PSG-stjernens fremtid kan afhænge af Bayern-brag

Der er formentlig meget mere end en Champions League-semifinale på højkant for Paris Saint-Germain, når den franske storklub tirsdag tager imod Bayern München. Sådan lyder det fra Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen, der hæfter sig ved, at parisernes to største stjerner har kontraktudløb om et års tid.



Det er lagt op til lidt af et brag, når Paris Saint-Germain tirsdag tager imod Bayern München i Champions League-kvartfinalen. 

Pariserne hentede således en 3-2-sejr i det første opgør, selvom hjemmeholdet sad tungt på kampen. Avancementet virker langt fra at være sikret, og ifølge Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen, er der umiddelbart mere end blot en semifinaleplads på spil for den franske storklub. 

– Jeg tror, at der er karrierer for spil for Paris Saint-Germain, når de tirsdag møder Bayern München, lyder det således fra Troels Bager Thøgersen.

– Det er lidt en skæbnestund for flere personer. Først og fremmest for de to helt store stjerner i PSG, Neymar og Kylian Mbappé. 

Ifølge Troels Bager Thøgersen er det bemærkelsesværdigt, at Paris Saint-Germain stadig ikke har formået at få holdets to største stjerner til at forlænge. 

– Jeg synes virkeligt, at det er værd at bide mærke i, at de begge to har kontraktudløb om det, der snart kun er ét år. Det er i sommeren 2022, at de begge to har udløb, og jeg går da og spørger mig selv, hvorfor de her forlængelser ikke er blevet skrevet under endnu, lyder det således fra Tipsbladets chefredaktør. 

Mere end en semifinale på højkant
Kylian Mbappé har igennem længere tid været rygtet til Real Madrid, og spørgsmålet er, om franskmandens fremtid afhænger af Paris Saint-Germains resultater i Champions League i denne sæson. 

– Jeg tror på, at der er endnu mere end en Champions League-semifinale på højkant i morgen. At det også er lidt af en skæbnestund for de to. Det er helt klart, at Paris så gerne vil vinde den Champions League-titel, som man var tæt på i sidste sæson, lyder det fra Troels Bager Thøgersen. 

Ifølge Tipsbladets chefredaktør står Paris Saint-Germains ledelse i en noget prekær situation, idet det selvsagt vil være lidt af en katastrofe at miste enten Neymar eller Kylian Mbappé på en fri transfer i 2022.

– Jeg ser en rigtig afgørende aften for PSG. Både på banen, men også i forhold til, hvad der skal ske for klubben udenfor banen.

Paris Saint-Germain har råd til at tabe med 1-0 tirsdag, mens et 2-0-nederlag vil sende Mauricio Pochettinos mandskab ud af Champions League. 

Du kan se videoen med Troels Bager Thøgersens PSG-analyse i toppen af artiklen. 



Vanvittigt imponererende – du kan gøre det igen!

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Opløftende melding for ‘AC’

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

En kæmpe sejr

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Meget tæt på at hente Pione Sisto

‘PC’ rasende over falske historier

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Helt vild med Oscar Schwartau

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

– Det vil være fuldstændigt magisk

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

Fælder hård Schmeichel-dom

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Cristiano Ronaldo har sat jagten ind

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Italienske medier hylder ham

Right to Dream vinder stor pris

Bo Henriksen bringes i spil til nyt job

Dansk kæmpetransfer kan kollapse

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Transferplanen: Her skal de forstærke sig

Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham

Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt

Højlund joker: Det sker ikke så ofte!

Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur

Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland

Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”

Eriksen ude med hård kritik