Onsdagens Champions League-drama i Parken var et overflødighedshorn af højdramatiske og kontroversielle episoder, der efterfølgende har resulteret i en del debat.
To straffespark og et rødt kort bød 4-3-kampen mellem FC København og Manchester United blandt andet på, og efter kampen udtrykte Peter Schmeichel irritation over alle tre kendelser.
I CBS Sports-studiet forklarede dommerekspert Christina Unkel baggrunden for de to dømte straffespark, hvor henholdsvis Harry Maguire og Lukas Lerager havde hånd på bolden, hvorefter Peter Schmeichel tog ordet.
– Jeg er selvfølgelig skuffet over Manchester Uniteds præstation her til aften. Jeg vil bare gerne sige én ting om Christinas forklaring. Jeg elsker Christina, for hun er rigtig god til at forklare de her ting, men jeg er en smule træt af, at vi ikke forstår, hvem vi spiller fodboldkampe for, lød det fra Peter Schmeichel.
– Vi spiller dem for de tilskuere, der er her. De 36.000 tilskuere, der er her. Og der var ikke én eneste af dem, der reagerede på de her tre episoder. Ingen skreg efter et rødt kort. Ingen skreg efter et straffespark i de to situationer, hvor kampen var på vippen.
– Ingen ved, hvad der foregår, og det dræber en god atmosfære. Det dræber den bare. Den dræber bare entusiasmen blandt de fans, der er på stadion. Man kan forklare sig ud af det, ved hjælp af regelbogen, men med VAR er den sunde fornuft forsvundet ud af fodbold.
I CBS Sports-studiet argumenterede både Jamie Carragher og Micah Richards desuden for, at Marcus Rashford kun burde have fået et gult kort i episoden, hvor Manchester United-stjernen trådte hårdt ned på Elias Jelerts ankel.
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
NYHEDER
Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’
Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal
MEDIE
De jagter Henrik Meister
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
Monsterbud på vej
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
TOPNYHED