandt deres øvrige hjemmekampe, hvilket viser deres styrke på eget græs. Derfor vil de bestemt ikke blive undervurderet, siger Benedikt Höwedes til tipsbladet.dk.

Hvad ved du om FC København?
– De fører den danske liga suverænt og har endnu ikke tabt en kamp. Samtidig har de for første gang i klubbens historie formået at komme i ottendedelsfinalen i Champions League, hvilket naturligvis understreger, at et opgør mod dem, er en opgave, ingen mandskaber kan tillade sig at tage let på. Derudover ved jeg, at Christian Poulsen spillede i FC København, før han kom til Schalke, fortæller tyskeren.

Der trækkes lod til ottendedelsfinalerne fredag d. 17 december.





LIVE

VM-LIVE: Dårligt nyt for Brasilien

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Spottet i København



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Stolt over dansk transfer

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

‘Christian Eriksen havde advaret os’

AGF køber ham

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han tager hjem fra VM

USA får drømmestart på VM

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Elias Jelert færdig

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Qatar – Schweiz

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Brasilien – Marokko



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”