Onsdagens Champions League-drama i Parken var et overflødighedshorn af højdramatiske og kontroversielle episoder, der efterfølgende har resulteret i en del debat.
To straffespark og et rødt kort bød 4-3-kampen mellem FC København og Manchester United blandt andet på, og efter kampen udtrykte Peter Schmeichel irritation over alle tre kendelser.
I CBS Sports-studiet forklarede dommerekspert Christina Unkel baggrunden for de to dømte straffespark, hvor henholdsvis Harry Maguire og Lukas Lerager havde hånd på bolden, hvorefter Peter Schmeichel tog ordet.
– Jeg er selvfølgelig skuffet over Manchester Uniteds præstation her til aften. Jeg vil bare gerne sige én ting om Christinas forklaring. Jeg elsker Christina, for hun er rigtig god til at forklare de her ting, men jeg er en smule træt af, at vi ikke forstår, hvem vi spiller fodboldkampe for, lød det fra Peter Schmeichel.
– Vi spiller dem for de tilskuere, der er her. De 36.000 tilskuere, der er her. Og der var ikke én eneste af dem, der reagerede på de her tre episoder. Ingen skreg efter et rødt kort. Ingen skreg efter et straffespark i de to situationer, hvor kampen var på vippen.
– Ingen ved, hvad der foregår, og det dræber en god atmosfære. Det dræber den bare. Den dræber bare entusiasmen blandt de fans, der er på stadion. Man kan forklare sig ud af det, ved hjælp af regelbogen, men med VAR er den sunde fornuft forsvundet ud af fodbold.
I CBS Sports-studiet argumenterede både Jamie Carragher og Micah Richards desuden for, at Marcus Rashford kun burde have fået et gult kort i episoden, hvor Manchester United-stjernen trådte hårdt ned på Elias Jelerts ankel.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
OPTAKT
Holland – Marokko
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
EKSKLUSIVT