,

Tidl. Superliga-stjerne til Barcelona? ‘Vi må se’

FC Barcelona-cheftræner Hansi Flick svarer kryptisk på rygtet om spaniernes interesse i Andreas Schjelderup.



Han har splittet Superligaen ad i flere omgange, men i aften venter der Andreas Schjelderup en udfordring af en lidt anden kaliber, når nordmanden skal forsøge at dirke FC Barcelonas defensiv op i Champions League-ottendedelsfinalen.

Den tidligere FC Nordsjælland er i startopstillingen for Benfica til aftenens storkamp i Lissabon, hvor han står overfor en modstander, der faktisk måske også kan blive hans næste klub.

I slutningen af januar skrev den spanske avis Sport nemlig, at Andreas Schjelderup er et emne i FC Barcelona, og forud for aftenens ottendedelsfinale blev den spanske storklubs cheftræner Hansi Flick så spurgt, om han ser Andreas Schjelderup som en kommende FC Barcelona-spiller.

– Vi må se. Vi må se. Jeg plejer ikke at tale om andre klubbers spillere. Det er ikke den måde, jeg ønsker at gøre tingene på, og det er heller ikke mit job. Deco (Barcelonas sportsdirektør, red.) har den opgave. Mit job er at gøre det bedste med det hold, jeg har, lød svaret fra Hansi Flick i et interview med norsk TV2.

Andreas Schjelderup har skullet bruge lang tid på at slå igennem i Benfica, og nordmanden var da også tilbage i FC Nordsjælland på et lejeophold sidste forår, men i den portugisiske storklub er cheftræner Bruno Lage begejstret for Schjelderups udvikling i den seneste tid.

– Han har leveret et fantastisk stykke arbejde, lyder det fra Bruno Lage om Schjelderup, der sidste forår vandt Tipsbladets pris som ‘Forårets Profil’ i Superligaen.

Andreas Schjelderup har selv tidligere kommenteret FC Barcelona-rygtet i et interview med TV2.

– Det er rigtigt fedt at læse sådan noget, og det giver mig mere motivation til at fortsætte med det, jeg gør. Men jeg er Benfica-spiller, og det er her, jeg trives og spiller fodbold nu. Det er fantastisk her, lød det her fra Andreas Schjelderup.

Den 20-årige nordmand er i denne sæson noteret for 23 kampe og tre mål for Benfica.

Det er klokken 21.00, at opgøret mellem Benfica og FC Barcelona sparkes i gang. Kampen kan ses på TV 3 Sport og Viaplay.






Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere




LIVE

TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Spottet i København

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Stolt over dansk transfer

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

AGF køber ham

Ny kontrakt før VM-åbner

Chok – henter første VM-point nogensinde



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Jagter tidligere FCK-stjerne

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Brøndby henter Alexander Drexel

De vil have Victor Nelsson



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Droppede England: Her er VM-helts vilde historie

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Sverige – Tunesien



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tyskland – Curacao

Australien – Tyrkiet