FCM-kaptajn vil i Champions League: Det er jo en anden galakse

Erik Sviatchenko har fokus stift rettet mod Champions League, selvom han også er lettet over, at de har sikret sig deltagelse i et europæisk gruppespil.



FC Midtjylland er klar til et europæisk gruppespil. Det står klart, efter at de onsdag aften besejrede Young Boys med hele 3-0 på MCH Arena i Herning i Champions League-kvalifikationen.

Efter en svær første halvleg fik FC Midtjylland kørt de schweiziske mestre over efter pausen, hvor de allerede kom foran på et selvmål af Young Boys i det 51. mål. Og det var generelt en enestående præstation, mener Erik Sviatchenko.

– Jeg er enormt lettet og stolt. Det er en fuldstændig enestående præstation på hjemmebane mod et så stærkt hold som Young Boys. Og vi holder dem jo rigtig rigtig langt væk fra noget som helst. Det er en europæisk præstation af virkelig højt niveau, siger han til TV3+ efter kampen.

Som minimum er midtjyderne altså klar til Europa League-gruppespillet, men det har man ikke fokus på i FC Midtjylland.

Ulvene fra Heden har fokus stift rettet mod play off-kampene mod Slavia Prag, hvor de med en samlet sejr kan spille sig i gruppespillet af Champions League.

– Det er jo en anden galakse, Champions League. Marginalerne bliver afgørende. Det er to kampe mod et stærkt hold fra Slavia Prag. Vi vil gøre alt, hvad vi kan. Første mål er sikret, og nu skal vi gå hele vejen, siger Erik Sviatchenko.

FC Midtjylland og Slavia Prag tørner først sammen tirsdag i næste uge i Tjekkiet. Returopgøret spilles i Herning onsdag den 30. september. 





Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Peger på ham som ny Superliga-træner

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tæt på vild Superliga-handel – får option

‘Det er slut’

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Han bliver cheftræner i Brøndby

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

OB jagter tidligere Superliga-profil

Optakt: Mexico – Sydafrika

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Succestræner forlader Premier League-klub

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Storklub har kontaktet Brøndby



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Supercomputer: De vinder VM

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.