Pas på, FCM: Det er vores svar på Real Madrid

FC Midtjylland skal i duel mod Slovan Bratislava i Champions League-kvalifikationen, men hvad venter der midtjyderne? Tipsbladet har talt med journalist Pavol Spál om det slovakiske mandskab.



Der venter et brag på Heden, når FC Midtjylland får besøg af slovakiske Slovan Bratislava i play off-runden til Champions League onsdag aften.

Slovan er den slovakiske Real Madrid. 

Pavol Spál
Journalist hos Sportnet

Men hvordan skal FC Midtjylland tæmme det slovakiske hold? 

Pavol Spál er journalist på den slovakiske medie Sportnet, og han dækker Slovan Bratislava fast, og journalisten fortæller til Tipsbladet, at det slovakiske mandskab sprudler af selvtillid i øjeblikket. 

– Slovan er i god form og selvsikker. Det er den største og rigeste klub i Slovakiet. Slovan er den slovakiske Real Madrid. Folk med forbindelse til Slovan føler, at de har en enorm chance for at kvalificere sig til Champions League for første gang i historien. Indtil videre har Slovan haft 11 forsøg, men det er ikke lykkedes dem en eneste gang. Slovans træner og spillere vil dog fortælle dig, at den danske mester er favorit, siger Spál til Tipsbladet.

At Slovan Bratislava skal møde FC Midtjylland, er meget stort for klubben. Han tror, at det bliver helt fyldt i Bratislava til returopgøret, nærmere bestemt 20.000 mennesker, og det bliver en støjende omgang for midtjyderne.

– Træner Vladimir Weiss sagde, at dette er årtiets kamp for Slovan. Jeg gentager, de mennesker, der er forbundet med Slovan, føler, at der er en enorm chance for at kvalificere sig til Champions League for første gang i historien. Kampen bliver udsolgt. De fleste af fansene tror på, at det måske lykkes nu. Slovan har endnu ikke tabt i denne sæson og vundet syv ud af ni kampe.

Flere spillere kan true FC Midtjylland
Journalisten mener, at Slovan Bratislava har flere spillere, der kan udfordre FC Midtjylland. 

– Slovan har flere erfarne offensive spillere. Kaptajn Vladimir Weiss har spillet i den spanske liga, italienske liga og Premier League. Weiss er en fremragende dribler, men han har et eksplosivt temperament.

– David Strelec strålede ved EM mod England. Strelec har scoret fem mål i denne sæson og assisteret på fire mål. Róbert Mak er også tidligere landsspiller og scorede fire mål. Tigran Barseghyan er også en meget dygtig spiller.

Selvom det slovakiske mandskab ser en stor mulighed for videre avancement, så giver Spál favoritværdigheden til FC Midtjylland.

– Jeg tror, ​​den lille favorit er danmarksmesteren. Jeg tror, ​​det bliver en meget lige kamp. Slovan har en god fase, Slovan har mange erfarne spillere og landsholdsspillere, og jeg synes, de er i en god position til at kvalificere sig. Men det danske hold er favorit.

– Jeg synes, Slovan har analyseret den danske mester i detaljer. Folk omkring Slovan har stor respekt for din mesters styrke, siger Pavol Spál til Tipsbladet. 

FC Midtjyland skal en tur til Slovakiet 28. august. 

Slovan Bratislava slog cypriotiske APOEL ud i den seneste runde, og mandskabet har vundet de tre første kampe i den slovakiske liga.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Ny cheftræner stort set på plads i United


Han er ny cheftræner for Real Madrid

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Mareridt for FC Augsburg

Mohamed Daramy vender tilbage

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Frendrup scorer for første gang i et år

Steve Cooper giver ingen fribilletter

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Peter Schmeichel taget på sengen

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Zanka meldes færdig i LA Galaxy

Meldes på vej mod nyt skifte

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Afviser millionbud fra Brøndby

Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Xabi Alonso stopper i Real Madrid

FC København-boss i smuttur

Køb billetter til Barcelona i La Liga og CL

Tidligere Superliga-profil i klubskifte

Fra den ene dag til den anden ændrede det sig

Ekene Chukwuani imponerer i Monaco

Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’

FCK-boss kan snart præsentere noget

Rådførte sig hos Kamil Grabara

Galiciere kan vinde i Andalusien

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico