En tidligere superligaspiller har sendt Club Brugge på vej mod en stor overraskelse i Champions Leagues første knockoutrunde.
Svenskeren Gustaf Nilsson blev den store helt for den belgiske klub, da han i tillægstiden fremtvang et straffespark og scorede på det, så Brugge vandt 2-1 hjemme over Atalanta.
Italienerne var ellers klare favoritter til avancement inden kampen, men den duel ser nu meget mere lige ud inden returopgøret på tirsdag i Bergamo.
Efter salget af Andreas Skov Olsen til Wolfsburg i januar er Casper Nielsen ene om at repræsentere Danmark i Club Brugges spillertrup. Onsdag sad esbjergenseren på bænken i samtlige 90 minutter.
Fra den plads kunne han glæde sig over både starten og slutningen på kampen.
Hjemmeholdet kom flyvende ud og pressede gæsterne til at lave en lang række fejl i det første kvarter, før der blev udbetalt gevinst.
Brugge opsnappede bolden højt på banen for at score til 1-0 få øjeblikke senere. Målet blev sat ind af den spanske angriber Ferran Jutgla.
Atalanta oppede sig efter skrækstarten, men kunne stadig snildt være kommet yderligere bagud, inden italienerne i stedet udlignede i slutningen af første halvleg. Her timede Mario Pasalic sit hovedstød perfekt.
Efter pausen kom der mere bid i de italienske gæster, og Gian Piero Gasperinis mandskab lignede det bedste bud på en vinder, før der var stor dramatik i kampens tillægstid.
I en ren svensk løbeduel i feltet plantede Isak Hien en hånd i ansigtet på Gustaf Nilsson, og dommeren pegede omgående på pletten. Det medførte et hav af italienske protester, men kendelsen stod.
Nilsson steppede selv op og omsatte den store chance til mål.
Den nu 27-årige svensker kom til Brøndby i 2016, men bed sig aldrig fast på Alexander Zornigers hold. Først blev han udlejet til Silkeborg og siden solgt til Vejle, men heller ikke der fik han nævneværdig succes. Fiaskoen i Danmark generer ham næppe nu, hvor han scorer mål på Europas største scene.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
Ståle Solbakken overvejede at sige op
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias