FCM-kaptajn vil i Champions League: Det er jo en anden galakse

Erik Sviatchenko har fokus stift rettet mod Champions League, selvom han også er lettet over, at de har sikret sig deltagelse i et europæisk gruppespil.



FC Midtjylland er klar til et europæisk gruppespil. Det står klart, efter at de onsdag aften besejrede Young Boys med hele 3-0 på MCH Arena i Herning i Champions League-kvalifikationen.

Efter en svær første halvleg fik FC Midtjylland kørt de schweiziske mestre over efter pausen, hvor de allerede kom foran på et selvmål af Young Boys i det 51. mål. Og det var generelt en enestående præstation, mener Erik Sviatchenko.

– Jeg er enormt lettet og stolt. Det er en fuldstændig enestående præstation på hjemmebane mod et så stærkt hold som Young Boys. Og vi holder dem jo rigtig rigtig langt væk fra noget som helst. Det er en europæisk præstation af virkelig højt niveau, siger han til TV3+ efter kampen.

Som minimum er midtjyderne altså klar til Europa League-gruppespillet, men det har man ikke fokus på i FC Midtjylland.

Ulvene fra Heden har fokus stift rettet mod play off-kampene mod Slavia Prag, hvor de med en samlet sejr kan spille sig i gruppespillet af Champions League.

– Det er jo en anden galakse, Champions League. Marginalerne bliver afgørende. Det er to kampe mod et stærkt hold fra Slavia Prag. Vi vil gøre alt, hvad vi kan. Første mål er sikret, og nu skal vi gå hele vejen, siger Erik Sviatchenko.

FC Midtjylland og Slavia Prag tørner først sammen tirsdag i næste uge i Tjekkiet. Returopgøret spilles i Herning onsdag den 30. september. 







LIVE

TransferLIVE: Dansk profil på vej til Polen?

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

FCK-stjerne klar til Europa-brag



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

I dag er det sidste chance for FC København

Superliga-LIVE: Optræk til tumult efter AGF-kamp

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Spår FCK-fiasko

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Randers FC – Silkeborg IF

Dansk stjerne i milliontransfer

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool

‘De har haft det værste transfervindue’

FC København interesseret i Jonas Kersken

AC Horsens – FC Nordsjælland