PSG-stjernens fremtid kan afhænge af Bayern-brag

Der er formentlig meget mere end en Champions League-semifinale på højkant for Paris Saint-Germain, når den franske storklub tirsdag tager imod Bayern München. Sådan lyder det fra Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen, der hæfter sig ved, at parisernes to største stjerner har kontraktudløb om et års tid.



Det er lagt op til lidt af et brag, når Paris Saint-Germain tirsdag tager imod Bayern München i Champions League-kvartfinalen. 

Pariserne hentede således en 3-2-sejr i det første opgør, selvom hjemmeholdet sad tungt på kampen. Avancementet virker langt fra at være sikret, og ifølge Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen, er der umiddelbart mere end blot en semifinaleplads på spil for den franske storklub. 

– Jeg tror, at der er karrierer for spil for Paris Saint-Germain, når de tirsdag møder Bayern München, lyder det således fra Troels Bager Thøgersen.

– Det er lidt en skæbnestund for flere personer. Først og fremmest for de to helt store stjerner i PSG, Neymar og Kylian Mbappé. 

Ifølge Troels Bager Thøgersen er det bemærkelsesværdigt, at Paris Saint-Germain stadig ikke har formået at få holdets to største stjerner til at forlænge. 

– Jeg synes virkeligt, at det er værd at bide mærke i, at de begge to har kontraktudløb om det, der snart kun er ét år. Det er i sommeren 2022, at de begge to har udløb, og jeg går da og spørger mig selv, hvorfor de her forlængelser ikke er blevet skrevet under endnu, lyder det således fra Tipsbladets chefredaktør. 

Mere end en semifinale på højkant
Kylian Mbappé har igennem længere tid været rygtet til Real Madrid, og spørgsmålet er, om franskmandens fremtid afhænger af Paris Saint-Germains resultater i Champions League i denne sæson. 

– Jeg tror på, at der er endnu mere end en Champions League-semifinale på højkant i morgen. At det også er lidt af en skæbnestund for de to. Det er helt klart, at Paris så gerne vil vinde den Champions League-titel, som man var tæt på i sidste sæson, lyder det fra Troels Bager Thøgersen. 

Ifølge Tipsbladets chefredaktør står Paris Saint-Germains ledelse i en noget prekær situation, idet det selvsagt vil være lidt af en katastrofe at miste enten Neymar eller Kylian Mbappé på en fri transfer i 2022.

– Jeg ser en rigtig afgørende aften for PSG. Både på banen, men også i forhold til, hvad der skal ske for klubben udenfor banen.

Paris Saint-Germain har råd til at tabe med 1-0 tirsdag, mens et 2-0-nederlag vil sende Mauricio Pochettinos mandskab ud af Champions League. 

Du kan se videoen med Troels Bager Thøgersens PSG-analyse i toppen af artiklen. 





LIVE

TransferLIVE: Interesseret i AGF-angriber

‘FCK er nødt til at lytte’

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser

Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’

Vil væk fra Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’

FC København er uden Andreas Cornelius

Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Afviser stort bud på dansker

Græske fodboldfans omkommer i busulykke

Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

Storklub har taget kontakt

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’

Utrolig Superliga-transfer? ‘Et angreb på tronen’

Deler transfernyt om Andreas Maxsø



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Afsløring: Oliver Sonne skifter til Sparta Prag

Transferudmelding fra Vallys

Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på

FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller

Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

AaB henter målfarlig profil i milliontransfer

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham

Afslører nye detaljer i FC København-transfer

Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF

Choktransfer på vej? 

Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg

Pytlick kom grædende hjem: ‘Forholdsvis svært’

Roony Bardghji skaber stolthed i FCK

Brøndby-direktør: ‘Vi skal betale overpris’

Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub

PSG gafler talent og hidser Barca-præsident op

Como pokalprygler Fiorentina i Firenze

Ekspert om Neestrup-rygte: ‘Et fantastisk skifte’

Nu menes Neestrup at være topkandidat i storklub

Cooper med kontant transfermelding