Solskjær efter nedtur: Det kostede os dyrt

Manchester Uniteds manager sammenligner skuffelse mod Young Boys med nederlag i Tyrkiet i fjor.



Manchester United fik tirsdag en skuffende start på gruppespillet i Champions League med et nederlag på udebane til Young Boys fra Schweiz.

I det femte af dommerens tillægsminutter begik Jesse Lingard en brøler med en tilbagelægning, som Jordan Siebatcheu opsnappede og forvandlede til sejrsmålet til 2-1.

– Sådan er fodbold på dette niveau. Taber du koncentrationen og laver en fejl, så bliver du straffet, siger Uniteds norske manager, Ole Gunnar Solskjær, og sammenligner med nederlaget i sidste års gruppespil til Basaksehir fra Tyrkiet, som ifølge Solskjær også skyldtes sløset spil.

– Jesse lavede en uovervejet aflevering, og det kostede dyrt, men vi lærer af dette, siger Solskjær.

Jesse Lingard blev skiftet ind i det 72. minut som afløser for Cristiano Ronaldo, der havde bragt Manchester United foran i det 13. minut.

Ti minutter før pausefløjtet ændrede kampen karakter, da det engelske holds forsvarsspiller Aaron Wan-Bissaka blev udvist efter en stempling af en modstander.

– Det er svært at argumentere mod afgørelsen, siger Solskjær om det røde kort.

Med en spiller i overtal pressede hjemmeholdet på og fik udlignet i det 66. minut og udnyttede i de sidste sekunder fejlen fra Lingard til at sikre sig de tre point.

Det er bare anden gang ud af 21 mulige, at Manchester United taber en åbningskamp i Champions League

– Vi klandrer ikke Jesse. Jeg er sikker på, at alle, som var på banen i dag, har lavet store fejl. Jesse skal nok rejse sig igen, siger Uniteds anfører, Harry Maguire.

– Det er skuffende, at vi tabte, men det var kun den første kamp i gruppespillet. Vi har mange muligheder for at komme igen, siger Maguire.

De to øvrige hold gruppen – Villarreal og Atalanta – delte point ved at spille 2-2.

Villarreal kommer til Old Trafford om to uger, hvor Manchester United kan tage revanche for finalenederlaget i sidste sæsons Europa League mod det spanske hold.

/ritzau/NTB





LIVE

TransferLIVE: Liverpool afviser bud

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Alexander Lind i kæmpe hyldest



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Sender opfordring til Superliga-træner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jens Stage-skifte i fare

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Belgien – Iran

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Sunderland jagter dansk guldfugl

Interessant melding om VM-profil

I dialog med Steve Cooper



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Argentina – Østrig

Spanien udstiller famlende saudiarabere