Han har splittet Superligaen ad i flere omgange, men i aften venter der Andreas Schjelderup en udfordring af en lidt anden kaliber, når nordmanden skal forsøge at dirke FC Barcelonas defensiv op i Champions League-ottendedelsfinalen.
Den tidligere FC Nordsjælland er i startopstillingen for Benfica til aftenens storkamp i Lissabon, hvor han står overfor en modstander, der faktisk måske også kan blive hans næste klub.
I slutningen af januar skrev den spanske avis Sport nemlig, at Andreas Schjelderup er et emne i FC Barcelona, og forud for aftenens ottendedelsfinale blev den spanske storklubs cheftræner Hansi Flick så spurgt, om han ser Andreas Schjelderup som en kommende FC Barcelona-spiller.
– Vi må se. Vi må se. Jeg plejer ikke at tale om andre klubbers spillere. Det er ikke den måde, jeg ønsker at gøre tingene på, og det er heller ikke mit job. Deco (Barcelonas sportsdirektør, red.) har den opgave. Mit job er at gøre det bedste med det hold, jeg har, lød svaret fra Hansi Flick i et interview med norsk TV2.
Andreas Schjelderup har skullet bruge lang tid på at slå igennem i Benfica, og nordmanden var da også tilbage i FC Nordsjælland på et lejeophold sidste forår, men i den portugisiske storklub er cheftræner Bruno Lage begejstret for Schjelderups udvikling i den seneste tid.
– Han har leveret et fantastisk stykke arbejde, lyder det fra Bruno Lage om Schjelderup, der sidste forår vandt Tipsbladets pris som ‘Forårets Profil’ i Superligaen.
Andreas Schjelderup har selv tidligere kommenteret FC Barcelona-rygtet i et interview med TV2.
– Det er rigtigt fedt at læse sådan noget, og det giver mig mere motivation til at fortsætte med det, jeg gør. Men jeg er Benfica-spiller, og det er her, jeg trives og spiller fodbold nu. Det er fantastisk her, lød det her fra Andreas Schjelderup.
Den 20-årige nordmand er i denne sæson noteret for 23 kampe og tre mål for Benfica.
Det er klokken 21.00, at opgøret mellem Benfica og FC Barcelona sparkes i gang. Kampen kan ses på TV 3 Sport og Viaplay.
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Kæmpekøb retur til FC København?
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
OPTAKT
FC Fredericia – OB
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Bayern München laver vildt comeback
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
TOPNYHED