Sparta Prag sender skræmmende signal til FCK

Sparta Prag var fuldstændig suveræne i generalprøven til tirsdagens Champions League-brag mod FC København.



Sparta Prag sendte en skræmmende besked til FC København lørdag aften – tre døgn inden de to mandskaber tørner sammen i et sandt brag i den tjekkiske hovedstad.

Brian Priskes mandskab mødte FK Jablonec på udebane i den tjekkiske liga, og Sparta Prag vandt en knusende sejr på 5-1. De forsvarende mestre førte allerede 5-0 ved pausen og leverede dermed en sand magtdemonstration i første halvleg.

Den solide pauseføring gjorde, at Brian Priske kunne spare flere af de største profiler tidligt i kampen og dermed spare kræfterne til braget mod FC København. Asger Sørensen, der bar anførerbindet for Sparta Prag, fik fyraften efter en times spil, mens Kaan Kairinen blev skiftet ud allerede i pausen.

Netop Kaan Kairinen, der har en fortid i FC Midtjylland, var flyvende i opgøret med to assists og en enkelt scoring. Den 20-årige midtstopper Martin Vitik blev ganske opsigtsvækkende dobbelt målscorer i 5-1-sejren.

Dermed fortsætter Sparta Prag deres gode sæsonstart og er nu oppe på fire sejre i de første fire ligakampe – nøjagtigt som FC København, der fredag besejrede OB med 2-1.

FC København og Sparta Prag spillede 0-0 i Parken i tirsdags, og det er altså det udgangspunkt, Jacob Neestrup og Co. har med sig til den svære udekamp i Tjekkiet. 






Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere




LIVE

TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Jagter tidligere FCK-stjerne

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

AGF køber ham



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Spottet i København

Stolt over dansk transfer

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

De vil have Victor Nelsson

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Elfenbenskysten – Ecuador

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Han tager hjem fra VM

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

‘Mere end det vil være en stor overraskelse’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

‘Christian Eriksen havde advaret os’