Sparta Prag sender skræmmende signal til FCK

Sparta Prag var fuldstændig suveræne i generalprøven til tirsdagens Champions League-brag mod FC København.



Sparta Prag sendte en skræmmende besked til FC København lørdag aften – tre døgn inden de to mandskaber tørner sammen i et sandt brag i den tjekkiske hovedstad.

Brian Priskes mandskab mødte FK Jablonec på udebane i den tjekkiske liga, og Sparta Prag vandt en knusende sejr på 5-1. De forsvarende mestre førte allerede 5-0 ved pausen og leverede dermed en sand magtdemonstration i første halvleg.

Den solide pauseføring gjorde, at Brian Priske kunne spare flere af de største profiler tidligt i kampen og dermed spare kræfterne til braget mod FC København. Asger Sørensen, der bar anførerbindet for Sparta Prag, fik fyraften efter en times spil, mens Kaan Kairinen blev skiftet ud allerede i pausen.

Netop Kaan Kairinen, der har en fortid i FC Midtjylland, var flyvende i opgøret med to assists og en enkelt scoring. Den 20-årige midtstopper Martin Vitik blev ganske opsigtsvækkende dobbelt målscorer i 5-1-sejren.

Dermed fortsætter Sparta Prag deres gode sæsonstart og er nu oppe på fire sejre i de første fire ligakampe – nøjagtigt som FC København, der fredag besejrede OB med 2-1.

FC København og Sparta Prag spillede 0-0 i Parken i tirsdags, og det er altså det udgangspunkt, Jacob Neestrup og Co. har med sig til den svære udekamp i Tjekkiet. 





‘Et af de største danske resultater’




LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk

Jubler over store FC København-nyheder

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Her kan du se AGF mod Sabah FK

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder



LIVE

TransferLIVE: FCK- og BIF-emne skifter klub

Dansk angriber sat til salg

Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

Kontant dom over Elyounoussi



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Revser Alexander Zorniger

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Mohamed Salah skriver under med denne klub

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

FCM-transfer i fare

OB vil have tidligere Superliga-profil

Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

En sort plet på hans eftermæle

Henter Mads Junker

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl