FCM-kaptajn vil i Champions League: Det er jo en anden galakse

Erik Sviatchenko har fokus stift rettet mod Champions League, selvom han også er lettet over, at de har sikret sig deltagelse i et europæisk gruppespil.



FC Midtjylland er klar til et europæisk gruppespil. Det står klart, efter at de onsdag aften besejrede Young Boys med hele 3-0 på MCH Arena i Herning i Champions League-kvalifikationen.

Efter en svær første halvleg fik FC Midtjylland kørt de schweiziske mestre over efter pausen, hvor de allerede kom foran på et selvmål af Young Boys i det 51. mål. Og det var generelt en enestående præstation, mener Erik Sviatchenko.

– Jeg er enormt lettet og stolt. Det er en fuldstændig enestående præstation på hjemmebane mod et så stærkt hold som Young Boys. Og vi holder dem jo rigtig rigtig langt væk fra noget som helst. Det er en europæisk præstation af virkelig højt niveau, siger han til TV3+ efter kampen.

Som minimum er midtjyderne altså klar til Europa League-gruppespillet, men det har man ikke fokus på i FC Midtjylland.

Ulvene fra Heden har fokus stift rettet mod play off-kampene mod Slavia Prag, hvor de med en samlet sejr kan spille sig i gruppespillet af Champions League.

– Det er jo en anden galakse, Champions League. Marginalerne bliver afgørende. Det er to kampe mod et stærkt hold fra Slavia Prag. Vi vil gøre alt, hvad vi kan. Første mål er sikret, og nu skal vi gå hele vejen, siger Erik Sviatchenko.

FC Midtjylland og Slavia Prag tørner først sammen tirsdag i næste uge i Tjekkiet. Returopgøret spilles i Herning onsdag den 30. september. 






Interessant transfermelding fra Christian Eriksen




AaB Superligaen Aalborg, Denmark. 11th Apr, 2025. Superligakampen mellem AaB og Lyngby Boldklub paa Aalborg Portland Park fredag den 11. april 2025. Credit: Ritzau/Alamy Live News LIVE

LIVE: AaB ydmyget i 1. Division – se målene her

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Monstersalg: FC København-boss jubler

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Barcelona – Real Madrid

Sønderjyske er tilbage i medaljekampen

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

FC København sælger Nathan Trott

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Yuito Suzuki deler gode nyheder

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag