Schmeichel i hård kritik: Real-stjerne helt uenig

Der er forskellige holdninger til Real Madrids præstation mod Manchester City, som gav dem en plads i Champions League-finalen.



Årets Champions League-finale bliver en gentagelse af finalen fra 2018, hvor Real Madrid og Liverpool tørnede sammen.

I år sikrede Real Madrid sig avancement efter to sene mål af Rodrygo i returopgøret mod Manchester City, som sikrede forlænget spilletid. Her scorede Benzema det afgørende mål, som sendte Real Madrid i finalen.

– Real Madrid har ingen ret til at være i finalen. Det var helt klart det værste hold henover begge opgør, udtalte Peter Schmeichel sig til CBS Sport efter sejren.

Toni Kroos optrådte i kampens første 68 minutter, inden han lod sig udskifte. For ham var oplevelsen af kampen en helt anden, end den Peter Schmeichel nævner.

– En rigtig god kamp. Vi var bedre. City havde muligheder for at eliminere os og de havde muligheder for at gøre det til 0-2, hvilket ville have låst os. Det gjorde de ikke. Det var en god uge, måske en af de smukkeste, siger tyskeren i sin podcast Einfach mal luppen, som han har med sin bror Felix, ifølge AS.

Uanset hvem der har ret, så kan Toni Kroos glæde sig over, at han den 28. maj kan høre Champions League-finalehymnen endnu engang.

Han har samtidig mulighed for at vinde sin femte Champions League-titel. Han har i forvejen tre med Real Madrid, mens han i 2013 sejrede med Bayern München.

I denne sæson har den 32-årige midtbanespiller allerede vundet det spanske mesterskab. Toni Kroos har 361 optrædener for Real Madrid, siden han kom til i 2014. Kontrakten udløber tilgengæld næste sommer.







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Arsenal er i Champions League-finalen

Millionregn over ‘PC’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Afsløring: Færdig i Silkeborg



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

I dialog om Albert Grønbæk

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Afsløring: DBU-boss stopper

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Tv-vært stopper på Viaplay

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr