Tidligere Brøndby-spiller bliver helten i CL

Gustaf Nilsson tilkæmpede sig et sent straffespark og scorede selv på det, da Club Brugge slog Atalanta 2-1.



En tidligere superligaspiller har sendt Club Brugge på vej mod en stor overraskelse i Champions Leagues første knockoutrunde.

Svenskeren Gustaf Nilsson blev den store helt for den belgiske klub, da han i tillægstiden fremtvang et straffespark og scorede på det, så Brugge vandt 2-1 hjemme over Atalanta.

Italienerne var ellers klare favoritter til avancement inden kampen, men den duel ser nu meget mere lige ud inden returopgøret på tirsdag i Bergamo.

Efter salget af Andreas Skov Olsen til Wolfsburg i januar er Casper Nielsen ene om at repræsentere Danmark i Club Brugges spillertrup. Onsdag sad esbjergenseren på bænken i samtlige 90 minutter.

Fra den plads kunne han glæde sig over både starten og slutningen på kampen.

Hjemmeholdet kom flyvende ud og pressede gæsterne til at lave en lang række fejl i det første kvarter, før der blev udbetalt gevinst.

Brugge opsnappede bolden højt på banen for at score til 1-0 få øjeblikke senere. Målet blev sat ind af den spanske angriber Ferran Jutgla.

Atalanta oppede sig efter skrækstarten, men kunne stadig snildt være kommet yderligere bagud, inden italienerne i stedet udlignede i slutningen af første halvleg. Her timede Mario Pasalic sit hovedstød perfekt.

Efter pausen kom der mere bid i de italienske gæster, og Gian Piero Gasperinis mandskab lignede det bedste bud på en vinder, før der var stor dramatik i kampens tillægstid.

I en ren svensk løbeduel i feltet plantede Isak Hien en hånd i ansigtet på Gustaf Nilsson, og dommeren pegede omgående på pletten. Det medførte et hav af italienske protester, men kendelsen stod.

Nilsson steppede selv op og omsatte den store chance til mål.

Den nu 27-årige svensker kom til Brøndby i 2016, men bed sig aldrig fast på Alexander Zornigers hold. Først blev han udlejet til Silkeborg og siden solgt til Vejle, men heller ikke der fik han nævneværdig succes. Fiaskoen i Danmark generer ham næppe nu, hvor han scorer mål på Europas største scene.

/ritzau/






Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’




Robertson__ LIVE

LIVE: Tottenham tæt på Robertson

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Hårdt angreb på DBU-boss

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Topboss sviner Barça til

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Stor klub bekræfter interesse for dansker



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Storkamp af Patrick Dorgu



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Serie A-klubber jagter Randers-profil

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

FC København kan få Jens Stage-millioner

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb