Landsholdsmålmand Kasper Schmeichel er både stolt og ærgerlig, efter at Celtic tirsdag aften blev sendt ud af Champions League med et samlet nederlag til Bayern München i playoffrunden.
Det siger han i et interview vist på Viaplay efter at have spillet 1-1 i München, så sydtyskerne avancerer med 2-1.
Bayerns udligningsmål faldt i det sidste minut af tillægstiden og forhindrede Schmeichel og co. i at komme i forlænget spilletid.
– Jeg elsker at spille på den største scene, og jeg havde set frem til også at skulle i forlænget spilletid, men sådan blev det desværre ikke.
– Jeg har blandede følelser. Jeg er ikke sur, men jeg er skuffet. Det er den overvejende følelse. Men når vi træder et skridt tilbage i de næste par dage og får analyseret kampen og vores overordnede indsats i Champions League, kommer vi til at have meget at være stolte af.
– Det siger meget, når man kommer til München og er skuffet efter en uafgjort kamp, siger Kasper Schmeichel.
Den danske målmand blev udpeget som kampens spiller af Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa).
Gang på gang viste han sine stærke reflekser på stregen. Desværre kneb det med skarpheden i den anden ende, hvor Celtic også kun blev noteret for en enkelt scoring tirsdag aften.
Selv om skotterne er skuffede, er nederlaget også en slags lærepenge, der måske giver afkast på sigt, pointerer Schmeichel.
– Man skal tage de chancer, man får ude mod Bayern München. Det skal vi lære af. Vi har fået god læring til fremtiden, for vi har mange unge spillere, der ikke har prøvet at spille på det niveau og under det pres tidligere i karrieren, siger danskeren.
Den sene udligning blev sendt ind en af canadieren Alphonso Davies, da han tæt under mål tacklede sig til en helterolle.
– Målet var ren instinkt. Jeg ville bare ind og blokere bolden, siger Alphonso Davies ifølge Uefa.
– Vi er glade for, at vi er gået videre mod et stærkt hold. Vi havde et par smuttere undervejs, men overordnet synes jeg, at vi spillede en god kamp, tilføjer han.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Tottenham tæt på Robertson
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
TOPNYHED
Hårdt angreb på DBU-boss
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent
TRANSFER
Serie A-klubber jagter Randers-profil
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
NYHEDER
Massefyring i AC Milan
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
NYHEDER
Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
NYHEDER