Stjerne vraget: Ole stoler bare ikke på ham

Ifølge Paul Scholes og Peter Crouch er det helt åbenlyst, at Ole Gunnar Solskjær ikke har tillid til Paul Pogba på den defensive midtbane.



Paul Pogba er det dyreste indkøb i Manchester Uniteds historie, men den 28-årige franskmand måtte tage plads på bænken i onsdagens Champions League-opgør mod Atalanta.

Og ifølge den tidligere Manchester United-stjerne Paul Scholes har Pogba da også gentagne gange demonstreret overfor Ole Gunnar Solskjær, at han ikke kan bruges på den defensive midtbane, senest i weekendens 4-2-nederlag til Leicester.

– Han [Solskjær, red.] stoler bare ikke på ham [Pogba, red.] på den position. Jeg tror, at han har forsøgt at stole på ham. Han har givet ham så mange chancer, og han ønsker virkelig, at det skal fungere. Men [Solskjær, red.] han har set den manglende disciplin, som han [Pogba, red.] har på den position, lød det således, ifølge BT Sport, fra Paul Scholes inden Atalanta-kampen.

– Det ville kunne koste dem dyrt, og den her kamp er så vigtig for ham [Solskjær, red.]. Manglende tillid til en spiller er ikke godt. Han [Pogba, red.] vil være skuffet, men han bliver nødt til at komme over det og kæmpe sig tilbage.

Helt afgørende kamp for Solskjær
Den tidligere Liverpool-angriber Peter Crouch erklærede sig i studiet enig i Paul Scholes’ analyse.

– Det [fravalget af Pogba, red.] kommer til at skabe store overskrifter, men det er åbenlyst, at han ikke kan stole på ham. Det her er en stor, stor kamp for ham [Solskjær, red.], og hvis jeg skal være ærlig, så tror jeg, at han hellere vil bruge ham mod Liverpool, for jeg tror, at de kommer til at se mere til bolden i aften, og de forventes at vinde, lød det således fra Crouch.

– Hans manglende tillid til Pogba er tydelig. Han kan have tillid til, at Fred og McTominay er disciplinerede. Det er en stor, stor kamp for Solskjær.

Manchester United var bagud med 2-0 ved pausen, men Ole Gunnar Solskjærs mandskab formåede at kæmpe sig tilbage og sikre sig en 3-2-sejr. Efter slutfløjtet kritiserede Scholes dog alligevel Solskjærs tropper. Læs mere om det her.  





Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’




LIVE

LIVE: Godt FC København-nyt før derby

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

UEFA med vild ændring

Dommerekspert: ‘Det gør mig rasende!’

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

José Mourinho vil have dansk stjerne

FC København revser Brøndby: Under al kritik!

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Afsløring: De er færdige i Randers

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Tiden er ved at rinde ud

Felix Beijmo er færdig i AGF