Historien gentager sig for Manchester United i Champions League i denne sæson. Spillet er ikke prangende, men Cristiano Ronaldo klarer skærene til sidst.
Det var også tilfældet tirsdag, hvor den portugisiske stjerne nok engang var på pletten for den haltende fodboldgigant, som spillede sin første kamp efter fyringen af Ole Gunnar Solskjær.
Ronaldo sendte United på vinderkurs med sit mål til 1-0, da Villarreal blev slået med 2-0, og United indløste en billet til knockoutrunderne i Europas fineste klubturnering.
Her har United på førstepladsen i gruppe F tre point ned til Villarreal, der ikke kan ende over det engelske hold i tilfælde af pointlighed efter sidste runde.
Ole Gunnar Solskjærs midlertidige afløser, Michael Carrick, havde ikke haft ret meget tid til at sætte sit aftryk på United-holdet. Han havde dog lidt af en overraskelse med i sin første startopstilling.
Den portugisiske kreatør Bruno Fernandes sad således på bænken fra start til fordel for Donny van de Beek, som ikke fik ret meget spilletid under Solskjær.
Hvis United-spillerne ville vise, at de havde mere i sig efter fyringen af deres nu tidligere træner, så var det til at starte med svært at få øje på.
Villarreal tog teten, men havde problemer med at lirke det engelske forsvar op. United pressede frem mod pausen en smule på, men en første halvleg fattig på højdepunkter endte altså uden mål.
Højdepunkterne kom der så altså i anden halvleg. Første gang efter cirka et kvarter. Her måtte David de Gea hive en flot redning ud af ærmet for at afværge et mål til Villarreal, der ligesom før pausen havde overtaget.
Et par minutter derefter blev Bruno Fernandes og Marcus Rashford sendt på banen i et forsøg på at få United-offensiven i gang.
Det hjalp. Tempoet blev skruet op, og cirka ti minutter senere var der scoret. United pressede højt, og efter en brøler i Villarreal-forsvaret kunne Cristiano Ronaldo vippe bolden over målmand Geronimo Rulli, som stod langt ude i feltet.
Det fjernede anspændtheden for United, der jagtede flere mål. Det kom i den ordinære spilletids sidste minut, hvor Jadon Sancho langt om længe fik lavet sit første mål for United efter skiftet fra Dortmund i sommer og lukkede kampen.
/ritzau/

TransferLIVE: Casper Nielsen skal til lægetjek

Eriksens nye eventyr? ‘Håber det – et godt match’

Kæmpetransfer – FC Nordsjælland sælger for 78 mio.

FCK-stjerne i klubskifte?

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Tæt på ny klub

Kæmpe kontrovers – nu kontakter Man Utd stjerne

Nu reagerer Roskilde Festival på fan-slagsmål

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Profil tæt på Superligaen: Ærlig talt overraskende

Afslører – i dialog med danske klubber

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

‘En dyr fejl’

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

– Det virker bare lidt mærkeligt

Schmedes bekræfter: Vi er interesseret

Kæmpe Premier League-transfer forgylder FCM

Transfer: Rasmus Falk rejser hjem fra træningslejr

FCK- og Brøndby-fans i masseslagsmål

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Det kan ende helt galt

Afvist af United

Brøndby-duo skal væk

Vanvittigt vindue: Lyngby accepterer endnu et bud

Ny FCK’er er tiltænkt reserverolle

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’

Snupper stjernefrø for næsen af konkurrenter

Disse Superliga-spillere er nu kontraktfri

Arsenal lurer på Thomas Franks drømmetransfer

Afsløring: Brøndby forhandler med West Ham

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Afsløring: FCN tæt på køb af dansk profil

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Millionbud – nægter at slippe dansk målræv

Henter Emil Riis

Prøv det her: Nu kan du købe Superliga-spillere!

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

FC København-handel er gået i hårdknude

Benfica forhandler med Serie A-klub om dansker

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

Stjerne til Wrexham? ‘Han ville score en masse’

Holger Rune-fadæse går verden rundt

De viser Brøndby og FCM i Europa

Afsløring: Byder 25 millioner på dansk målræv

Norge udnytter hullerne i schweizerosten

Kvinde-EM: Her er Danmarks modstandere

Dansker i stor Wimbledon-triumf

Forvandlet Tauson spiller sig videre i Wimbledon

Afsløring: FCN-assistent afviser Allsvenskan-job

Kristoffer Olsson præsenteret i ny klub

Nu kan de hentes gratis

Nu starter EM for kvinder – her er overblikket

FCK-retur droppet

Tour de France-optakt: Som Messi og Ronaldo

Rekorddyr: ‘Jeg har prøvet det før i Aarhus’