FCM-kaptajn vil i Champions League: Det er jo en anden galakse

Erik Sviatchenko har fokus stift rettet mod Champions League, selvom han også er lettet over, at de har sikret sig deltagelse i et europæisk gruppespil.



FC Midtjylland er klar til et europæisk gruppespil. Det står klart, efter at de onsdag aften besejrede Young Boys med hele 3-0 på MCH Arena i Herning i Champions League-kvalifikationen.

Efter en svær første halvleg fik FC Midtjylland kørt de schweiziske mestre over efter pausen, hvor de allerede kom foran på et selvmål af Young Boys i det 51. mål. Og det var generelt en enestående præstation, mener Erik Sviatchenko.

– Jeg er enormt lettet og stolt. Det er en fuldstændig enestående præstation på hjemmebane mod et så stærkt hold som Young Boys. Og vi holder dem jo rigtig rigtig langt væk fra noget som helst. Det er en europæisk præstation af virkelig højt niveau, siger han til TV3+ efter kampen.

Som minimum er midtjyderne altså klar til Europa League-gruppespillet, men det har man ikke fokus på i FC Midtjylland.

Ulvene fra Heden har fokus stift rettet mod play off-kampene mod Slavia Prag, hvor de med en samlet sejr kan spille sig i gruppespillet af Champions League.

– Det er jo en anden galakse, Champions League. Marginalerne bliver afgørende. Det er to kampe mod et stærkt hold fra Slavia Prag. Vi vil gøre alt, hvad vi kan. Første mål er sikret, og nu skal vi gå hele vejen, siger Erik Sviatchenko.

FC Midtjylland og Slavia Prag tørner først sammen tirsdag i næste uge i Tjekkiet. Returopgøret spilles i Herning onsdag den 30. september. 





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




LIVE

LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Skidt nyt om Lukas Lerager

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Afvist – Brøndby undrer sig



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Patrick Dorgu er med



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Smider Salah-bombe

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Amir Richardson scorer kassen i FC København