Storklub på vej mod fiasko: ‘Et kæmpe problem’

Efter Paris Saint-Germains 1-0-nederlag til Bayern München har den franske storklub kurs mod et katastrofalt tidligt Champions League-exit. Og pariserne får svært ved at undgå fiaskoen, lyder det fra brødrene Laudrup.



I den hjemlige liga ligger Paris Saint-Germain planmæssigt på førstepladsen, men i Champions League er situationen en helt anden.

Her har pariserne nemlig kurs direkte mod en voldsom fiasko. 

Med tre spillerunder tilbage af ligaspillet i Champions League ligger Luis Enriques mandskab nemlig til ikke at gå videre til forårets knockoutkampe. 

Og efter tirsdagens 1-0-nederlag til Bayern München var der kritik fra Laudrup-brødrene i Viaplay-studie. Her pegede Michael Laudrup på, at der venter Paris Saint-Germain lidt af en udfordring med at komme op på minimum 24. pladsen, der vil give den franske storklub en useedet plads i playoff-runden.  

– Det handler også om de modstandere, de har. To udekampe (mod Salzburg og Stuttgart, red.), plus Manchester City på hjemmebane. Jeg ved godt, at Manchester City også har deres at slås med. Men det er jo op ad bakke, og de skal jo sandsynligvis nok have i hvert fald seks point i de tre kampe for bare at komme op i 20'erne og gå videre (Paris Saint-Germain ligger aktuelt nummer 26, red.), lød det fra Michael Laudrup. 

I forhold til det spillemæssige er der også god grund til at bekymre sig i PSG-lejren, mener Brian Laudrup.  

– Det er jo et mandskab, der i dag stiller op med to kantspillere som angribere. De har jo kæmpe problemer med at score mål.

– I de her tre kampe, hvor man har scoret, var et af dem et selvmål mod Girona, og ellers er det en højre back og en midtbanespiller, der har scoret. Så det er et kæmpe problem for dem, at de skaber muligheder, men simpelthen ikke formår at omsætte dem, lød det fra Brian Laudrup. 

Paris Saint-Germain slog Girona med 1-0 i deres første kamp i Champions Leagues ligaspil, men herefter har pariserne tabt til Arsenal, Atlético Madrid og Bayern München, mens man spillede 1-1 hjemme mod PSV Eindhoven.

Dermed er det blot blevet til fire point i fem kampe for Paris Saint-Germain, der altså nu risikerer et katastrofalt tidligt exit i Champions League. 







LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

Manchester United – Nottingham Forest

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Stjerner gav klar besked til Eriksen

FC Nordsjælland køber offensiv profil

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Chelsea – Manchester City

Han er førende til at erstatte Hjulmand

De overvejer Christian Eriksen

Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Raser: Det er latterligt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!