Schmeichel roser FCK-stjerne: Fantastisk sæson

Han indkasserede tre mål mod Manchester City, men Kamil Grabara har efter tirsdagens nederlag fået ros for sin præstation af Peter Schmeichel.



FC København var oppe imod overmagten tirsdag aften, hvor de danske mestre tabte 3-1 til Manchester City i Parken. 

På grund af Superligaens lange vinterpause virkede hjemmeholdet en anelse rustne, og ifølge Peter Schmeichel giver det derfor heller ikke mening at kritisere FC København for præstationen mod de forsvarende Champions League-mestre.

– De gjorde det virkelig, virkelig godt i gruppespillet. De har ikke spillet i otte uger, og som jeg sagde før kampen ville vi komme til at se, hvordan det ville gå. Det er virkelig, virkelig svært, hvis du ikke har spillet kampe.

– I slutningen af kampen så vi, at City bare havde ene chance efter den anden. Men altså, hvor gode er City ikke også bare? Det er som om, at de scorer, når de har lyst, lød det ifølge CBS Sports fra Peter Schmeichel.

Den tidligere Manchester United-målmand pegede herefter på Kamil Grabara som FC Københavns bedste spiller i 3-1-nederlaget. 

– Jeg synes, at målmanden spillede virkelig, virkelig godt. Han har en stor andel i, at de overhovedet er nået hertil. Han har haft en fantastisk sæson, lød det fra Peter Schmeichel. 

I slutminutterne sang FC København-fansene om Roony Bardghji, der ikke kom i aktion, og noget tyder på, at også Peter Schmeichel gerne ville have set den svenske komet på banen. 

– Der var et par spillere, som jeg gerne ville have set på banen, men han (Jacob Neestrup, red.) satte dem ikke ind. Men det er stadig tidligt. 

– De har haft det lidt svært i ligaen. De starter forårssæsonen mod en svær modstander (Silkeborg, red.) på søndag, så Neestrup har været nødt til at spille de kort, han har til rådighed, på den bedst mulige måde. Selvfølgelig ønskede han at se en virkelig god og stærk præstation fra sit hold, men jeg tror, at inderst troede selv han ikke på, at de kunne slå Manchester City, lød det fra Peter Schmeichel. 

Returkampen mellem FC København og Manchester City spilles den 6. marts. 





Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

FCK lurer på landsholdsspiller

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Emre Mor færdig

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Et markant problem for Silkeborg

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Manchester United – Liverpool

Det ser sort ud for B.93



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Martin Jørgensen lander nyt job

Melder Lindstrøm helt færdig

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA