Barcelonas 17-årige stjerneskud Lamine Yamal havde ingen intentioner om, at der skulle komme spænding ind i returkampen mod Benfica i Champions Leagues ottendedelsfinale.
Kantspilleren strålede i første halvleg med både mål og oplæg og var om nogen arkitekten bag sejren på 3-1. Dermed avancerer La Ligas førerhold til kvartfinalerne med samlet 4-1.
Fra første fløjt gjorde Yamal livet surt for især svenskeren Samuel Dahl, der havde fået den utaknemmelige opgave som venstre back at lukke ned for Yamal.
Den mission lykkedes hverken han eller hans opbakkende holdkammerater med. De agerede til tider levende kegler i Yamals dribletræning.
Allerede efter ti minutter satte han to modstandere på halen med en dribling og satte Raphinha op til scoring med en smuk, følte tværaflevering.
To minutter efter glemte Barcelona at dække op på et hjørnespark. Det udnyttede Benfica til at udligne, men Yamal var slet ikke færdig med at vise sig frem.
Efter 27 minutter skar han ind fra højrekanten, og med sit følte signaturspark til det lange hjørne gjorde han det til 2-1.
Der stod Barcelona på stort set alt. Benfica satte ikke mange afleveringer sammen i spaniernes aggressive pres. Da Raphinha kort før pausen udbyggede til 3-1 og samlet 4-1, var kampen reelt afgjort.
Det var brasilianerens 11. mål i CL-sæsonen. Det gør ham til aktuel topscorer.
Med udsigt til den uhyre vigtige La Liga-topkamp i weekenden mod Atlético Madrid løftede Hansi Flicks tropper foden fra speederen i anden halvleg.
Lamine Yamal økonomiserede med kræfterne og dribleturene – givetvis til stor lettelse for Samuel Dahl.
Portugiserne havde bolden mere ved fødderne, uden at det dog for alvor førte til det store. Og Barcelona havde det fint med at hvile ved at spille bolden en del på tværs og så ellers komme afsted i nogle kontrastød.
Trods lidt chancer i begge ender kom der ikke yderligere scoringer i en halvtam anden halvleg.
/ritzau/
LIVE
Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby
TIPSBLADETS DOM
Det må være den dummeste beslutning nogensinde!
INTERVIEW
Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
Afslører Brøndbys transferplaner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
INTERVIEW
Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe
NYHEDER
Djukic raser: ‘Af helvedes til’
HELT VILDT
I kødet på Rajovic: Det går over i historien
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
NYHEDER
Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag
MEDIE
Arsenal jagter Spurs-stjerne
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
RØVEN I KLASKEHØJDE