Svingende Dortmund får oprejsning

Trods drop af målmand Gregor Kobel vandt Dortmund 2-1 i Lille og er klar til kvartfinalen i Champions League.



I Bundesligaen er Dortmund i gang med en sløj sæson, men det går noget bedre i Champions League.

Storklubben fra Ruhr-distriktet spillede sig onsdag videre til kvartfinalen ved at besejre Lille med 2-1 på udebane i det nordlige Frankrig.

Det første kamp var endt 1-1, og det så sort ud for tyskerne, da målmand Gregor Kobel droppede efter fem minutters spil af returkampen.

Lille-angriberen Jonathan Davids afslutning sad lige på Kobel. Men schweizeren reagerede for langsomt, og bolden smuttede både mellem hans hænder og fødder og videre ind i mål.

I weekenden skuffede Dortmund-spillerne endnu engang i den hjemlige liga og tabte hjemme til Augsburg. Det sendte holdet helt ned på tiendepladsen og langt væk fra de placeringer, der giver adgang til næste års Champions League.

En ny nedtur truede med Lilles tidlige føring, men fra anden halvlegs start vågnede Dortmund op.

Efter syv minutter blev Serhou Guirassy nedlagt i straffesparksfeltet af hjemmeholdets tidligere Dortmund-spiller Thomas Meunier. Emre Can sendte fra straffesparkspletten bolden i nettet midt i mål.

I de efterfølgende minutter blev Lille-målet nærmest belejret. Julian Ryerson spillede bolden tilbage i feltet til Karim Adeyemi, der hamrede bolden på overliggerens overside.

Kort efter spillede Guirassy bolden videre til Maximilian Beier. Han tæmmede den i feltet, tog et kort træk til siden og sendte den med største selvfølgelighed helt op i målhjørnet til Dortmund-føring på 2-1.

Den tyske sejr var helt i tråd med spil og chancer. Dortmund var generelt både bedst og farligst, og det Lille kom ikke frem til meget med kniven på struben i slutfasen.

Tyskerne nåede sidste år helt frem til finalen i Champions League. Og måske er de igen ved at redde en skuffende sæson med store bedrifter i den prestigefyldte turnering.

Foreløbig er Dortmund mellem de sidste otte hold og møder Barcelona i kvartfinalen.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: AGF forlænger med profil

Uwe Rösler henter dansker

Toptræner hylder Danmark og FC København

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Tager kontakt om Kamil Grabara 

Knuser transferrekord

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De vinder VM

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Her er danskers millionløn i Lazio

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

Frankrig – Marokko

Norges kronprins rejser til USA

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Forventer klubskifte

Medier jubler over USA’s nedtur

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’