Anastasios Bakasetas blev hentet til Trabzonspor som en stor profil i begyndelsen af 2021, og grækeren scorede masser af mål for tyrkerne det første års tid i klubben.
I anden halvdel af sidste sæson havde Bakasetas derimod det anderledes svært, og fra slutningen af oktober og resten af sæsonen bidrog han blot med to scoringer og en enkelt assist i 30 kampe.
29-årige Bakasetas har imidlertid været afgørende for Trabzonspor igen i indeværende sæson, og tirsdag kom han på tavlen mod FC København. Det er derfor blevet sagt, at vi nu ser "den rigtige Bakasetas," men det forstår han ikke selv.
– Jeg hører ofte vendingen "den rigtige Bakasetas," men jeg forstår det ikke. Mit mål er at hjælpe holdet. At give alt på banen. Nogle gange scorer jeg, andre gange gør jeg ikke. Men jeg forsøger stadig at gøre mit bedste. Jeg er ikke en robot, men et menneske, siger han på pressemødet efter opgøret mod FCK.
Trabzonspor rejser fra København med et 2-1-nederlag i bagagen, men Bakasetas har fortsat en stor tro på, at man går videre til gruppespillet.
– Der er mange ledere på et stort hold. Udover lederne har vi mange gode personligheder på vores hold. Det er noget af det vigtigste. Jeg er meget stolt over at være en del af Trabzonspor.
– Min tro på holdet er meget stor. Vi sætter nye mål og har et ønske om at udforske nye eventyr. Hvis vi efterlader vores hjerte på banen, er jeg sikker på, vi kommer til at eliminere København i næste uge.
Returkampen spilles onsdag i næste uge.
LIVE
VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik
NYHEDER
Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
OPTAKT
Holland – Sverige
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
VM-målscorer fulgte fødsel via Facetime
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
NYHEDER