Årets Champions League-finale bliver en gentagelse af finalen fra 2018, hvor Real Madrid og Liverpool tørnede sammen.
I år sikrede Real Madrid sig avancement efter to sene mål af Rodrygo i returopgøret mod Manchester City, som sikrede forlænget spilletid. Her scorede Benzema det afgørende mål, som sendte Real Madrid i finalen.
– Real Madrid har ingen ret til at være i finalen. Det var helt klart det værste hold henover begge opgør, udtalte Peter Schmeichel sig til CBS Sport efter sejren.
Toni Kroos optrådte i kampens første 68 minutter, inden han lod sig udskifte. For ham var oplevelsen af kampen en helt anden, end den Peter Schmeichel nævner.
– En rigtig god kamp. Vi var bedre. City havde muligheder for at eliminere os og de havde muligheder for at gøre det til 0-2, hvilket ville have låst os. Det gjorde de ikke. Det var en god uge, måske en af de smukkeste, siger tyskeren i sin podcast Einfach mal luppen, som han har med sin bror Felix, ifølge AS.
Uanset hvem der har ret, så kan Toni Kroos glæde sig over, at han den 28. maj kan høre Champions League-finalehymnen endnu engang.
Han har samtidig mulighed for at vinde sin femte Champions League-titel. Han har i forvejen tre med Real Madrid, mens han i 2013 sejrede med Bayern München.
I denne sæson har den 32-årige midtbanespiller allerede vundet det spanske mesterskab. Toni Kroos har 361 optrædener for Real Madrid, siden han kom til i 2014. Kontrakten udløber tilgengæld næste sommer.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
TOPNYHED
Skæbnedag venter Yuito Suzuki
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
Dansk træner vinder stor pris
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
PSG er i Champions League-finalen efter drama
NYHEDER
