Storhylder Bisseck: Uigennemtrængelig, en kæmpe!

Den tidligere AGF-stjerne imponerede på den største scene onsdag aften.



Det er efterhånden ved at være noget tid siden, at Yann Bisseck flåede den danske Superliga fra hinanden, og man forstår, hvis der er nogle i AGF, som savner forsvarsspillerens kvaliteter engang imellem. 

Mod Arsenal onsdag aften viste tyskeren i hvert fald, hvor stort niveauet egentlig er. Han spillede nemlig en decideret brandkamp, da Inter lukkede Arsenal-offensiven ned og vandt en vigtig 1-0-sejr. 

Her var Bisseck måske den bedste spiller på hele banen. I hvert fald kårede Sky Sports ham som man of the match, og det gjorde CalcioMercato også. 

– Han var uigennemtrængelig, en kæmpe. Efter en sæson med op- og nedture var det her den perfekte præstation. Han ofrede sig selv mod Havertz og reddede et nærmest sikkert mål, lyder rosen. 

TuttoMercatoWeb har ham ligeledes helt oppe i toppen af deres bedømmelser.

– Han redder Yann Sommer fra en belejring, og han lader ikke modstanderne passere. Det her er et stort match. 

Eurosport fokuserer ligeledes på situationen med Havertz, hvor Bisseck tacklede ham i allersidste øjeblik, inden tyskeren kunne score. 

Også Inter-træner Simone Inzaghi kunne lide, hvad han så, fra sin unge forsvarsspiller. 

– Han er en meget stærk spiller. Hans problem er bare, at der også er andre forsvarsspillere, der er stærke, siger han på pressemødet efter kampen og fortsætter:

– Han har intet at bevise overfor mig. Han har haft et problem med sit ribben i de sidste to dage, så han spillede på smertestillende. Han var god, og det var lægepersonalet også, fordi de fik gjort ham klar. Han trænede ikke med i mandags, og i slutningen af første halvleg fik han en ispose. Men han fortalte mig, at han ikke ville give op. 

Yann Bisseck, som skiftede fra AGF i sommeren 2023, har i denne sæson været inde og ude af startopstillingen.





En sort plet på hans eftermæle




LIVE

TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers



LIVE

Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde

Afsløring: FC København afviser millionbud



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC

I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Anton Gaaei-handel meldes død

Helenius om kaosdagen i Aston Villa: “Alt ramlede”

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Monstrøs PL-transfer tæt på

OB – Sønderjyske

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

‘En smule anderledes i forhold til Zorniger’