Årets Champions League-finale bliver en gentagelse af finalen fra 2018, hvor Real Madrid og Liverpool tørnede sammen.
I år sikrede Real Madrid sig avancement efter to sene mål af Rodrygo i returopgøret mod Manchester City, som sikrede forlænget spilletid. Her scorede Benzema det afgørende mål, som sendte Real Madrid i finalen.
– Real Madrid har ingen ret til at være i finalen. Det var helt klart det værste hold henover begge opgør, udtalte Peter Schmeichel sig til CBS Sport efter sejren.
Toni Kroos optrådte i kampens første 68 minutter, inden han lod sig udskifte. For ham var oplevelsen af kampen en helt anden, end den Peter Schmeichel nævner.
– En rigtig god kamp. Vi var bedre. City havde muligheder for at eliminere os og de havde muligheder for at gøre det til 0-2, hvilket ville have låst os. Det gjorde de ikke. Det var en god uge, måske en af de smukkeste, siger tyskeren i sin podcast Einfach mal luppen, som han har med sin bror Felix, ifølge AS.
Uanset hvem der har ret, så kan Toni Kroos glæde sig over, at han den 28. maj kan høre Champions League-finalehymnen endnu engang.
Han har samtidig mulighed for at vinde sin femte Champions League-titel. Han har i forvejen tre med Real Madrid, mens han i 2013 sejrede med Bayern München.
I denne sæson har den 32-årige midtbanespiller allerede vundet det spanske mesterskab. Toni Kroos har 361 optrædener for Real Madrid, siden han kom til i 2014. Kontrakten udløber tilgengæld næste sommer.
LIVE
TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
MEDIE
Dialog om dansk profil – koster 105 mio.
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
NYHEDER
