Schmeichel i hård kritik: Real-stjerne helt uenig

Der er forskellige holdninger til Real Madrids præstation mod Manchester City, som gav dem en plads i Champions League-finalen.



Årets Champions League-finale bliver en gentagelse af finalen fra 2018, hvor Real Madrid og Liverpool tørnede sammen.

I år sikrede Real Madrid sig avancement efter to sene mål af Rodrygo i returopgøret mod Manchester City, som sikrede forlænget spilletid. Her scorede Benzema det afgørende mål, som sendte Real Madrid i finalen.

– Real Madrid har ingen ret til at være i finalen. Det var helt klart det værste hold henover begge opgør, udtalte Peter Schmeichel sig til CBS Sport efter sejren.

Toni Kroos optrådte i kampens første 68 minutter, inden han lod sig udskifte. For ham var oplevelsen af kampen en helt anden, end den Peter Schmeichel nævner.

– En rigtig god kamp. Vi var bedre. City havde muligheder for at eliminere os og de havde muligheder for at gøre det til 0-2, hvilket ville have låst os. Det gjorde de ikke. Det var en god uge, måske en af de smukkeste, siger tyskeren i sin podcast Einfach mal luppen, som han har med sin bror Felix, ifølge AS.

Uanset hvem der har ret, så kan Toni Kroos glæde sig over, at han den 28. maj kan høre Champions League-finalehymnen endnu engang.

Han har samtidig mulighed for at vinde sin femte Champions League-titel. Han har i forvejen tre med Real Madrid, mens han i 2013 sejrede med Bayern München.

I denne sæson har den 32-årige midtbanespiller allerede vundet det spanske mesterskab. Toni Kroos har 361 optrædener for Real Madrid, siden han kom til i 2014. Kontrakten udløber tilgengæld næste sommer.







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Kræver flere hold i Superligaen

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Dansk sensation: Der er interesse for ham



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

10. gang i træk

Færdig i Real Madrid

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FC Midtjylland – Viborg FF

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Ipswich er tilbage i Premier League

– Det var virkelig pinligt

Storklub i dialog med Mohamed Salah

AGF – Sønderjyske

FC Fredericia – FC København



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK