Sparta Prag sender skræmmende signal til FCK

Sparta Prag var fuldstændig suveræne i generalprøven til tirsdagens Champions League-brag mod FC København.



Sparta Prag sendte en skræmmende besked til FC København lørdag aften – tre døgn inden de to mandskaber tørner sammen i et sandt brag i den tjekkiske hovedstad.

Brian Priskes mandskab mødte FK Jablonec på udebane i den tjekkiske liga, og Sparta Prag vandt en knusende sejr på 5-1. De forsvarende mestre førte allerede 5-0 ved pausen og leverede dermed en sand magtdemonstration i første halvleg.

Den solide pauseføring gjorde, at Brian Priske kunne spare flere af de største profiler tidligt i kampen og dermed spare kræfterne til braget mod FC København. Asger Sørensen, der bar anførerbindet for Sparta Prag, fik fyraften efter en times spil, mens Kaan Kairinen blev skiftet ud allerede i pausen.

Netop Kaan Kairinen, der har en fortid i FC Midtjylland, var flyvende i opgøret med to assists og en enkelt scoring. Den 20-årige midtstopper Martin Vitik blev ganske opsigtsvækkende dobbelt målscorer i 5-1-sejren.

Dermed fortsætter Sparta Prag deres gode sæsonstart og er nu oppe på fire sejre i de første fire ligakampe – nøjagtigt som FC København, der fredag besejrede OB med 2-1.

FC København og Sparta Prag spillede 0-0 i Parken i tirsdags, og det er altså det udgangspunkt, Jacob Neestrup og Co. har med sig til den svære udekamp i Tjekkiet. 







Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

På vej væk? Kryptisk melding om Niels Frederiksen

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Braithwaite del af stor transferplan



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

PSG – Bayern München

Smider Salah-bombe

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Afvist – Brøndby undrer sig

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Bo Svensson svært utilfreds

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Skidt nyt om Lukas Lerager

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

LIVE: B.93-talent til prøvetræning i kæmpeklub

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Han er færdig i Brøndby