Forsvarsduoen Erik Sviatchenko og Alexander Scholz var en af nøglerne til FC Midtjyllands mesterskab i den forgangne sæson, og også i den igangværende Champions League-turnering har de dannet stopperpar.
Men når FC Midtjylland tirsdag aften gæster det offensivt stærke Atalanta-hold i Bergamo, er det kun Scholz, der er med. Efter sit røde kort mod Ajax i sidste uge har anfører Sviatchenko karantæne i de sidste to gruppekampe.
Men Scholz er tryg ved erstatningen, hvad enten det bliver Manjrekar James eller Daniel Høegh.
– Vi har tabt med det faste makkerpar, så på den front ændrer det ikke så meget. Jeg har også spillet mange kampe med James, og nu får jeg måske min første kamp med Høegh. Vi må se, hvad vi gør.
Læs også:AaB-back lod sig udskifte i pausen mod FCM: Jeg har lært af tidligere
– Men det er klart, at Erik er vores anfører, vores frontfigur. Selvfølgelig kommer jeg til at savne ham. Han har været fremragende i den her sæson og sidste sæson, men jeg er sikker på, at den, der spiller, kan gøre arbejdet, siger Scholz på pressemødet forud for kampen.
FC Midtjylland har ikke længere avancement at spille for, men man skal ikke tro, at cheftræner Brian Priske sparer spillere til Superligaen i det travle program af den grund.
– Vi er ikke i en position, hvor vi som sådan kan tillade os at negligere nogen af tingene. Vi har hele tiden sagt, at Superligaen er vores levebrød, og det, som er allervigtigst for os, er at blive mester igen i 20/21.
– Når det så er sagt, tror jeg, at for alle, der følger FC Midtjylland og Champions League, så forpligter det. Det forpligter at være i et gruppespil af den her kaliber. Vi har hverken tid eller råd til at negligere det. Vi veksler, så godt vi kan i forhold til at præstere hver tredje dag, siger Priske.
Læs også:Brøndby-målscorer afslører: Vi fik en skideballe i pausen
På midtbanen mangler FC Midtjylland coronaramte Jens-Lys Cajuste og Evander, der tidligere har været smittet.
Sidstnævnte er ellers meldt klar til at træne og spille, men han må ikke spille i Champions League-kampen, da han ikke lever op til de italienske myndighedernes krav for deltagelse i professionel sport.
Atalanta vandt 4-0 i det omvendte opgør i Herning i oktober.
Læs også:– De skal ikke bare spille, fordi de er Brøndby-talenter
Læs også:Frustreret Lyngby-spiller: Der er klart straffe på mig
Læs også:Thomas Thomasberg er testet positiv for covid-19
LIVE
LIVE: Ifenna Dorgu i overraskende transfer
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
NYHEDER
Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
TRANSFER
Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte
OPTAKT
Viborg FF – Sønderjyske
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Yuito Suzuki deler gode nyheder
NYHEDER
