Thorup forklarer uventet fravalg af FCK-profil

Jess Thorup har valgt at sende Lukas Lerager på bænken i aftenens Champions League-opgør, og den beslutning blev FC København-træneren spurgt til i optakten til opgøret.



Der er en markant overraskelse i FC Københavns startopstilling til aftenens Champions League-brag mod Sevilla, idet den 20-årige Marko Stamenic starter inde i stedet for Lukas Lerager. 

Og den disposition blev Jess Thorup da også bedt om at forklare, da FC København-cheftræneren blev interviewet af TV3 Sport i optakten til opgøret. 

– Jamen, prøv at høre her. For mig handler det om at kigge på de sidste par kampe, de sidste træninger og de snakke, jeg har haft med spillerne. Og så kommer jeg til at stille det formodet stærkeste hold. Det, jeg føler, er det stærkeste hold i forhold til den gameplan, vi har. Og for mig handler det jo ikke kun om Stamenic. Men han har gjort det godt, lød svaret fra Jess Thorup.

– Jeg synes, at han gjorde det fint i Odense. Og vi er jo ikke bange for at give de unge chancen. I dag giver vi Marko en kæmpe chance på den store scene, og jeg er helt sikker på, at han kan gå ind og gøre en forskel, sammen med de andre. 

Jess Thorup blev herefter spurgt, hvad Lerager ikke har gjort godt nok, og om den 29-årige midtbanespiller med sin rutine ikke ville værer rar at have på banen i en så vigtig kamp.

– Jamen, det kunne jo være, at han kunne få muligheden for det i løbet af kampen, lød svaret kortfattet fra Thorup.

Du kan se både FC Københavns og Sevillas opstilling lige HER





LIVE

TransferLIVE: Lukker ned for kæmpetransfer

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Klar for FC København

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Han bestemmer det hele

Hjulmand vækker opsigt til første træning

‘Horsens var et helvede’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Smadrer transferrekord

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Forventer rekord i Superliga-klub

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

– Han har en “grim” side

Djukic’ mentor er væk: ‘Jeg holder meget af ham”

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Thomas Frank: De vinder VM

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

‘Sort uheld’ i Viborg

Dansk klub har lagt hele strategien om

Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb