I den hjemlige liga ligger Paris Saint-Germain planmæssigt på førstepladsen, men i Champions League er situationen en helt anden.
Her har pariserne nemlig kurs direkte mod en voldsom fiasko.
Med tre spillerunder tilbage af ligaspillet i Champions League ligger Luis Enriques mandskab nemlig til ikke at gå videre til forårets knockoutkampe.
Og efter tirsdagens 1-0-nederlag til Bayern München var der kritik fra Laudrup-brødrene i Viaplay-studie. Her pegede Michael Laudrup på, at der venter Paris Saint-Germain lidt af en udfordring med at komme op på minimum 24. pladsen, der vil give den franske storklub en useedet plads i playoff-runden.
– Det handler også om de modstandere, de har. To udekampe (mod Salzburg og Stuttgart, red.), plus Manchester City på hjemmebane. Jeg ved godt, at Manchester City også har deres at slås med. Men det er jo op ad bakke, og de skal jo sandsynligvis nok have i hvert fald seks point i de tre kampe for bare at komme op i 20'erne og gå videre (Paris Saint-Germain ligger aktuelt nummer 26, red.), lød det fra Michael Laudrup.
I forhold til det spillemæssige er der også god grund til at bekymre sig i PSG-lejren, mener Brian Laudrup.
– Det er jo et mandskab, der i dag stiller op med to kantspillere som angribere. De har jo kæmpe problemer med at score mål.
– I de her tre kampe, hvor man har scoret, var et af dem et selvmål mod Girona, og ellers er det en højre back og en midtbanespiller, der har scoret. Så det er et kæmpe problem for dem, at de skaber muligheder, men simpelthen ikke formår at omsætte dem, lød det fra Brian Laudrup.
Paris Saint-Germain slog Girona med 1-0 i deres første kamp i Champions Leagues ligaspil, men herefter har pariserne tabt til Arsenal, Atlético Madrid og Bayern München, mens man spillede 1-1 hjemme mod PSV Eindhoven.
Dermed er det blot blevet til fire point i fem kampe for Paris Saint-Germain, der altså nu risikerer et katastrofalt tidligt exit i Champions League.
LIVE
LIVE: FCM-komet reagerer på matchvinder-moment
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
MEDIE
Offentliggøres i dag
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
INTERVIEW