Storklub på vej mod fiasko: ‘Et kæmpe problem’

Efter Paris Saint-Germains 1-0-nederlag til Bayern München har den franske storklub kurs mod et katastrofalt tidligt Champions League-exit. Og pariserne får svært ved at undgå fiaskoen, lyder det fra brødrene Laudrup.



I den hjemlige liga ligger Paris Saint-Germain planmæssigt på førstepladsen, men i Champions League er situationen en helt anden.

Her har pariserne nemlig kurs direkte mod en voldsom fiasko. 

Med tre spillerunder tilbage af ligaspillet i Champions League ligger Luis Enriques mandskab nemlig til ikke at gå videre til forårets knockoutkampe. 

Og efter tirsdagens 1-0-nederlag til Bayern München var der kritik fra Laudrup-brødrene i Viaplay-studie. Her pegede Michael Laudrup på, at der venter Paris Saint-Germain lidt af en udfordring med at komme op på minimum 24. pladsen, der vil give den franske storklub en useedet plads i playoff-runden.  

– Det handler også om de modstandere, de har. To udekampe (mod Salzburg og Stuttgart, red.), plus Manchester City på hjemmebane. Jeg ved godt, at Manchester City også har deres at slås med. Men det er jo op ad bakke, og de skal jo sandsynligvis nok have i hvert fald seks point i de tre kampe for bare at komme op i 20'erne og gå videre (Paris Saint-Germain ligger aktuelt nummer 26, red.), lød det fra Michael Laudrup. 

I forhold til det spillemæssige er der også god grund til at bekymre sig i PSG-lejren, mener Brian Laudrup.  

– Det er jo et mandskab, der i dag stiller op med to kantspillere som angribere. De har jo kæmpe problemer med at score mål.

– I de her tre kampe, hvor man har scoret, var et af dem et selvmål mod Girona, og ellers er det en højre back og en midtbanespiller, der har scoret. Så det er et kæmpe problem for dem, at de skaber muligheder, men simpelthen ikke formår at omsætte dem, lød det fra Brian Laudrup. 

Paris Saint-Germain slog Girona med 1-0 i deres første kamp i Champions Leagues ligaspil, men herefter har pariserne tabt til Arsenal, Atlético Madrid og Bayern München, mens man spillede 1-1 hjemme mod PSV Eindhoven.

Dermed er det blot blevet til fire point i fem kampe for Paris Saint-Germain, der altså nu risikerer et katastrofalt tidligt exit i Champions League. 





LIVE

LIVE: OB skriver med stortalent

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Rasmus Højlund i massiv modvind

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

FCM ansætter ny topboss



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Bombe – Superliga-klub nævnes

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

– Der får David at vide, at han er fyret

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

‘Tottenham er i overhængende fare’

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

Deler nyt om fremtiden

Nu svarer David Nielsen

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Mourinho tog røven på Zeca



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet

Bo Henriksen lander TV-job

Chido Obi nomineret til pris

Hjulmand vinder i Hamborg

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

I svime over Filip Jørgensen

Jonas Schwartz lander nyt job

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

Celta Vigo – Real Madrid

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Tottenhams nedtur fortsætter

Få mål i München uden Kane

Wolfsburg-træner bønfalder fans

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Her tager de stor beslutning

Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace