I Bundesligaen er Dortmund i gang med en sløj sæson, men det går noget bedre i Champions League.
Storklubben fra Ruhr-distriktet spillede sig onsdag videre til kvartfinalen ved at besejre Lille med 2-1 på udebane i det nordlige Frankrig.
Det første kamp var endt 1-1, og det så sort ud for tyskerne, da målmand Gregor Kobel droppede efter fem minutters spil af returkampen.
Lille-angriberen Jonathan Davids afslutning sad lige på Kobel. Men schweizeren reagerede for langsomt, og bolden smuttede både mellem hans hænder og fødder og videre ind i mål.
I weekenden skuffede Dortmund-spillerne endnu engang i den hjemlige liga og tabte hjemme til Augsburg. Det sendte holdet helt ned på tiendepladsen og langt væk fra de placeringer, der giver adgang til næste års Champions League.
En ny nedtur truede med Lilles tidlige føring, men fra anden halvlegs start vågnede Dortmund op.
Efter syv minutter blev Serhou Guirassy nedlagt i straffesparksfeltet af hjemmeholdets tidligere Dortmund-spiller Thomas Meunier. Emre Can sendte fra straffesparkspletten bolden i nettet midt i mål.
I de efterfølgende minutter blev Lille-målet nærmest belejret. Julian Ryerson spillede bolden tilbage i feltet til Karim Adeyemi, der hamrede bolden på overliggerens overside.
Kort efter spillede Guirassy bolden videre til Maximilian Beier. Han tæmmede den i feltet, tog et kort træk til siden og sendte den med største selvfølgelighed helt op i målhjørnet til Dortmund-føring på 2-1.
Den tyske sejr var helt i tråd med spil og chancer. Dortmund var generelt både bedst og farligst, og det Lille kom ikke frem til meget med kniven på struben i slutfasen.
Tyskerne nåede sidste år helt frem til finalen i Champions League. Og måske er de igen ved at redde en skuffende sæson med store bedrifter i den prestigefyldte turnering.
Foreløbig er Dortmund mellem de sidste otte hold og møder Barcelona i kvartfinalen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
Peter Graulund med hård Superliga-dom
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
MEDIE
Har budt en milliard
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
TRANSFER
Superliga-retur?
TOPNYHED
Sætter klar målsætning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
MEDIE
Diant Ramaj skal videre
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
EKSKLUSIVT
‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 1. runde
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Han er ny landstræner for Italien
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
Rodri er blevet opereret i ryggen
MEDIE