Schmeichel roser FCK-stjerne: Fantastisk sæson

Han indkasserede tre mål mod Manchester City, men Kamil Grabara har efter tirsdagens nederlag fået ros for sin præstation af Peter Schmeichel.



FC København var oppe imod overmagten tirsdag aften, hvor de danske mestre tabte 3-1 til Manchester City i Parken. 

På grund af Superligaens lange vinterpause virkede hjemmeholdet en anelse rustne, og ifølge Peter Schmeichel giver det derfor heller ikke mening at kritisere FC København for præstationen mod de forsvarende Champions League-mestre.

– De gjorde det virkelig, virkelig godt i gruppespillet. De har ikke spillet i otte uger, og som jeg sagde før kampen ville vi komme til at se, hvordan det ville gå. Det er virkelig, virkelig svært, hvis du ikke har spillet kampe.

– I slutningen af kampen så vi, at City bare havde ene chance efter den anden. Men altså, hvor gode er City ikke også bare? Det er som om, at de scorer, når de har lyst, lød det ifølge CBS Sports fra Peter Schmeichel.

Den tidligere Manchester United-målmand pegede herefter på Kamil Grabara som FC Københavns bedste spiller i 3-1-nederlaget. 

– Jeg synes, at målmanden spillede virkelig, virkelig godt. Han har en stor andel i, at de overhovedet er nået hertil. Han har haft en fantastisk sæson, lød det fra Peter Schmeichel. 

I slutminutterne sang FC København-fansene om Roony Bardghji, der ikke kom i aktion, og noget tyder på, at også Peter Schmeichel gerne ville have set den svenske komet på banen. 

– Der var et par spillere, som jeg gerne ville have set på banen, men han (Jacob Neestrup, red.) satte dem ikke ind. Men det er stadig tidligt. 

– De har haft det lidt svært i ligaen. De starter forårssæsonen mod en svær modstander (Silkeborg, red.) på søndag, så Neestrup har været nødt til at spille de kort, han har til rådighed, på den bedst mulige måde. Selvfølgelig ønskede han at se en virkelig god og stærk præstation fra sit hold, men jeg tror, at inderst troede selv han ikke på, at de kunne slå Manchester City, lød det fra Peter Schmeichel. 

Returkampen mellem FC København og Manchester City spilles den 6. marts. 



Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Voldsomt transferønske til FCK

Fortryder Chido Obi-beslutning

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen

Rundens hold i Superligaen – Runde 16

Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’

Rune deler nyt: Er rejst til Qatar

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

AGF på rov i Hobro IK

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Brøndby straffet – får stor bøde

Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham

Chokscener: ‘Det mest sindssyge!’

Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Et sjældent syn i FC Midtjylland

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr

Superliga-legende stråler som 41-årig

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Vender hjem til AaB

FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet

Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar

Hjulmand får stryg af Haaland & City

Randers FC og OB spiller uafgjort

Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen

FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub

Guardiola frygter ikke stramt kampprogram

Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR

– Det havde været en større katastrofe

Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind

Thomas Frank siger undskyld

Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’