Thorup forklarer uventet fravalg af FCK-profil

Jess Thorup har valgt at sende Lukas Lerager på bænken i aftenens Champions League-opgør, og den beslutning blev FC København-træneren spurgt til i optakten til opgøret.



Der er en markant overraskelse i FC Københavns startopstilling til aftenens Champions League-brag mod Sevilla, idet den 20-årige Marko Stamenic starter inde i stedet for Lukas Lerager. 

Og den disposition blev Jess Thorup da også bedt om at forklare, da FC København-cheftræneren blev interviewet af TV3 Sport i optakten til opgøret. 

– Jamen, prøv at høre her. For mig handler det om at kigge på de sidste par kampe, de sidste træninger og de snakke, jeg har haft med spillerne. Og så kommer jeg til at stille det formodet stærkeste hold. Det, jeg føler, er det stærkeste hold i forhold til den gameplan, vi har. Og for mig handler det jo ikke kun om Stamenic. Men han har gjort det godt, lød svaret fra Jess Thorup.

– Jeg synes, at han gjorde det fint i Odense. Og vi er jo ikke bange for at give de unge chancen. I dag giver vi Marko en kæmpe chance på den store scene, og jeg er helt sikker på, at han kan gå ind og gøre en forskel, sammen med de andre. 

Jess Thorup blev herefter spurgt, hvad Lerager ikke har gjort godt nok, og om den 29-årige midtbanespiller med sin rutine ikke ville værer rar at have på banen i en så vigtig kamp.

– Jamen, det kunne jo være, at han kunne få muligheden for det i løbet af kampen, lød svaret kortfattet fra Thorup.

Du kan se både FC Københavns og Sevillas opstilling lige HER







LIVE

VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Scorer vanvittig løn i Premier League

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Belgien i chok over Balogun-beslutning

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Stort FCK-talent er blevet solgt

“Du er en fucking maskine!”

Brasilien – Norge

Mexico – England



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er 1/8-finalerne ved VM

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’

‘Det er et angreb på FCK’

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

USA – Belgien

Medie: Stort bud på AGF-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Skyder stor FCM-historie ned