Storhylder Bisseck: Uigennemtrængelig, en kæmpe!

Den tidligere AGF-stjerne imponerede på den største scene onsdag aften.



Det er efterhånden ved at være noget tid siden, at Yann Bisseck flåede den danske Superliga fra hinanden, og man forstår, hvis der er nogle i AGF, som savner forsvarsspillerens kvaliteter engang imellem. 

Mod Arsenal onsdag aften viste tyskeren i hvert fald, hvor stort niveauet egentlig er. Han spillede nemlig en decideret brandkamp, da Inter lukkede Arsenal-offensiven ned og vandt en vigtig 1-0-sejr. 

Her var Bisseck måske den bedste spiller på hele banen. I hvert fald kårede Sky Sports ham som man of the match, og det gjorde CalcioMercato også. 

– Han var uigennemtrængelig, en kæmpe. Efter en sæson med op- og nedture var det her den perfekte præstation. Han ofrede sig selv mod Havertz og reddede et nærmest sikkert mål, lyder rosen. 

TuttoMercatoWeb har ham ligeledes helt oppe i toppen af deres bedømmelser.

– Han redder Yann Sommer fra en belejring, og han lader ikke modstanderne passere. Det her er et stort match. 

Eurosport fokuserer ligeledes på situationen med Havertz, hvor Bisseck tacklede ham i allersidste øjeblik, inden tyskeren kunne score. 

Også Inter-træner Simone Inzaghi kunne lide, hvad han så, fra sin unge forsvarsspiller. 

– Han er en meget stærk spiller. Hans problem er bare, at der også er andre forsvarsspillere, der er stærke, siger han på pressemødet efter kampen og fortsætter:

– Han har intet at bevise overfor mig. Han har haft et problem med sit ribben i de sidste to dage, så han spillede på smertestillende. Han var god, og det var lægepersonalet også, fordi de fik gjort ham klar. Han trænede ikke med i mandags, og i slutningen af første halvleg fik han en ispose. Men han fortalte mig, at han ikke ville give op. 

Yann Bisseck, som skiftede fra AGF i sommeren 2023, har i denne sæson været inde og ude af startopstillingen.







LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Han bliver cheftræner i Brøndby

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Nu melder Christian Eriksen ud

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Bud på 1,12 milliard afvist



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

OB jagter tidligere Superliga-profil

FCK henter svensk talent

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Supercomputer: De vinder VM

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jonas Wind til danskerklub?

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Sat til salg – så dyr er han

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Danske klubber scorer millioner på VM

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre