Han har splittet Superligaen ad i flere omgange, men i aften venter der Andreas Schjelderup en udfordring af en lidt anden kaliber, når nordmanden skal forsøge at dirke FC Barcelonas defensiv op i Champions League-ottendedelsfinalen.
Den tidligere FC Nordsjælland er i startopstillingen for Benfica til aftenens storkamp i Lissabon, hvor han står overfor en modstander, der faktisk måske også kan blive hans næste klub.
I slutningen af januar skrev den spanske avis Sport nemlig, at Andreas Schjelderup er et emne i FC Barcelona, og forud for aftenens ottendedelsfinale blev den spanske storklubs cheftræner Hansi Flick så spurgt, om han ser Andreas Schjelderup som en kommende FC Barcelona-spiller.
– Vi må se. Vi må se. Jeg plejer ikke at tale om andre klubbers spillere. Det er ikke den måde, jeg ønsker at gøre tingene på, og det er heller ikke mit job. Deco (Barcelonas sportsdirektør, red.) har den opgave. Mit job er at gøre det bedste med det hold, jeg har, lød svaret fra Hansi Flick i et interview med norsk TV2.
Andreas Schjelderup har skullet bruge lang tid på at slå igennem i Benfica, og nordmanden var da også tilbage i FC Nordsjælland på et lejeophold sidste forår, men i den portugisiske storklub er cheftræner Bruno Lage begejstret for Schjelderups udvikling i den seneste tid.
– Han har leveret et fantastisk stykke arbejde, lyder det fra Bruno Lage om Schjelderup, der sidste forår vandt Tipsbladets pris som ‘Forårets Profil’ i Superligaen.
Andreas Schjelderup har selv tidligere kommenteret FC Barcelona-rygtet i et interview med TV2.
– Det er rigtigt fedt at læse sådan noget, og det giver mig mere motivation til at fortsætte med det, jeg gør. Men jeg er Benfica-spiller, og det er her, jeg trives og spiller fodbold nu. Det er fantastisk her, lød det her fra Andreas Schjelderup.
Den 20-årige nordmand er i denne sæson noteret for 23 kampe og tre mål for Benfica.
Det er klokken 21.00, at opgøret mellem Benfica og FC Barcelona sparkes i gang. Kampen kan ses på TV 3 Sport og Viaplay.
LIVE
TransferLIVE: Man Utd tæt på køb til 330 millioner
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
AVIS
Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
TIPSBLADET SPECIAL
Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Storklub jagter to danskere
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
TOPNYHED
Peter Møller: ‘En af de største i historien’
Kasper Schmeichel stopper karrieren
NYHEDER
SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss
NYHEDER