Pas på, FCM: Det er vores svar på Real Madrid

FC Midtjylland skal i duel mod Slovan Bratislava i Champions League-kvalifikationen, men hvad venter der midtjyderne? Tipsbladet har talt med journalist Pavol Spál om det slovakiske mandskab.



Der venter et brag på Heden, når FC Midtjylland får besøg af slovakiske Slovan Bratislava i play off-runden til Champions League onsdag aften.

Slovan er den slovakiske Real Madrid. 

Pavol Spál
Journalist hos Sportnet

Men hvordan skal FC Midtjylland tæmme det slovakiske hold? 

Pavol Spál er journalist på den slovakiske medie Sportnet, og han dækker Slovan Bratislava fast, og journalisten fortæller til Tipsbladet, at det slovakiske mandskab sprudler af selvtillid i øjeblikket. 

– Slovan er i god form og selvsikker. Det er den største og rigeste klub i Slovakiet. Slovan er den slovakiske Real Madrid. Folk med forbindelse til Slovan føler, at de har en enorm chance for at kvalificere sig til Champions League for første gang i historien. Indtil videre har Slovan haft 11 forsøg, men det er ikke lykkedes dem en eneste gang. Slovans træner og spillere vil dog fortælle dig, at den danske mester er favorit, siger Spál til Tipsbladet.

At Slovan Bratislava skal møde FC Midtjylland, er meget stort for klubben. Han tror, at det bliver helt fyldt i Bratislava til returopgøret, nærmere bestemt 20.000 mennesker, og det bliver en støjende omgang for midtjyderne.

– Træner Vladimir Weiss sagde, at dette er årtiets kamp for Slovan. Jeg gentager, de mennesker, der er forbundet med Slovan, føler, at der er en enorm chance for at kvalificere sig til Champions League for første gang i historien. Kampen bliver udsolgt. De fleste af fansene tror på, at det måske lykkes nu. Slovan har endnu ikke tabt i denne sæson og vundet syv ud af ni kampe.

Flere spillere kan true FC Midtjylland
Journalisten mener, at Slovan Bratislava har flere spillere, der kan udfordre FC Midtjylland. 

– Slovan har flere erfarne offensive spillere. Kaptajn Vladimir Weiss har spillet i den spanske liga, italienske liga og Premier League. Weiss er en fremragende dribler, men han har et eksplosivt temperament.

– David Strelec strålede ved EM mod England. Strelec har scoret fem mål i denne sæson og assisteret på fire mål. Róbert Mak er også tidligere landsspiller og scorede fire mål. Tigran Barseghyan er også en meget dygtig spiller.

Selvom det slovakiske mandskab ser en stor mulighed for videre avancement, så giver Spál favoritværdigheden til FC Midtjylland.

– Jeg tror, ​​den lille favorit er danmarksmesteren. Jeg tror, ​​det bliver en meget lige kamp. Slovan har en god fase, Slovan har mange erfarne spillere og landsholdsspillere, og jeg synes, de er i en god position til at kvalificere sig. Men det danske hold er favorit.

– Jeg synes, Slovan har analyseret den danske mester i detaljer. Folk omkring Slovan har stor respekt for din mesters styrke, siger Pavol Spál til Tipsbladet. 

FC Midtjyland skal en tur til Slovakiet 28. august. 

Slovan Bratislava slog cypriotiske APOEL ud i den seneste runde, og mandskabet har vundet de tre første kampe i den slovakiske liga.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Thomas-Delaney FCK Superligaen FC-Koebenhavn FC-København LIVE

LIVE: Delaney bliver – så lang er den nye kontrakt

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

UEFA med vild ændring

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

José Mourinho vil have dansk stjerne



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Felix Beijmo er færdig i AGF

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

Afsløring: De er færdige i Randers

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Tiden er ved at rinde ud

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Sats på disse ni spillere, FCK!

Dansk profil færdig i tysk klub, men



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?