PSG-stjernens fremtid kan afhænge af Bayern-brag

Der er formentlig meget mere end en Champions League-semifinale på højkant for Paris Saint-Germain, når den franske storklub tirsdag tager imod Bayern München. Sådan lyder det fra Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen, der hæfter sig ved, at parisernes to største stjerner har kontraktudløb om et års tid.



Det er lagt op til lidt af et brag, når Paris Saint-Germain tirsdag tager imod Bayern München i Champions League-kvartfinalen. 

Pariserne hentede således en 3-2-sejr i det første opgør, selvom hjemmeholdet sad tungt på kampen. Avancementet virker langt fra at være sikret, og ifølge Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen, er der umiddelbart mere end blot en semifinaleplads på spil for den franske storklub. 

– Jeg tror, at der er karrierer for spil for Paris Saint-Germain, når de tirsdag møder Bayern München, lyder det således fra Troels Bager Thøgersen.

– Det er lidt en skæbnestund for flere personer. Først og fremmest for de to helt store stjerner i PSG, Neymar og Kylian Mbappé. 

Ifølge Troels Bager Thøgersen er det bemærkelsesværdigt, at Paris Saint-Germain stadig ikke har formået at få holdets to største stjerner til at forlænge. 

– Jeg synes virkeligt, at det er værd at bide mærke i, at de begge to har kontraktudløb om det, der snart kun er ét år. Det er i sommeren 2022, at de begge to har udløb, og jeg går da og spørger mig selv, hvorfor de her forlængelser ikke er blevet skrevet under endnu, lyder det således fra Tipsbladets chefredaktør. 

Mere end en semifinale på højkant
Kylian Mbappé har igennem længere tid været rygtet til Real Madrid, og spørgsmålet er, om franskmandens fremtid afhænger af Paris Saint-Germains resultater i Champions League i denne sæson. 

– Jeg tror på, at der er endnu mere end en Champions League-semifinale på højkant i morgen. At det også er lidt af en skæbnestund for de to. Det er helt klart, at Paris så gerne vil vinde den Champions League-titel, som man var tæt på i sidste sæson, lyder det fra Troels Bager Thøgersen. 

Ifølge Tipsbladets chefredaktør står Paris Saint-Germains ledelse i en noget prekær situation, idet det selvsagt vil være lidt af en katastrofe at miste enten Neymar eller Kylian Mbappé på en fri transfer i 2022.

– Jeg ser en rigtig afgørende aften for PSG. Både på banen, men også i forhold til, hvad der skal ske for klubben udenfor banen.

Paris Saint-Germain har råd til at tabe med 1-0 tirsdag, mens et 2-0-nederlag vil sende Mauricio Pochettinos mandskab ud af Champions League. 

Du kan se videoen med Troels Bager Thøgersens PSG-analyse i toppen af artiklen. 





LIVE

LIVE: OB skriver med stortalent

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Rasmus Højlund i massiv modvind

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

FCM ansætter ny topboss

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Bombe – Superliga-klub nævnes

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Mexico kommer med markant melding om VM

– Der får David at vide, at han er fyret



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

Deler nyt om fremtiden

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

Chido Obi nomineret til pris

Bayern tromler sig videre

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Jonas Schwartz lander nyt job

‘Tottenham er i overhængende fare’

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Mourinho tog røven på Zeca

Optakt: Newcastle – Manchester City

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Hjulmand vinder i Hamborg

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

Skal han på landsholdet, Riemer?

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

Celta Vigo – Real Madrid

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Tottenhams nedtur fortsætter

Få mål i München uden Kane

Wolfsburg-træner bønfalder fans

Nu svarer David Nielsen

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet