FC København var onsdag aften på vej mod et drømmeresultat i Istanbul. Den danske hovedstadsklub var foran med to kasser indtil det 86. minut, hvor Galatasaray scorede to mål på to minutter.
Forinden havde Elias Jelert fået et rødt kort, hvilket satte københavnerne under et gevaldigt pres.
Efter opgøret kritiserede udeholdets cheftræner, Jacob Neestrup, den 20-årige forsvarsspiller, og på de sociale medier mente mange, at Neestrup gik for hårdt til den unge back.
Tipsbladet har talt med Discovery-ekspert Thomas Gravesen, og han har en meget klar holdning til Neestrups håndtering af sagen.
– Jeg synes helt klart, at det, Neestrup har udtalt, er på sin plads. Jacob Neestrup er jo ærlig og siger, hvad der skete i situationen.
– Jelert har haft en periode, hvor han har lavet mange fejl på banen, som vi også har set i Superligaen. Han laver en del afgørende fejl, og nu kulminerede det med en stor fejl i Champions League. Det er noget, han skal lære af. Han er inde i en periode nu, hvor han skal tage skridtet fra at være talent til at blive en stjerne i Superligaen og komme videre i karrieren.
– Men lærepengene må ikke være så dyre, som de er i øjeblikket.
– Det, at Neestrup kritiserer ham offentligt, er til at tage og føle på. Så forstår han for alvor, at Neestrup ikke er tilfreds.
Gravesen understreger, at Neestrup ikke er typen, der smider sine spillere under bussen, og han er ikke i tvivl om, at cheftræneren hurtigt samler Jelert op.
– Jeg kan garantere dig for, at de allerede har talt sammen om situationen. Det er noget, Neestrup tager hånd om, han er den eneste mand, der kan hjælpe Jelert, og han har sikkert hans ryg. Jeg er sikker på, at Jelert ikke står alene.
– Men du skal kunne tåle kritik, du skal ikke have et klap på skulderen, når du laver sådan en fejl. Men hvordan kommer man så videre? Det er Neestrup god til at finde ud af.
Gravesen er stor fan af måden, FCK-cheftræneren reagerede på.
– Det er klasse, at en træner viser, at han har så meget tiltro til sit hold. Han viser, at FCK ikke accepterer, at der kommer sådan en lille bemærkning. Han står op for sit hold og sin klub, og han vil ikke finde sig i, at FCK bliver kaldt lilleput eller underdog. Det synes jeg er på sin plads.
– Det er fuldt berettiget, at Neestrup henviser til, at tyrkerne var nede i sækken og begravet, og det var kun på grund af en FCK-dumhed, at tyrkerne fik en chance for at komme tilbage, ellers kunne det have blevet 3 eller 4-0. Han siger det rigtige i min verden.
FCK’s næste opgave i Champions League er mod Bayern München i Parken.
TOPNYHED
Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus
Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’
TOPNYHED
Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
TOPNYHED
Aflyser pressemøde i Parken
MEDIE
Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?
Medie med Kamil Grabara-afsløring
Superliga-profil får trænerlicens
Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
HELT VILDT
Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer
NYHEDER
Vil have Victor Froholdt ud på bænken
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
HELT VILDT
Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
EKSKLUSIVT
To Premier League-klubber vil have Froholdt
TRANSFER
Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!
TRANSFER
Landsholdsspiller på vej til Danmark?
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
HELT VILDT
Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber
EKSKLUSIVT
Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding
Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter
NYHEDER
Klar besked: Glem det, Thomas Frank!
TOPNYHED
Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark
EKSKLUSIVT
Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse
INTERVIEW
FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder
Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst
Landstræner uenig med Ronaldo
Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’
NYHEDER
AGF straffet med stor bøde
NYHEDER
Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’
TOPNYHED
Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’
EKSKLUSIVT
– Jeg har sagt det til alle omkring mig
Chok i OB – siger op efter seks dage
NYHEDER
‘Det er skræmmende ringe, Tottenham’
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussere kan rejse sig i Parken
NYHEDER
Færøernes VM-drøm slukket
NYHEDER
Ståle Solbakken sender advarsel
HELT VILDT
Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark
HELT VILDT
Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’
Clement Bischoff på tavlen
NYHEDER
Kæmpe drama: Onkel kastede æg på Rubiales
Superligaklub får bøde for homofobisk tilråb
NYHEDER
Landsholdsprofil misser træning
HELT VILDT
Dansker i vildt comeback – venter på ny nyre
EKSKLUSIVT
– Han er uden tvivl utilfreds