Barcelonas 17-årige stjerneskud Lamine Yamal havde ingen intentioner om, at der skulle komme spænding ind i returkampen mod Benfica i Champions Leagues ottendedelsfinale.
Kantspilleren strålede i første halvleg med både mål og oplæg og var om nogen arkitekten bag sejren på 3-1. Dermed avancerer La Ligas førerhold til kvartfinalerne med samlet 4-1.
Fra første fløjt gjorde Yamal livet surt for især svenskeren Samuel Dahl, der havde fået den utaknemmelige opgave som venstre back at lukke ned for Yamal.
Den mission lykkedes hverken han eller hans opbakkende holdkammerater med. De agerede til tider levende kegler i Yamals dribletræning.
Allerede efter ti minutter satte han to modstandere på halen med en dribling og satte Raphinha op til scoring med en smuk, følte tværaflevering.
To minutter efter glemte Barcelona at dække op på et hjørnespark. Det udnyttede Benfica til at udligne, men Yamal var slet ikke færdig med at vise sig frem.
Efter 27 minutter skar han ind fra højrekanten, og med sit følte signaturspark til det lange hjørne gjorde han det til 2-1.
Der stod Barcelona på stort set alt. Benfica satte ikke mange afleveringer sammen i spaniernes aggressive pres. Da Raphinha kort før pausen udbyggede til 3-1 og samlet 4-1, var kampen reelt afgjort.
Det var brasilianerens 11. mål i CL-sæsonen. Det gør ham til aktuel topscorer.
Med udsigt til den uhyre vigtige La Liga-topkamp i weekenden mod Atlético Madrid løftede Hansi Flicks tropper foden fra speederen i anden halvleg.
Lamine Yamal økonomiserede med kræfterne og dribleturene – givetvis til stor lettelse for Samuel Dahl.
Portugiserne havde bolden mere ved fødderne, uden at det dog for alvor førte til det store. Og Barcelona havde det fint med at hvile ved at spille bolden en del på tværs og så ellers komme afsted i nogle kontrastød.
Trods lidt chancer i begge ender kom der ikke yderligere scoringer i en halvtam anden halvleg.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Transferbombe i Tottenham?
MEDIE
Donald Trump ventes at bryde VM-tradition
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
TOPNYHED
Klar transfermelding
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
Her er Tunesiens nye VM-træner
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
OPTAKT
Frankrig – Senegal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
Uruguay slider sig til uafgjort
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
OPTAKT