Ekspert forsvarer Neestrup efter Jelert-kritik

Discovery-ekspert Thomas Gravesen mener ikke, at Jacob Neestrup smed Elias Jelert under bussen.



FC København var onsdag aften på vej mod et drømmeresultat i Istanbul. Den danske hovedstadsklub var foran med to kasser indtil det 86. minut, hvor Galatasaray scorede to mål på to minutter.

Forinden havde Elias Jelert fået et rødt kort, hvilket satte københavnerne under et gevaldigt pres.

Efter opgøret kritiserede udeholdets cheftræner, Jacob Neestrup, den 20-årige forsvarsspiller, og på de sociale medier mente mange, at Neestrup gik for hårdt til den unge back.

Tipsbladet har talt med Discovery-ekspert Thomas Gravesen, og han har en meget klar holdning til Neestrups håndtering af sagen.

– Jeg synes helt klart, at det, Neestrup har udtalt, er på sin plads. Jacob Neestrup er jo ærlig og siger, hvad der skete i situationen.

– Jelert har haft en periode, hvor han har lavet mange fejl på banen, som vi også har set i Superligaen. Han laver en del afgørende fejl, og nu kulminerede det med en stor fejl i Champions League. Det er noget, han skal lære af. Han er inde i en periode nu, hvor han skal tage skridtet fra at være talent til at blive en stjerne i Superligaen og komme videre i karrieren.

– Men lærepengene må ikke være så dyre, som de er i øjeblikket.

– Det, at Neestrup kritiserer ham offentligt, er til at tage og føle på. Så forstår han for alvor, at Neestrup ikke er tilfreds.

Gravesen understreger, at Neestrup ikke er typen, der smider sine spillere under bussen, og han er ikke i tvivl om, at cheftræneren hurtigt samler Jelert op.

– Jeg kan garantere dig for, at de allerede har talt sammen om situationen. Det er noget, Neestrup tager hånd om, han er den eneste mand, der kan hjælpe Jelert, og han har sikkert hans ryg. Jeg er sikker på, at Jelert ikke står alene.

– Men du skal kunne tåle kritik, du skal ikke have et klap på skulderen, når du laver sådan en fejl. Men hvordan kommer man så videre? Det er Neestrup god til at finde ud af.

Efter kampen var Neestrup også ude med riven efter en tyrkisk journalist. Træneren var ikke tilfreds med, at han lykønskede FCK med det ene point.

Gravesen er stor fan af måden, FCK-cheftræneren reagerede på.

– Det er klasse, at en træner viser, at han har så meget tiltro til sit hold. Han viser, at FCK ikke accepterer, at der kommer sådan en lille bemærkning. Han står op for sit hold og sin klub, og han vil ikke finde sig i, at FCK bliver kaldt lilleput eller underdog. Det synes jeg er på sin plads.

– Det er fuldt berettiget, at Neestrup henviser til, at tyrkerne var nede i sækken og begravet, og det var kun på grund af en FCK-dumhed, at tyrkerne fik en chance for at komme tilbage, ellers kunne det have blevet 3 eller 4-0. Han siger det rigtige i min verden.

FCK’s næste opgave i Champions League er mod Bayern München i Parken.



Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Eriksen ude med hård kritik

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Italienske medier hylder ham

Bo Henriksen bringes i spil til nyt job

Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere 

Fælder hård Schmeichel-dom

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Erstatter han Andreas Christensen?

Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Her er Superligaens 5 bedste angribere 

Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland

Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning

Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu

Dansker fremhæves af stort tysk medie

Fælder dom over Norwich-danskere

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”

Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone

Nartey blæser alt modstand til vægs

Dansker langer ud efter Ruben Amorim

FC København misser denne midtbane-stjerne

Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur

Forlænger med stort angriber-talent

Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke

Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat

Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller

Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”

Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Arsenal tager førstepladsen tilbage

Liverpool vinder – endelig scorede stjernen

Rystet efter kollision med dansker: Chokerende

Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime

Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma