Storklub på vej mod fiasko: ‘Et kæmpe problem’

Efter Paris Saint-Germains 1-0-nederlag til Bayern München har den franske storklub kurs mod et katastrofalt tidligt Champions League-exit. Og pariserne får svært ved at undgå fiaskoen, lyder det fra brødrene Laudrup.



I den hjemlige liga ligger Paris Saint-Germain planmæssigt på førstepladsen, men i Champions League er situationen en helt anden.

Her har pariserne nemlig kurs direkte mod en voldsom fiasko. 

Med tre spillerunder tilbage af ligaspillet i Champions League ligger Luis Enriques mandskab nemlig til ikke at gå videre til forårets knockoutkampe. 

Og efter tirsdagens 1-0-nederlag til Bayern München var der kritik fra Laudrup-brødrene i Viaplay-studie. Her pegede Michael Laudrup på, at der venter Paris Saint-Germain lidt af en udfordring med at komme op på minimum 24. pladsen, der vil give den franske storklub en useedet plads i playoff-runden.  

– Det handler også om de modstandere, de har. To udekampe (mod Salzburg og Stuttgart, red.), plus Manchester City på hjemmebane. Jeg ved godt, at Manchester City også har deres at slås med. Men det er jo op ad bakke, og de skal jo sandsynligvis nok have i hvert fald seks point i de tre kampe for bare at komme op i 20'erne og gå videre (Paris Saint-Germain ligger aktuelt nummer 26, red.), lød det fra Michael Laudrup. 

I forhold til det spillemæssige er der også god grund til at bekymre sig i PSG-lejren, mener Brian Laudrup.  

– Det er jo et mandskab, der i dag stiller op med to kantspillere som angribere. De har jo kæmpe problemer med at score mål.

– I de her tre kampe, hvor man har scoret, var et af dem et selvmål mod Girona, og ellers er det en højre back og en midtbanespiller, der har scoret. Så det er et kæmpe problem for dem, at de skaber muligheder, men simpelthen ikke formår at omsætte dem, lød det fra Brian Laudrup. 

Paris Saint-Germain slog Girona med 1-0 i deres første kamp i Champions Leagues ligaspil, men herefter har pariserne tabt til Arsenal, Atlético Madrid og Bayern München, mens man spillede 1-1 hjemme mod PSV Eindhoven.

Dermed er det blot blevet til fire point i fem kampe for Paris Saint-Germain, der altså nu risikerer et katastrofalt tidligt exit i Champions League. 





Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Philip Billing tabte kæben



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Danmark – Nordmakedonien

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

– Det er Neestrups tre største fejl



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Helt på røven over Victor Froholdt

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

FCK-talenter ydmyger Brøndby

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Sigter 32 personer for matchfixing

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

I chok over Steve Cooper-historie

Kæmpe nyhed i udlandet

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Av, FCK! Her er de værst af alle



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

LIVE: Qamili har ingenting i klemme mod Danmark

Divisionsforeningen med markant udmelding

Victor Froholdt undviger FC København-misere

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Senegal har appelleret vild dom

Klar besked til danske debutanter

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Riemer melder stjerne klar

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

Nu flytter anfører til Danmark

Det har hjemsøgt Højbjerg

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling