Det er efterhånden ved at være noget tid siden, at Yann Bisseck flåede den danske Superliga fra hinanden, og man forstår, hvis der er nogle i AGF, som savner forsvarsspillerens kvaliteter engang imellem.
Mod Arsenal onsdag aften viste tyskeren i hvert fald, hvor stort niveauet egentlig er. Han spillede nemlig en decideret brandkamp, da Inter lukkede Arsenal-offensiven ned og vandt en vigtig 1-0-sejr.
Her var Bisseck måske den bedste spiller på hele banen. I hvert fald kårede Sky Sports ham som man of the match, og det gjorde CalcioMercato også.
– Han var uigennemtrængelig, en kæmpe. Efter en sæson med op- og nedture var det her den perfekte præstation. Han ofrede sig selv mod Havertz og reddede et nærmest sikkert mål, lyder rosen.
TuttoMercatoWeb har ham ligeledes helt oppe i toppen af deres bedømmelser.
– Han redder Yann Sommer fra en belejring, og han lader ikke modstanderne passere. Det her er et stort match.
Eurosport fokuserer ligeledes på situationen med Havertz, hvor Bisseck tacklede ham i allersidste øjeblik, inden tyskeren kunne score.
Også Inter-træner Simone Inzaghi kunne lide, hvad han så, fra sin unge forsvarsspiller.
– Han er en meget stærk spiller. Hans problem er bare, at der også er andre forsvarsspillere, der er stærke, siger han på pressemødet efter kampen og fortsætter:
– Han har intet at bevise overfor mig. Han har haft et problem med sit ribben i de sidste to dage, så han spillede på smertestillende. Han var god, og det var lægepersonalet også, fordi de fik gjort ham klar. Han trænede ikke med i mandags, og i slutningen af første halvleg fik han en ispose. Men han fortalte mig, at han ikke ville give op.
Yann Bisseck, som skiftede fra AGF i sommeren 2023, har i denne sæson været inde og ude af startopstillingen.
LIVE
VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
OPTAKT
Brasilien – Norge
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
OPTAKT
Paraguay – Frankrig
EKSKLUSIVT
FCK tjener millioner på ung stopper
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
Marokkaner bliver VM-helt efter flirt med rødt
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
INTERVIEW