Storklub på vej mod fiasko: ‘Et kæmpe problem’

Efter Paris Saint-Germains 1-0-nederlag til Bayern München har den franske storklub kurs mod et katastrofalt tidligt Champions League-exit. Og pariserne får svært ved at undgå fiaskoen, lyder det fra brødrene Laudrup.



I den hjemlige liga ligger Paris Saint-Germain planmæssigt på førstepladsen, men i Champions League er situationen en helt anden.

Her har pariserne nemlig kurs direkte mod en voldsom fiasko. 

Med tre spillerunder tilbage af ligaspillet i Champions League ligger Luis Enriques mandskab nemlig til ikke at gå videre til forårets knockoutkampe. 

Og efter tirsdagens 1-0-nederlag til Bayern München var der kritik fra Laudrup-brødrene i Viaplay-studie. Her pegede Michael Laudrup på, at der venter Paris Saint-Germain lidt af en udfordring med at komme op på minimum 24. pladsen, der vil give den franske storklub en useedet plads i playoff-runden.  

– Det handler også om de modstandere, de har. To udekampe (mod Salzburg og Stuttgart, red.), plus Manchester City på hjemmebane. Jeg ved godt, at Manchester City også har deres at slås med. Men det er jo op ad bakke, og de skal jo sandsynligvis nok have i hvert fald seks point i de tre kampe for bare at komme op i 20'erne og gå videre (Paris Saint-Germain ligger aktuelt nummer 26, red.), lød det fra Michael Laudrup. 

I forhold til det spillemæssige er der også god grund til at bekymre sig i PSG-lejren, mener Brian Laudrup.  

– Det er jo et mandskab, der i dag stiller op med to kantspillere som angribere. De har jo kæmpe problemer med at score mål.

– I de her tre kampe, hvor man har scoret, var et af dem et selvmål mod Girona, og ellers er det en højre back og en midtbanespiller, der har scoret. Så det er et kæmpe problem for dem, at de skaber muligheder, men simpelthen ikke formår at omsætte dem, lød det fra Brian Laudrup. 

Paris Saint-Germain slog Girona med 1-0 i deres første kamp i Champions Leagues ligaspil, men herefter har pariserne tabt til Arsenal, Atlético Madrid og Bayern München, mens man spillede 1-1 hjemme mod PSV Eindhoven.

Dermed er det blot blevet til fire point i fem kampe for Paris Saint-Germain, der altså nu risikerer et katastrofalt tidligt exit i Champions League. 





LIVE

VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X

Afviser monsterbud på Simsir

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

AGF-scoop: Hijackede transfer

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen



LIVE

TransferLIVE: På rov i OB

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Tullberg teaser for transfer

PL-træner blev fyret over E-mail



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Steve Cooper med stor beslutning

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Brøndby bekræfter: Køber stortalent



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

De køber ham for 740 mio.

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Spanien – Østrig

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Portugal – Kroatien

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

De tager ikke med FC København på træningslejr



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Schweiz – Algeriet