Han har splittet Superligaen ad i flere omgange, men i aften venter der Andreas Schjelderup en udfordring af en lidt anden kaliber, når nordmanden skal forsøge at dirke FC Barcelonas defensiv op i Champions League-ottendedelsfinalen.
Den tidligere FC Nordsjælland er i startopstillingen for Benfica til aftenens storkamp i Lissabon, hvor han står overfor en modstander, der faktisk måske også kan blive hans næste klub.
I slutningen af januar skrev den spanske avis Sport nemlig, at Andreas Schjelderup er et emne i FC Barcelona, og forud for aftenens ottendedelsfinale blev den spanske storklubs cheftræner Hansi Flick så spurgt, om han ser Andreas Schjelderup som en kommende FC Barcelona-spiller.
– Vi må se. Vi må se. Jeg plejer ikke at tale om andre klubbers spillere. Det er ikke den måde, jeg ønsker at gøre tingene på, og det er heller ikke mit job. Deco (Barcelonas sportsdirektør, red.) har den opgave. Mit job er at gøre det bedste med det hold, jeg har, lød svaret fra Hansi Flick i et interview med norsk TV2.
Andreas Schjelderup har skullet bruge lang tid på at slå igennem i Benfica, og nordmanden var da også tilbage i FC Nordsjælland på et lejeophold sidste forår, men i den portugisiske storklub er cheftræner Bruno Lage begejstret for Schjelderups udvikling i den seneste tid.
– Han har leveret et fantastisk stykke arbejde, lyder det fra Bruno Lage om Schjelderup, der sidste forår vandt Tipsbladets pris som ‘Forårets Profil’ i Superligaen.
Andreas Schjelderup har selv tidligere kommenteret FC Barcelona-rygtet i et interview med TV2.
– Det er rigtigt fedt at læse sådan noget, og det giver mig mere motivation til at fortsætte med det, jeg gør. Men jeg er Benfica-spiller, og det er her, jeg trives og spiller fodbold nu. Det er fantastisk her, lød det her fra Andreas Schjelderup.
Den 20-årige nordmand er i denne sæson noteret for 23 kampe og tre mål for Benfica.
Det er klokken 21.00, at opgøret mellem Benfica og FC Barcelona sparkes i gang. Kampen kan ses på TV 3 Sport og Viaplay.
LIVE
TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
MEDIE
City med vildt rekordbud
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF jagter Mikkel Lynge
MEDIE
Har talt med Bruno Fernandes om transfer
Silkeborg køber Kent Nielsens afløser i 1. div
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han får et gennembrud til VM
OPTAKT
Optakt: USA – Paraguay
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
MEDIE