En tidligere superligaspiller har sendt Club Brugge på vej mod en stor overraskelse i Champions Leagues første knockoutrunde.
Svenskeren Gustaf Nilsson blev den store helt for den belgiske klub, da han i tillægstiden fremtvang et straffespark og scorede på det, så Brugge vandt 2-1 hjemme over Atalanta.
Italienerne var ellers klare favoritter til avancement inden kampen, men den duel ser nu meget mere lige ud inden returopgøret på tirsdag i Bergamo.
Efter salget af Andreas Skov Olsen til Wolfsburg i januar er Casper Nielsen ene om at repræsentere Danmark i Club Brugges spillertrup. Onsdag sad esbjergenseren på bænken i samtlige 90 minutter.
Fra den plads kunne han glæde sig over både starten og slutningen på kampen.
Hjemmeholdet kom flyvende ud og pressede gæsterne til at lave en lang række fejl i det første kvarter, før der blev udbetalt gevinst.
Brugge opsnappede bolden højt på banen for at score til 1-0 få øjeblikke senere. Målet blev sat ind af den spanske angriber Ferran Jutgla.
Atalanta oppede sig efter skrækstarten, men kunne stadig snildt være kommet yderligere bagud, inden italienerne i stedet udlignede i slutningen af første halvleg. Her timede Mario Pasalic sit hovedstød perfekt.
Efter pausen kom der mere bid i de italienske gæster, og Gian Piero Gasperinis mandskab lignede det bedste bud på en vinder, før der var stor dramatik i kampens tillægstid.
I en ren svensk løbeduel i feltet plantede Isak Hien en hånd i ansigtet på Gustaf Nilsson, og dommeren pegede omgående på pletten. Det medførte et hav af italienske protester, men kendelsen stod.
Nilsson steppede selv op og omsatte den store chance til mål.
Den nu 27-årige svensker kom til Brøndby i 2016, men bed sig aldrig fast på Alexander Zornigers hold. Først blev han udlejet til Silkeborg og siden solgt til Vejle, men heller ikke der fik han nævneværdig succes. Fiaskoen i Danmark generer ham næppe nu, hvor han scorer mål på Europas største scene.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Kræver monsterløn
Mål fra vild vinkel sikrer FCM-sejr
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
LIVE
Superliga-LIVE: Spottet i Parken
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
INTERVIEW
Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
Afslører Brøndbys transferplaner
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek
TOPNYHED
‘Det vil være en stor ting i FCK’
TIPSBLADETS DOM