Schmeichel raser over VAR efter drama i Parken

Efter Manchester Uniteds nederlag til FC København var Peter Schmeichel godt og grundigt træt af VAR.



Onsdagens Champions League-drama i Parken var et overflødighedshorn af højdramatiske og kontroversielle episoder, der efterfølgende har resulteret i en del debat. 

To straffespark og et rødt kort bød 4-3-kampen mellem FC København og Manchester United blandt andet på, og efter kampen udtrykte Peter Schmeichel irritation over alle tre kendelser.

I CBS Sports-studiet forklarede dommerekspert Christina Unkel baggrunden for de to dømte straffespark, hvor henholdsvis Harry Maguire og Lukas Lerager havde hånd på bolden, hvorefter Peter Schmeichel tog ordet. 

– Jeg er selvfølgelig skuffet over Manchester Uniteds præstation her til aften. Jeg vil bare gerne sige én ting om Christinas forklaring. Jeg elsker Christina, for hun er rigtig god til at forklare de her ting, men jeg er en smule træt af, at vi ikke forstår, hvem vi spiller fodboldkampe for, lød det fra Peter Schmeichel. 

– Vi spiller dem for de tilskuere, der er her. De 36.000 tilskuere, der er her. Og der var ikke én eneste af dem, der reagerede på de her tre episoder. Ingen skreg efter et rødt kort. Ingen skreg efter et straffespark i de to situationer, hvor kampen var på vippen. 

– Ingen ved, hvad der foregår, og det dræber en god atmosfære. Det dræber den bare. Den dræber bare entusiasmen blandt de fans, der er på stadion. Man kan forklare sig ud af det, ved hjælp af regelbogen, men med VAR er den sunde fornuft forsvundet ud af fodbold. 

I CBS Sports-studiet argumenterede både Jamie Carragher og Micah Richards desuden for, at Marcus Rashford kun burde have fået et gult kort i episoden, hvor Manchester United-stjernen trådte hårdt ned på Elias Jelerts ankel. 







LIVE

TransferLIVE: AaB henter ny angriber i Japan

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

I svime over Froholdt – får ny hæder

Forhandler om Albert Grønbæk

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Derfor kommer han IKKE til FC København

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Arsenal-profil på vej væk? Det koster han

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

FCM-profil drømmer om Manchester City

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Her lander Superliga-kampprogrammet

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Palace i stor triumf – nu smutter succestræneren



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Oliver Sonne vender tilbage

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

De kan være færdige i Brøndby

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League