Storhylder Bisseck: Uigennemtrængelig, en kæmpe!

Den tidligere AGF-stjerne imponerede på den største scene onsdag aften.



Det er efterhånden ved at være noget tid siden, at Yann Bisseck flåede den danske Superliga fra hinanden, og man forstår, hvis der er nogle i AGF, som savner forsvarsspillerens kvaliteter engang imellem. 

Mod Arsenal onsdag aften viste tyskeren i hvert fald, hvor stort niveauet egentlig er. Han spillede nemlig en decideret brandkamp, da Inter lukkede Arsenal-offensiven ned og vandt en vigtig 1-0-sejr. 

Her var Bisseck måske den bedste spiller på hele banen. I hvert fald kårede Sky Sports ham som man of the match, og det gjorde CalcioMercato også. 

– Han var uigennemtrængelig, en kæmpe. Efter en sæson med op- og nedture var det her den perfekte præstation. Han ofrede sig selv mod Havertz og reddede et nærmest sikkert mål, lyder rosen. 

TuttoMercatoWeb har ham ligeledes helt oppe i toppen af deres bedømmelser.

– Han redder Yann Sommer fra en belejring, og han lader ikke modstanderne passere. Det her er et stort match. 

Eurosport fokuserer ligeledes på situationen med Havertz, hvor Bisseck tacklede ham i allersidste øjeblik, inden tyskeren kunne score. 

Også Inter-træner Simone Inzaghi kunne lide, hvad han så, fra sin unge forsvarsspiller. 

– Han er en meget stærk spiller. Hans problem er bare, at der også er andre forsvarsspillere, der er stærke, siger han på pressemødet efter kampen og fortsætter:

– Han har intet at bevise overfor mig. Han har haft et problem med sit ribben i de sidste to dage, så han spillede på smertestillende. Han var god, og det var lægepersonalet også, fordi de fik gjort ham klar. Han trænede ikke med i mandags, og i slutningen af første halvleg fik han en ispose. Men han fortalte mig, at han ikke ville give op. 

Yann Bisseck, som skiftede fra AGF i sommeren 2023, har i denne sæson været inde og ude af startopstillingen.





Det er Superligaens svar på en odder




LIVE

TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Christian Nørgaard tæt på skifte

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad

Kæmpe transfer under opsejling



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!

Stor ændring i AGF?

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Eriksen spottet – nu er der nyt

Ingen klausul i FC København-aftale

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Brøndby IF – Viborg FF

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

AGF i Europa: De venter i næste runde

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Lyngby og AGF delte efter dramatisk afslutning

SL-profil skifter agent – klargjort til skifte?

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Klar besked om AGF

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer