Simon Kjær får hård medfart i Italien

Den italienske presse går hårdt til Simon Kjær efter tirsdagens Champions League-semifinale mellem AC Milan og Inter.



Simon Kjær spillede tirsdag karrierens første Champions League-semifinale, men braget mod Inter blev desværre lidt af en nedtur for den danske landsholdsanfører. 

AC Milan tabte 2-0 efter en skrækstart, og kun et VAR-tjek reddede Simon Kjær fra en større skurkerolle, da den danske stjerne i første halvleg væltede Lautaro Martinez i græsset, hvilket i første omgang blev takseret til et straffespark. 

Simon Kjær endte med at blive taget ud efter 59 minutter, og efter kampen har AC Milan-danskeren fået en hård medfart i den italienske presse. 

– Var for langsom og for langt væk fra Lautaro. Straffesparket blev omstødt, men han efterlod alligevel et skidt indtryk, skriver La Repubblica om Simon Kjær. 

– Manzano (dommeren, red.) straffede ham, men ombestemte sig efterfølgende. Dzeko kørte ham dog ofte rundt i manegen, lyder det fra Il Giorno

– Storebroderen og forsvarsgeneralen, der talte meget inden kampen. Han kom til at lide i duellen med Dzeko og Lautaro, og straffesparket, der blev omstødt, kom efter hans tragiske én-mod-én-duel. Skidt fra en leder på holdet, skriver La Gazzetta dello Sport

Simon Kjær og AC Milan skal på tirsdag forsøge at levere et comeback, når returkampen mod Inter venter. 







Optakt til Sønderjyske - AGF LIVE

LIVE: AGF-stjerne millimeter fra Serie A-skifte

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Færdig i Real Madrid

AGF – Sønderjyske

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

FC Fredericia – FC København



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

10. gang i træk

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

OB – Silkeborg IF

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Randers FC – Vejle Boldklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Manchester United – Liverpool

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Superliga-komet overgår flere monstersalg

FCK lurer på landsholdsspiller

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Martin Jørgensen lander nyt job

Kultklub jagtede Brøndby-flop