Det er lagt op til lidt af et brag, når Paris Saint-Germain tirsdag tager imod Bayern München i Champions League-kvartfinalen.
Pariserne hentede således en 3-2-sejr i det første opgør, selvom hjemmeholdet sad tungt på kampen. Avancementet virker langt fra at være sikret, og ifølge Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen, er der umiddelbart mere end blot en semifinaleplads på spil for den franske storklub.
– Jeg tror, at der er karrierer for spil for Paris Saint-Germain, når de tirsdag møder Bayern München, lyder det således fra Troels Bager Thøgersen.
– Det er lidt en skæbnestund for flere personer. Først og fremmest for de to helt store stjerner i PSG, Neymar og Kylian Mbappé.
Ifølge Troels Bager Thøgersen er det bemærkelsesværdigt, at Paris Saint-Germain stadig ikke har formået at få holdets to største stjerner til at forlænge.
– Jeg synes virkeligt, at det er værd at bide mærke i, at de begge to har kontraktudløb om det, der snart kun er ét år. Det er i sommeren 2022, at de begge to har udløb, og jeg går da og spørger mig selv, hvorfor de her forlængelser ikke er blevet skrevet under endnu, lyder det således fra Tipsbladets chefredaktør.
Mere end en semifinale på højkant
Kylian Mbappé har igennem længere tid været rygtet til Real Madrid, og spørgsmålet er, om franskmandens fremtid afhænger af Paris Saint-Germains resultater i Champions League i denne sæson.
– Jeg tror på, at der er endnu mere end en Champions League-semifinale på højkant i morgen. At det også er lidt af en skæbnestund for de to. Det er helt klart, at Paris så gerne vil vinde den Champions League-titel, som man var tæt på i sidste sæson, lyder det fra Troels Bager Thøgersen.
Ifølge Tipsbladets chefredaktør står Paris Saint-Germains ledelse i en noget prekær situation, idet det selvsagt vil være lidt af en katastrofe at miste enten Neymar eller Kylian Mbappé på en fri transfer i 2022.
– Jeg ser en rigtig afgørende aften for PSG. Både på banen, men også i forhold til, hvad der skal ske for klubben udenfor banen.
Paris Saint-Germain har råd til at tabe med 1-0 tirsdag, mens et 2-0-nederlag vil sende Mauricio Pochettinos mandskab ud af Champions League.
Du kan se videoen med Troels Bager Thøgersens PSG-analyse i toppen af artiklen.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER
For første gang siden 2019: ‘En fornøjelse’
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
MEDIE
AGF køber dansk profil
Dansk træner vinder stor pris
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
PSG er i Champions League-finalen efter drama
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
MEDIE
