Landsholdsmålmand Kasper Schmeichel er både stolt og ærgerlig, efter at Celtic tirsdag aften blev sendt ud af Champions League med et samlet nederlag til Bayern München i playoffrunden.
Det siger han i et interview vist på Viaplay efter at have spillet 1-1 i München, så sydtyskerne avancerer med 2-1.
Bayerns udligningsmål faldt i det sidste minut af tillægstiden og forhindrede Schmeichel og co. i at komme i forlænget spilletid.
– Jeg elsker at spille på den største scene, og jeg havde set frem til også at skulle i forlænget spilletid, men sådan blev det desværre ikke.
– Jeg har blandede følelser. Jeg er ikke sur, men jeg er skuffet. Det er den overvejende følelse. Men når vi træder et skridt tilbage i de næste par dage og får analyseret kampen og vores overordnede indsats i Champions League, kommer vi til at have meget at være stolte af.
– Det siger meget, når man kommer til München og er skuffet efter en uafgjort kamp, siger Kasper Schmeichel.
Den danske målmand blev udpeget som kampens spiller af Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa).
Gang på gang viste han sine stærke reflekser på stregen. Desværre kneb det med skarpheden i den anden ende, hvor Celtic også kun blev noteret for en enkelt scoring tirsdag aften.
Selv om skotterne er skuffede, er nederlaget også en slags lærepenge, der måske giver afkast på sigt, pointerer Schmeichel.
– Man skal tage de chancer, man får ude mod Bayern München. Det skal vi lære af. Vi har fået god læring til fremtiden, for vi har mange unge spillere, der ikke har prøvet at spille på det niveau og under det pres tidligere i karrieren, siger danskeren.
Den sene udligning blev sendt ind en af canadieren Alphonso Davies, da han tæt under mål tacklede sig til en helterolle.
– Målet var ren instinkt. Jeg ville bare ind og blokere bolden, siger Alphonso Davies ifølge Uefa.
– Vi er glade for, at vi er gået videre mod et stærkt hold. Vi havde et par smuttere undervejs, men overordnet synes jeg, at vi spillede en god kamp, tilføjer han.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: FC Midtjylland henter Tamsir Danso
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
EKSKLUSIVT
‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
TRANSFER
Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
LIVE
Superliga-LIVE: Udlejet FCK’er bomber løs
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
MEDIE
Har budt en milliard
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
TOPNYHED
Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent
EKSKLUSIVT
‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADETS DOM
Han kan blive det næste store Superliga-salg!
TOPNYHED
Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse
AVIS
Bayern München på plads til Superliga-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
EKSKLUSIVT
Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
MEDIE