Sparta Prag sender skræmmende signal til FCK

Sparta Prag var fuldstændig suveræne i generalprøven til tirsdagens Champions League-brag mod FC København.



Sparta Prag sendte en skræmmende besked til FC København lørdag aften – tre døgn inden de to mandskaber tørner sammen i et sandt brag i den tjekkiske hovedstad.

Brian Priskes mandskab mødte FK Jablonec på udebane i den tjekkiske liga, og Sparta Prag vandt en knusende sejr på 5-1. De forsvarende mestre førte allerede 5-0 ved pausen og leverede dermed en sand magtdemonstration i første halvleg.

Den solide pauseføring gjorde, at Brian Priske kunne spare flere af de største profiler tidligt i kampen og dermed spare kræfterne til braget mod FC København. Asger Sørensen, der bar anførerbindet for Sparta Prag, fik fyraften efter en times spil, mens Kaan Kairinen blev skiftet ud allerede i pausen.

Netop Kaan Kairinen, der har en fortid i FC Midtjylland, var flyvende i opgøret med to assists og en enkelt scoring. Den 20-årige midtstopper Martin Vitik blev ganske opsigtsvækkende dobbelt målscorer i 5-1-sejren.

Dermed fortsætter Sparta Prag deres gode sæsonstart og er nu oppe på fire sejre i de første fire ligakampe – nøjagtigt som FC København, der fredag besejrede OB med 2-1.

FC København og Sparta Prag spillede 0-0 i Parken i tirsdags, og det er altså det udgangspunkt, Jacob Neestrup og Co. har med sig til den svære udekamp i Tjekkiet. 





LIVE

VM-LIVE: Kenneth Perez saver VM-hold over

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Supercomputer: Her er VM-finalen

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Norge – Frankrig



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

VM-vækkeuret: Det er sgu en ommer!

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Stjerne sender Sverige videre ved VM

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

De er enige med Mathias Jensen

Afslører: FCK ringede aldrig

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

I dialog om dansk bomber

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

VM-spiller får fem karantænedage

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Senegal – Irak