Storslået Yamal-præstation sender Barca videre

Lamine Yamal drev gæk med Benfica i 45 minutter, og det var nok til at sikre et sikkert CL-avancement.




Barcelonas 17-årige stjerneskud Lamine Yamal havde ingen intentioner om, at der skulle komme spænding ind i returkampen mod Benfica i Champions Leagues ottendedelsfinale.

Kantspilleren strålede i første halvleg med både mål og oplæg og var om nogen arkitekten bag sejren på 3-1. Dermed avancerer La Ligas førerhold til kvartfinalerne med samlet 4-1.

Fra første fløjt gjorde Yamal livet surt for især svenskeren Samuel Dahl, der havde fået den utaknemmelige opgave som venstre back at lukke ned for Yamal.

Den mission lykkedes hverken han eller hans opbakkende holdkammerater med. De agerede til tider levende kegler i Yamals dribletræning.

Allerede efter ti minutter satte han to modstandere på halen med en dribling og satte Raphinha op til scoring med en smuk, følte tværaflevering.

To minutter efter glemte Barcelona at dække op på et hjørnespark. Det udnyttede Benfica til at udligne, men Yamal var slet ikke færdig med at vise sig frem.

Efter 27 minutter skar han ind fra højrekanten, og med sit følte signaturspark til det lange hjørne gjorde han det til 2-1.

Der stod Barcelona på stort set alt. Benfica satte ikke mange afleveringer sammen i spaniernes aggressive pres. Da Raphinha kort før pausen udbyggede til 3-1 og samlet 4-1, var kampen reelt afgjort.

Det var brasilianerens 11. mål i CL-sæsonen. Det gør ham til aktuel topscorer.

Med udsigt til den uhyre vigtige La Liga-topkamp i weekenden mod Atlético Madrid løftede Hansi Flicks tropper foden fra speederen i anden halvleg.

Lamine Yamal økonomiserede med kræfterne og dribleturene – givetvis til stor lettelse for Samuel Dahl.

Portugiserne havde bolden mere ved fødderne, uden at det dog for alvor førte til det store. Og Barcelona havde det fint med at hvile ved at spille bolden en del på tværs og så ellers komme afsted i nogle kontrastød.

Trods lidt chancer i begge ender kom der ikke yderligere scoringer i en halvtam anden halvleg.

/ritzau/





Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Tullberg overrasker mod Viborg

Klar transferbesked til Christian Eriksen

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Wayne Rooney vild med dansk angriber



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

FC Midtjylland – Viborg FF

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kræver flere hold i Superligaen

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Dansk sensation: Der er interesse for ham

10. gang i træk

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet

Færdig i Real Madrid



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt