Tidligere Brøndby-spiller bliver helten i CL

Gustaf Nilsson tilkæmpede sig et sent straffespark og scorede selv på det, da Club Brugge slog Atalanta 2-1.



En tidligere superligaspiller har sendt Club Brugge på vej mod en stor overraskelse i Champions Leagues første knockoutrunde.

Svenskeren Gustaf Nilsson blev den store helt for den belgiske klub, da han i tillægstiden fremtvang et straffespark og scorede på det, så Brugge vandt 2-1 hjemme over Atalanta.

Italienerne var ellers klare favoritter til avancement inden kampen, men den duel ser nu meget mere lige ud inden returopgøret på tirsdag i Bergamo.

Efter salget af Andreas Skov Olsen til Wolfsburg i januar er Casper Nielsen ene om at repræsentere Danmark i Club Brugges spillertrup. Onsdag sad esbjergenseren på bænken i samtlige 90 minutter.

Fra den plads kunne han glæde sig over både starten og slutningen på kampen.

Hjemmeholdet kom flyvende ud og pressede gæsterne til at lave en lang række fejl i det første kvarter, før der blev udbetalt gevinst.

Brugge opsnappede bolden højt på banen for at score til 1-0 få øjeblikke senere. Målet blev sat ind af den spanske angriber Ferran Jutgla.

Atalanta oppede sig efter skrækstarten, men kunne stadig snildt være kommet yderligere bagud, inden italienerne i stedet udlignede i slutningen af første halvleg. Her timede Mario Pasalic sit hovedstød perfekt.

Efter pausen kom der mere bid i de italienske gæster, og Gian Piero Gasperinis mandskab lignede det bedste bud på en vinder, før der var stor dramatik i kampens tillægstid.

I en ren svensk løbeduel i feltet plantede Isak Hien en hånd i ansigtet på Gustaf Nilsson, og dommeren pegede omgående på pletten. Det medførte et hav af italienske protester, men kendelsen stod.

Nilsson steppede selv op og omsatte den store chance til mål.

Den nu 27-årige svensker kom til Brøndby i 2016, men bed sig aldrig fast på Alexander Zornigers hold. Først blev han udlejet til Silkeborg og siden solgt til Vejle, men heller ikke der fik han nævneværdig succes. Fiaskoen i Danmark generer ham næppe nu, hvor han scorer mål på Europas største scene.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Oscar Schwartau vinder flot pris

Silkeborg IF – Randers FC

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’



Kæmpekøb retur til FC København?

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

FC Fredericia – OB

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Oddset styrtdykker

Bayern München laver vildt comeback

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Han er færdig i Brøndby

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Tottenham henter forløsende sejr

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Spår stor transferaktivitet i FC København



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen