Schmeichel roser FCK-stjerne: Fantastisk sæson

Han indkasserede tre mål mod Manchester City, men Kamil Grabara har efter tirsdagens nederlag fået ros for sin præstation af Peter Schmeichel.



FC København var oppe imod overmagten tirsdag aften, hvor de danske mestre tabte 3-1 til Manchester City i Parken. 

På grund af Superligaens lange vinterpause virkede hjemmeholdet en anelse rustne, og ifølge Peter Schmeichel giver det derfor heller ikke mening at kritisere FC København for præstationen mod de forsvarende Champions League-mestre.

– De gjorde det virkelig, virkelig godt i gruppespillet. De har ikke spillet i otte uger, og som jeg sagde før kampen ville vi komme til at se, hvordan det ville gå. Det er virkelig, virkelig svært, hvis du ikke har spillet kampe.

– I slutningen af kampen så vi, at City bare havde ene chance efter den anden. Men altså, hvor gode er City ikke også bare? Det er som om, at de scorer, når de har lyst, lød det ifølge CBS Sports fra Peter Schmeichel.

Den tidligere Manchester United-målmand pegede herefter på Kamil Grabara som FC Københavns bedste spiller i 3-1-nederlaget. 

– Jeg synes, at målmanden spillede virkelig, virkelig godt. Han har en stor andel i, at de overhovedet er nået hertil. Han har haft en fantastisk sæson, lød det fra Peter Schmeichel. 

I slutminutterne sang FC København-fansene om Roony Bardghji, der ikke kom i aktion, og noget tyder på, at også Peter Schmeichel gerne ville have set den svenske komet på banen. 

– Der var et par spillere, som jeg gerne ville have set på banen, men han (Jacob Neestrup, red.) satte dem ikke ind. Men det er stadig tidligt. 

– De har haft det lidt svært i ligaen. De starter forårssæsonen mod en svær modstander (Silkeborg, red.) på søndag, så Neestrup har været nødt til at spille de kort, han har til rådighed, på den bedst mulige måde. Selvfølgelig ønskede han at se en virkelig god og stærk præstation fra sit hold, men jeg tror, at inderst troede selv han ikke på, at de kunne slå Manchester City, lød det fra Peter Schmeichel. 

Returkampen mellem FC København og Manchester City spilles den 6. marts. 



Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”

Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?

BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Derby-dommer: Det var et klart straffespark

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Andreas Christensen i chokskifte?

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark

Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv

FC Midtjylland kan score gode penge

Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Kongesæson – de køber Pep Biel

– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært

Biereth og Dolberg bryder måltørke

Sønderjyske – FC Midtjylland

Superliga-legende stråler som 41-årig

Ekspert undrer sig over dommervalg til derby

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Brøndby-spiller afviser

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Slut: FC København vinder intenst derby

Streaminggigant vælger FCK mod Brøndby

Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig

Randers FC – OB

FC København er uden fem spillere mod Brøndby IF

Cooper overrasker – bænker to profiler til derby

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp

Pogba er lettet

Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby

Brøndby-stjerne slår fast: Dem vil jeg spille for

FC København – Brøndby IF

Brøndby-truppen er udtaget: Mangler kun én spiller

Her kan du se FC København mod Brøndby IF

Lillebror kan drille i Madrid-derby

Frank afviste flere

Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’

FC Nordsjælland – FC Fredericia