Claus Steinlein var i hopla, da han gæstede TV3+-studiet efter FC Midtjyllands 2-1 sejr over Celtic i Champions League-kvalifikationen.
Holdet er nu videre til tredje runde, hvor de møder PSV, men vigtigst af alt er FC Midtjylland nu sikret deltagelse i Europa League-gruppespillet, som minimum vil indbringe klubben 70 millioner kroner.
Men dette beløb er bare småpenge i forhold til, hvad FC Midtjylland tjener på salgene af Frank Onyeka og Jens-Lys Cajuste.
Det fortæller Claus Steinlein til TV3+ efter kampen efter en snak om de imponerende unge FC Midtjylland-spillere, som kom ind og vendte kampen til midtjydernes fordel.
– Det er lidt ligesom, da vi stod for to år siden, hvor Tim (Sparv, red.) og Jakob (Poulsen, red.), som havde gjort det fantastisk på vores midtbane blev afløst af Jens-Lys og Frank, som vi jo nu ender med at sælge for i runde tal 200 millioner kroner, fortæller Claus Steinlein om de to spillere.
Indtil videre er Frank Onyeka officielt blevet solgt, men Jens-Lys Cajuste er i princippet stadig FC Midtjylland-spiller. Efter Steinleins udtalelse her til aften er det dog bare et spørgsmål om tid, før et skifte bliver meldt ud.
Tidligere har medier skrevet, at Onyeka ville indbringe FC Midtjylland omkring 75 millioner for skiftet til Brentford. Passer disse tal sælges Cajuste altså for omkring 125 millioner kroner.
Se hele interviewet med Claus Steinlein i videoklippet.
LIVE
LIVE: Han kunne have ændret Man Utds plan
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
OPTAKT
FC København – OB
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
MEDIE
Offentliggøres i dag
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
TOPNYHED
