Onsdagens Champions League-drama i Parken var et overflødighedshorn af højdramatiske og kontroversielle episoder, der efterfølgende har resulteret i en del debat.
To straffespark og et rødt kort bød 4-3-kampen mellem FC København og Manchester United blandt andet på, og efter kampen udtrykte Peter Schmeichel irritation over alle tre kendelser.
I CBS Sports-studiet forklarede dommerekspert Christina Unkel baggrunden for de to dømte straffespark, hvor henholdsvis Harry Maguire og Lukas Lerager havde hånd på bolden, hvorefter Peter Schmeichel tog ordet.
– Jeg er selvfølgelig skuffet over Manchester Uniteds præstation her til aften. Jeg vil bare gerne sige én ting om Christinas forklaring. Jeg elsker Christina, for hun er rigtig god til at forklare de her ting, men jeg er en smule træt af, at vi ikke forstår, hvem vi spiller fodboldkampe for, lød det fra Peter Schmeichel.
– Vi spiller dem for de tilskuere, der er her. De 36.000 tilskuere, der er her. Og der var ikke én eneste af dem, der reagerede på de her tre episoder. Ingen skreg efter et rødt kort. Ingen skreg efter et straffespark i de to situationer, hvor kampen var på vippen.
– Ingen ved, hvad der foregår, og det dræber en god atmosfære. Det dræber den bare. Den dræber bare entusiasmen blandt de fans, der er på stadion. Man kan forklare sig ud af det, ved hjælp af regelbogen, men med VAR er den sunde fornuft forsvundet ud af fodbold.
I CBS Sports-studiet argumenterede både Jamie Carragher og Micah Richards desuden for, at Marcus Rashford kun burde have fået et gult kort i episoden, hvor Manchester United-stjernen trådte hårdt ned på Elias Jelerts ankel.
LIVE
LIVE: Stage meldes enig med topklub
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?