Thorup forklarer uventet fravalg af FCK-profil

Jess Thorup har valgt at sende Lukas Lerager på bænken i aftenens Champions League-opgør, og den beslutning blev FC København-træneren spurgt til i optakten til opgøret.



Der er en markant overraskelse i FC Københavns startopstilling til aftenens Champions League-brag mod Sevilla, idet den 20-årige Marko Stamenic starter inde i stedet for Lukas Lerager. 

Og den disposition blev Jess Thorup da også bedt om at forklare, da FC København-cheftræneren blev interviewet af TV3 Sport i optakten til opgøret. 

– Jamen, prøv at høre her. For mig handler det om at kigge på de sidste par kampe, de sidste træninger og de snakke, jeg har haft med spillerne. Og så kommer jeg til at stille det formodet stærkeste hold. Det, jeg føler, er det stærkeste hold i forhold til den gameplan, vi har. Og for mig handler det jo ikke kun om Stamenic. Men han har gjort det godt, lød svaret fra Jess Thorup.

– Jeg synes, at han gjorde det fint i Odense. Og vi er jo ikke bange for at give de unge chancen. I dag giver vi Marko en kæmpe chance på den store scene, og jeg er helt sikker på, at han kan gå ind og gøre en forskel, sammen med de andre. 

Jess Thorup blev herefter spurgt, hvad Lerager ikke har gjort godt nok, og om den 29-årige midtbanespiller med sin rutine ikke ville værer rar at have på banen i en så vigtig kamp.

– Jamen, det kunne jo være, at han kunne få muligheden for det i løbet af kampen, lød svaret kortfattet fra Thorup.

Du kan se både FC Københavns og Sevillas opstilling lige HER





LIVE

LIVE: Kong Frederik overrasker – på plads i Århus

Afsløring: Hjalte Fabrin får chancen i Sampdoria 

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Dansk stortalents værdi eksploderer

Teaser for ny AGF-aftale

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie

Tæt på aftale med Andreas Christensen

I dialog – stor klub vil have denne dansker



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

AGF – Viborg FF

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Så er det officielt

Knuser Silkeborg i afskedskamp

Transferbombe i Real Madrid?

OB slutter sæsonen med et nederlag

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Salah sender særlig besked

FC Midtjylland – Brøndby IF

– Niels Frederiksen er en legende!

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Lewandowski forlader FC Barcelona



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

FC København slagter Randers