Sejr og CL-avancement i første kamp uden Solskjær

Manchester United er klar til ottendedelsfinalerne i Champions League efter en 2-0-sejr over Villarreal.



Historien gentager sig for Manchester United i Champions League i denne sæson. Spillet er ikke prangende, men Cristiano Ronaldo klarer skærene til sidst.

Det var også tilfældet tirsdag, hvor den portugisiske stjerne nok engang var på pletten for den haltende fodboldgigant, som spillede sin første kamp efter fyringen af Ole Gunnar Solskjær.

Ronaldo sendte United på vinderkurs med sit mål til 1-0, da Villarreal blev slået med 2-0, og United indløste en billet til knockoutrunderne i Europas fineste klubturnering.

Her har United på førstepladsen i gruppe F tre point ned til Villarreal, der ikke kan ende over det engelske hold i tilfælde af pointlighed efter sidste runde.
Ole Gunnar Solskjærs midlertidige afløser, Michael Carrick, havde ikke haft ret meget tid til at sætte sit aftryk på United-holdet. Han havde dog lidt af en overraskelse med i sin første startopstilling.

Den portugisiske kreatør Bruno Fernandes sad således på bænken fra start til fordel for Donny van de Beek, som ikke fik ret meget spilletid under Solskjær.

Hvis United-spillerne ville vise, at de havde mere i sig efter fyringen af deres nu tidligere træner, så var det til at starte med svært at få øje på.

Villarreal tog teten, men havde problemer med at lirke det engelske forsvar op. United pressede frem mod pausen en smule på, men en første halvleg fattig på højdepunkter endte altså uden mål.

Højdepunkterne kom der så altså i anden halvleg. Første gang efter cirka et kvarter. Her måtte David de Gea hive en flot redning ud af ærmet for at afværge et mål til Villarreal, der ligesom før pausen havde overtaget.

Et par minutter derefter blev Bruno Fernandes og Marcus Rashford sendt på banen i et forsøg på at få United-offensiven i gang.

Det hjalp. Tempoet blev skruet op, og cirka ti minutter senere var der scoret. United pressede højt, og efter en brøler i Villarreal-forsvaret kunne Cristiano Ronaldo vippe bolden over målmand Geronimo Rulli, som stod langt ude i feltet.

Det fjernede anspændtheden for United, der jagtede flere mål. Det kom i den ordinære spilletids sidste minut, hvor Jadon Sancho langt om længe fik lavet sit første mål for United efter skiftet fra Dortmund i sommer og lukkede kampen.

/ritzau/





Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op




LIVE

VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

I dialog med Steve Cooper

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Sunderland jagter dansk guldfugl

Marcondes afviser tilbud, men…



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Tæt på at købe FC København-spiller

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Alexander Lind i kæmpe hyldest



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Tordner mod VM-træner

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Dame N’Doye scorer nyt job

Tunesien – Japan

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Ecuador – Curacao

Belgien – Iran

Jens Stage-skifte i fare

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

New Zealand – Egypten