Pas på, FCM: Det er vores svar på Real Madrid

FC Midtjylland skal i duel mod Slovan Bratislava i Champions League-kvalifikationen, men hvad venter der midtjyderne? Tipsbladet har talt med journalist Pavol Spál om det slovakiske mandskab.



Der venter et brag på Heden, når FC Midtjylland får besøg af slovakiske Slovan Bratislava i play off-runden til Champions League onsdag aften.

Slovan er den slovakiske Real Madrid. 

Pavol Spál
Journalist hos Sportnet

Men hvordan skal FC Midtjylland tæmme det slovakiske hold? 

Pavol Spál er journalist på den slovakiske medie Sportnet, og han dækker Slovan Bratislava fast, og journalisten fortæller til Tipsbladet, at det slovakiske mandskab sprudler af selvtillid i øjeblikket. 

– Slovan er i god form og selvsikker. Det er den største og rigeste klub i Slovakiet. Slovan er den slovakiske Real Madrid. Folk med forbindelse til Slovan føler, at de har en enorm chance for at kvalificere sig til Champions League for første gang i historien. Indtil videre har Slovan haft 11 forsøg, men det er ikke lykkedes dem en eneste gang. Slovans træner og spillere vil dog fortælle dig, at den danske mester er favorit, siger Spál til Tipsbladet.

At Slovan Bratislava skal møde FC Midtjylland, er meget stort for klubben. Han tror, at det bliver helt fyldt i Bratislava til returopgøret, nærmere bestemt 20.000 mennesker, og det bliver en støjende omgang for midtjyderne.

– Træner Vladimir Weiss sagde, at dette er årtiets kamp for Slovan. Jeg gentager, de mennesker, der er forbundet med Slovan, føler, at der er en enorm chance for at kvalificere sig til Champions League for første gang i historien. Kampen bliver udsolgt. De fleste af fansene tror på, at det måske lykkes nu. Slovan har endnu ikke tabt i denne sæson og vundet syv ud af ni kampe.

Flere spillere kan true FC Midtjylland
Journalisten mener, at Slovan Bratislava har flere spillere, der kan udfordre FC Midtjylland. 

– Slovan har flere erfarne offensive spillere. Kaptajn Vladimir Weiss har spillet i den spanske liga, italienske liga og Premier League. Weiss er en fremragende dribler, men han har et eksplosivt temperament.

– David Strelec strålede ved EM mod England. Strelec har scoret fem mål i denne sæson og assisteret på fire mål. Róbert Mak er også tidligere landsspiller og scorede fire mål. Tigran Barseghyan er også en meget dygtig spiller.

Selvom det slovakiske mandskab ser en stor mulighed for videre avancement, så giver Spál favoritværdigheden til FC Midtjylland.

– Jeg tror, ​​den lille favorit er danmarksmesteren. Jeg tror, ​​det bliver en meget lige kamp. Slovan har en god fase, Slovan har mange erfarne spillere og landsholdsspillere, og jeg synes, de er i en god position til at kvalificere sig. Men det danske hold er favorit.

– Jeg synes, Slovan har analyseret den danske mester i detaljer. Folk omkring Slovan har stor respekt for din mesters styrke, siger Pavol Spál til Tipsbladet. 

FC Midtjyland skal en tur til Slovakiet 28. august. 

Slovan Bratislava slog cypriotiske APOEL ud i den seneste runde, og mandskabet har vundet de tre første kampe i den slovakiske liga.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 




INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Voldsomt skænderi i FC København

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Chokpris på Victor Froholdt

Henter kæmpe Superliga-flop



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Vil gøre det onde ved Brøndby

FC Midtjylland – Brøndby IF

‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK

Viborg FF – FC Nordsjælland

Vejle Boldklub – AGF



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

Lamine Yamal med karrierens første

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’ 

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

FC Fredericia – Silkeborg IF

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’

FC København – Randers FC

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK

Traditionsklub henter Stephen Odey

Bayern München besejrer Dortmund i drama

Barcelona køber Rashford – her er prisen



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Dem kan FCM trække i Europa League

Sønderjyske – OB

Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale

Vilde Mikkel Damsgaard i hopla

Her er FCM’s vej til Europa League-finalen

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland

Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Hjulmands Leverkusen dummer sig igen

Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing

Arsenal – Chelsea

Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner

Jubler over transfer: God dialog med FC København

Leeds kan lege med mod Man City

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

– Det er en frustration for os alle

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord