Sejr og CL-avancement i første kamp uden Solskjær

Manchester United er klar til ottendedelsfinalerne i Champions League efter en 2-0-sejr over Villarreal.



Historien gentager sig for Manchester United i Champions League i denne sæson. Spillet er ikke prangende, men Cristiano Ronaldo klarer skærene til sidst.

Det var også tilfældet tirsdag, hvor den portugisiske stjerne nok engang var på pletten for den haltende fodboldgigant, som spillede sin første kamp efter fyringen af Ole Gunnar Solskjær.

Ronaldo sendte United på vinderkurs med sit mål til 1-0, da Villarreal blev slået med 2-0, og United indløste en billet til knockoutrunderne i Europas fineste klubturnering.

Her har United på førstepladsen i gruppe F tre point ned til Villarreal, der ikke kan ende over det engelske hold i tilfælde af pointlighed efter sidste runde.
Ole Gunnar Solskjærs midlertidige afløser, Michael Carrick, havde ikke haft ret meget tid til at sætte sit aftryk på United-holdet. Han havde dog lidt af en overraskelse med i sin første startopstilling.

Den portugisiske kreatør Bruno Fernandes sad således på bænken fra start til fordel for Donny van de Beek, som ikke fik ret meget spilletid under Solskjær.

Hvis United-spillerne ville vise, at de havde mere i sig efter fyringen af deres nu tidligere træner, så var det til at starte med svært at få øje på.

Villarreal tog teten, men havde problemer med at lirke det engelske forsvar op. United pressede frem mod pausen en smule på, men en første halvleg fattig på højdepunkter endte altså uden mål.

Højdepunkterne kom der så altså i anden halvleg. Første gang efter cirka et kvarter. Her måtte David de Gea hive en flot redning ud af ærmet for at afværge et mål til Villarreal, der ligesom før pausen havde overtaget.

Et par minutter derefter blev Bruno Fernandes og Marcus Rashford sendt på banen i et forsøg på at få United-offensiven i gang.

Det hjalp. Tempoet blev skruet op, og cirka ti minutter senere var der scoret. United pressede højt, og efter en brøler i Villarreal-forsvaret kunne Cristiano Ronaldo vippe bolden over målmand Geronimo Rulli, som stod langt ude i feltet.

Det fjernede anspændtheden for United, der jagtede flere mål. Det kom i den ordinære spilletids sidste minut, hvor Jadon Sancho langt om længe fik lavet sit første mål for United efter skiftet fra Dortmund i sommer og lukkede kampen.

/ritzau/






Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu




LIVE

TransferLIVE: Brøndby-spiller helt ude i kulden

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

‘Thomas Frank løber tør for tid’

Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte

Nedtur for Mikkel Damsgaard

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Åbner for ny rolle i FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt

Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

– Tror de skal slå deres transferrekord for ham

Froholdt & Co rister hanekyllinger

Foreslår topklub at hente Oliver Sonne

Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby

Officielt: AGF sælger Wahlstedt

Dansk toptræner stifter agentfirma

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Thomas Frank og co. skuffer på ny

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek