Storhylder Bisseck: Uigennemtrængelig, en kæmpe!

Den tidligere AGF-stjerne imponerede på den største scene onsdag aften.



Det er efterhånden ved at være noget tid siden, at Yann Bisseck flåede den danske Superliga fra hinanden, og man forstår, hvis der er nogle i AGF, som savner forsvarsspillerens kvaliteter engang imellem. 

Mod Arsenal onsdag aften viste tyskeren i hvert fald, hvor stort niveauet egentlig er. Han spillede nemlig en decideret brandkamp, da Inter lukkede Arsenal-offensiven ned og vandt en vigtig 1-0-sejr. 

Her var Bisseck måske den bedste spiller på hele banen. I hvert fald kårede Sky Sports ham som man of the match, og det gjorde CalcioMercato også. 

– Han var uigennemtrængelig, en kæmpe. Efter en sæson med op- og nedture var det her den perfekte præstation. Han ofrede sig selv mod Havertz og reddede et nærmest sikkert mål, lyder rosen. 

TuttoMercatoWeb har ham ligeledes helt oppe i toppen af deres bedømmelser.

– Han redder Yann Sommer fra en belejring, og han lader ikke modstanderne passere. Det her er et stort match. 

Eurosport fokuserer ligeledes på situationen med Havertz, hvor Bisseck tacklede ham i allersidste øjeblik, inden tyskeren kunne score. 

Også Inter-træner Simone Inzaghi kunne lide, hvad han så, fra sin unge forsvarsspiller. 

– Han er en meget stærk spiller. Hans problem er bare, at der også er andre forsvarsspillere, der er stærke, siger han på pressemødet efter kampen og fortsætter:

– Han har intet at bevise overfor mig. Han har haft et problem med sit ribben i de sidste to dage, så han spillede på smertestillende. Han var god, og det var lægepersonalet også, fordi de fik gjort ham klar. Han trænede ikke med i mandags, og i slutningen af første halvleg fik han en ispose. Men han fortalte mig, at han ikke ville give op. 

Yann Bisseck, som skiftede fra AGF i sommeren 2023, har i denne sæson været inde og ude af startopstillingen.







LIVE

TransferLIVE: Ny Frankfurt-træner på plads

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

De er interesseret i Christian Eriksen

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Forlader AGF – her er hans nye klub

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

PSG genvinder Champions League

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Kan sikre millioner til AGF

Brøndby var tæt på – Bundesliga-transfer på vej

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal