Solskjærs store problem før Atalanta og Liverpool

VIDEOANALYSE: Det er trængselstider for Ole Gunnar Solskjær og Manchester United, der har et svært program foran sig i Champions League og Premier League.



Manchester United er kommet på hårdt arbejde i både Premier League og i Champions League, hvor den engelske traditionsklub onsdag møder Atalanta hjemme på Old Trafford.

United tabte i første gruppespilskamp til Young Boys i Schweiz og kunne lige så vel have tabt til Villarreal i runden efter, en kamp man vandt på et mål af Cristiano Ronaldo dybt inde i tillægstiden.

Hjemme i Premier League tabte United i weekenden til Leicester efter en dårlig indsats, hvor holdet var klart næstbedst ikke mindst taktisk, og der er grund til at være nervøs i Manchester forud for onsdagens kamp mod de kompromisløse italienere, der har klaret sig betydeligt bedre i Champions League i de seneste sæsoner end hjemmeholdet.

GettyImages-1343895388

Victor Lindelöf og Ole Gunnar Solskjær efter kampen mod Villarreal.

Især den defensive sammenhæng på holdet begyndende med midtbanen og angrebet er bekymrende, og modstanderne har i de første måneder af sæsonen fået mange chancer mod Ole Gunnar Solskjærs hold.

Skud inden for rammen mod Man United per kamp i PL: 4,25 (12 i ligaen)
Expected goals mod Man United i otte PL-runder: 11 (11 i ligaen)

– Selv når de [Atalanta] møder de bedste hold i verden, og jeg regner ikke Manchester United med i den kategori, er de fløjtende ligeglade. De går ud og spiller deres presspil og deres meget temporige angrebsfodbold. De kommer til at gå på banen og være fløjtende ligeglade med, at der sidder en masse tilskuere, og at det er et sted, hvor det i en efterhånden svunden tid var svært at vinde, siger Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.

Se hele analysen i den video, du finder i toppen af denne artikel.

Læs også vores blog om Ole Gunnar Solskjærs svære position i Manchester United – den finder du i dette link.





LIVE

VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr

Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback

Køber Mads Bidstrup til spotpris

De lurer på Kjærgaard

FCK-boss roser varm bomber

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Flyvende Mbappé sikrede fransk sejr

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

– Jeg får så ondt i maven over det

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub

Klar transfermelding

Østrig – Jordan

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Portugal – DR Congo



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’