Thorup forklarer uventet fravalg af FCK-profil

Jess Thorup har valgt at sende Lukas Lerager på bænken i aftenens Champions League-opgør, og den beslutning blev FC København-træneren spurgt til i optakten til opgøret.



Der er en markant overraskelse i FC Københavns startopstilling til aftenens Champions League-brag mod Sevilla, idet den 20-årige Marko Stamenic starter inde i stedet for Lukas Lerager. 

Og den disposition blev Jess Thorup da også bedt om at forklare, da FC København-cheftræneren blev interviewet af TV3 Sport i optakten til opgøret. 

– Jamen, prøv at høre her. For mig handler det om at kigge på de sidste par kampe, de sidste træninger og de snakke, jeg har haft med spillerne. Og så kommer jeg til at stille det formodet stærkeste hold. Det, jeg føler, er det stærkeste hold i forhold til den gameplan, vi har. Og for mig handler det jo ikke kun om Stamenic. Men han har gjort det godt, lød svaret fra Jess Thorup.

– Jeg synes, at han gjorde det fint i Odense. Og vi er jo ikke bange for at give de unge chancen. I dag giver vi Marko en kæmpe chance på den store scene, og jeg er helt sikker på, at han kan gå ind og gøre en forskel, sammen med de andre. 

Jess Thorup blev herefter spurgt, hvad Lerager ikke har gjort godt nok, og om den 29-årige midtbanespiller med sin rutine ikke ville værer rar at have på banen i en så vigtig kamp.

– Jamen, det kunne jo være, at han kunne få muligheden for det i løbet af kampen, lød svaret kortfattet fra Thorup.

Du kan se både FC Københavns og Sevillas opstilling lige HER





LIVE

Superliga-LIVE: Overrasker i sæsonpremieren

Vejle dummer sig i premieren mod AB

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Supercomputer: De vinder Superligaen

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF – Brøndby IF

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

FC København – Lyngby BK



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Køb, køb, køb!

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år

Skyder Brøndby-transfer ned

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’

Viborg FF – OB

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen