I Bundesligaen er Dortmund i gang med en sløj sæson, men det går noget bedre i Champions League.
Storklubben fra Ruhr-distriktet spillede sig onsdag videre til kvartfinalen ved at besejre Lille med 2-1 på udebane i det nordlige Frankrig.
Det første kamp var endt 1-1, og det så sort ud for tyskerne, da målmand Gregor Kobel droppede efter fem minutters spil af returkampen.
Lille-angriberen Jonathan Davids afslutning sad lige på Kobel. Men schweizeren reagerede for langsomt, og bolden smuttede både mellem hans hænder og fødder og videre ind i mål.
I weekenden skuffede Dortmund-spillerne endnu engang i den hjemlige liga og tabte hjemme til Augsburg. Det sendte holdet helt ned på tiendepladsen og langt væk fra de placeringer, der giver adgang til næste års Champions League.
En ny nedtur truede med Lilles tidlige føring, men fra anden halvlegs start vågnede Dortmund op.
Efter syv minutter blev Serhou Guirassy nedlagt i straffesparksfeltet af hjemmeholdets tidligere Dortmund-spiller Thomas Meunier. Emre Can sendte fra straffesparkspletten bolden i nettet midt i mål.
I de efterfølgende minutter blev Lille-målet nærmest belejret. Julian Ryerson spillede bolden tilbage i feltet til Karim Adeyemi, der hamrede bolden på overliggerens overside.
Kort efter spillede Guirassy bolden videre til Maximilian Beier. Han tæmmede den i feltet, tog et kort træk til siden og sendte den med største selvfølgelighed helt op i målhjørnet til Dortmund-føring på 2-1.
Den tyske sejr var helt i tråd med spil og chancer. Dortmund var generelt både bedst og farligst, og det Lille kom ikke frem til meget med kniven på struben i slutfasen.
Tyskerne nåede sidste år helt frem til finalen i Champions League. Og måske er de igen ved at redde en skuffende sæson med store bedrifter i den prestigefyldte turnering.
Foreløbig er Dortmund mellem de sidste otte hold og møder Barcelona i kvartfinalen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
MEDIE
Dyr stjerne står øverst på Mourinhos ønskeliste
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
Skylder FC København penge – straffes hårdt
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Chokskifte på vej?
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
NYHEDER
Historiske Ronaldo stempler ind i VM med to mål
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
MEDIE
Dovbyk på vej væk? Det forlanger Roma
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’