,

Tidl. Superliga-stjerne til Barcelona? ‘Vi må se’

FC Barcelona-cheftræner Hansi Flick svarer kryptisk på rygtet om spaniernes interesse i Andreas Schjelderup.



Han har splittet Superligaen ad i flere omgange, men i aften venter der Andreas Schjelderup en udfordring af en lidt anden kaliber, når nordmanden skal forsøge at dirke FC Barcelonas defensiv op i Champions League-ottendedelsfinalen.

Den tidligere FC Nordsjælland er i startopstillingen for Benfica til aftenens storkamp i Lissabon, hvor han står overfor en modstander, der faktisk måske også kan blive hans næste klub.

I slutningen af januar skrev den spanske avis Sport nemlig, at Andreas Schjelderup er et emne i FC Barcelona, og forud for aftenens ottendedelsfinale blev den spanske storklubs cheftræner Hansi Flick så spurgt, om han ser Andreas Schjelderup som en kommende FC Barcelona-spiller.

– Vi må se. Vi må se. Jeg plejer ikke at tale om andre klubbers spillere. Det er ikke den måde, jeg ønsker at gøre tingene på, og det er heller ikke mit job. Deco (Barcelonas sportsdirektør, red.) har den opgave. Mit job er at gøre det bedste med det hold, jeg har, lød svaret fra Hansi Flick i et interview med norsk TV2.

Andreas Schjelderup har skullet bruge lang tid på at slå igennem i Benfica, og nordmanden var da også tilbage i FC Nordsjælland på et lejeophold sidste forår, men i den portugisiske storklub er cheftræner Bruno Lage begejstret for Schjelderups udvikling i den seneste tid.

– Han har leveret et fantastisk stykke arbejde, lyder det fra Bruno Lage om Schjelderup, der sidste forår vandt Tipsbladets pris som ‘Forårets Profil’ i Superligaen.

Andreas Schjelderup har selv tidligere kommenteret FC Barcelona-rygtet i et interview med TV2.

– Det er rigtigt fedt at læse sådan noget, og det giver mig mere motivation til at fortsætte med det, jeg gør. Men jeg er Benfica-spiller, og det er her, jeg trives og spiller fodbold nu. Det er fantastisk her, lød det her fra Andreas Schjelderup.

Den 20-årige nordmand er i denne sæson noteret for 23 kampe og tre mål for Benfica.

Det er klokken 21.00, at opgøret mellem Benfica og FC Barcelona sparkes i gang. Kampen kan ses på TV 3 Sport og Viaplay.





LIVE

LIVE: Amini vinker farvel

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Braithwaite del af stor transferplan

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Overbevisende: To chok i Parken

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Atletico Madrid – Arsenal

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Skidt nyt om Lukas Lerager

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”