Der venter et brag på Heden, når FC Midtjylland får besøg af slovakiske Slovan Bratislava i play off-runden til Champions League onsdag aften.
Slovan er den slovakiske Real Madrid.
Pavol SpálJournalist hos Sportnet
Men hvordan skal FC Midtjylland tæmme det slovakiske hold?
Pavol Spál er journalist på den slovakiske medie Sportnet, og han dækker Slovan Bratislava fast, og journalisten fortæller til Tipsbladet, at det slovakiske mandskab sprudler af selvtillid i øjeblikket.
– Slovan er i god form og selvsikker. Det er den største og rigeste klub i Slovakiet. Slovan er den slovakiske Real Madrid. Folk med forbindelse til Slovan føler, at de har en enorm chance for at kvalificere sig til Champions League for første gang i historien. Indtil videre har Slovan haft 11 forsøg, men det er ikke lykkedes dem en eneste gang. Slovans træner og spillere vil dog fortælle dig, at den danske mester er favorit, siger Spál til Tipsbladet.
At Slovan Bratislava skal møde FC Midtjylland, er meget stort for klubben. Han tror, at det bliver helt fyldt i Bratislava til returopgøret, nærmere bestemt 20.000 mennesker, og det bliver en støjende omgang for midtjyderne.
– Træner Vladimir Weiss sagde, at dette er årtiets kamp for Slovan. Jeg gentager, de mennesker, der er forbundet med Slovan, føler, at der er en enorm chance for at kvalificere sig til Champions League for første gang i historien. Kampen bliver udsolgt. De fleste af fansene tror på, at det måske lykkes nu. Slovan har endnu ikke tabt i denne sæson og vundet syv ud af ni kampe.
Flere spillere kan true FC Midtjylland
Journalisten mener, at Slovan Bratislava har flere spillere, der kan udfordre FC Midtjylland.
– Slovan har flere erfarne offensive spillere. Kaptajn Vladimir Weiss har spillet i den spanske liga, italienske liga og Premier League. Weiss er en fremragende dribler, men han har et eksplosivt temperament.
– David Strelec strålede ved EM mod England. Strelec har scoret fem mål i denne sæson og assisteret på fire mål. Róbert Mak er også tidligere landsspiller og scorede fire mål. Tigran Barseghyan er også en meget dygtig spiller.
Selvom det slovakiske mandskab ser en stor mulighed for videre avancement, så giver Spál favoritværdigheden til FC Midtjylland.
– Jeg tror, den lille favorit er danmarksmesteren. Jeg tror, det bliver en meget lige kamp. Slovan har en god fase, Slovan har mange erfarne spillere og landsholdsspillere, og jeg synes, de er i en god position til at kvalificere sig. Men det danske hold er favorit.
– Jeg synes, Slovan har analyseret den danske mester i detaljer. Folk omkring Slovan har stor respekt for din mesters styrke, siger Pavol Spál til Tipsbladet.
FC Midtjyland skal en tur til Slovakiet 28. august.
Slovan Bratislava slog cypriotiske APOEL ud i den seneste runde, og mandskabet har vundet de tre første kampe i den slovakiske liga.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
LIVE: Her er Bo Svenssons første FCK-trup
NYHEDER
Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
NYHEDER
Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
NYHEDER
Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
Højlund stjæler overskrifter
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
Jakob Poulsen med dyster melding
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
– Han fik et lortetilbud fra OB
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
AaB i vildt comeback
EKSKLUSIVT
Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
NYHEDER
Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
DAGENS SPILFORSLAG
Hammers kan slå impotente Whites
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
NYHEDER
Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage
INTERVIEW
Delaney: Tiden er ikke den rette til det
MEDIE
Transferpres på Albert Grønbæk
NYHEDER
Nicolaisen scorede mod PSG
DAGENS SPILFORSLAG
Romere spiser skinkeklub til aftensmad
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
NYHEDER
På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
INTERVIEW
Det er han ekstremt god til
INTERVIEW