Tidligere FCK-spiller: Det var surrealistisk

Den tidligere FCK-spiller Marko Stamenic sætter ord på skiftet til serbisk fodbold og det mål, han scorede i Champions League.



Marko Stamenic lavede ikke en eneste fuldtræffer i sin tid hos FC København, men den kedelige statistik har den unge midtbanespiller allerede rettet op på i Røde Stjerne Beograd. 

Og det har han tilmed gjort på en af fodboldens største scener. 

Den 21-årige newzealænder scorede nemlig i den serbiske mesterklubs Champions League-gruppekamp mod RB Leipzig, og det var en vild følelse, fortæller Stamenic i et interview med en af New Zealands største medier, Stuff. 

– Det var meget surrealistisk på det tidspunkt. Jeg kunne ikke tro det, at bolden gik ind, og jeg havde scoret i Champions League. Jeg får stadig gåsehud, hver gang jeg træder på banen og hører hymnen, fortæller han. 

Og for at det ikke skal være løgn, var han bare den anden newzealænder, der nogensinde har scoret i den prestigefyldte turnering – en stor fjer i hatten for den tidligere FCK'er. 

– At høre, at jeg var en af ​​kun to newzealændere, der nogensinde har gjort det, var det en kæmpe ære og en stor ære for mig selv og det arbejde, jeg har udført gennem årene, fortsætter Stamenic. 

Før Stamenic sendte bolden i netmaskerne mod Leipzig, var det blot Werder Bremen-legenden Wynton Rufer, der havde formået af score. Den livlige angriber lavede otte mål på ti kampe i Champions League for den tyske klub – en  scoringsratio, som Stamenic næppe kommer i nærheden af.

Og Champions League-fodbold var en af de helt store trækplastre for Stamenic, da han rykkede fra FC København til Røde Stjerne i sommer.

– Dette skifte til Red Star var fordi, jeg ville fortsætte med at spille i Champions League, spille på den største scene i europæisk fodbold, og jeg elsker det i øjeblikket, fortæller han. 

Og mon så ikke den unge midtbanespiller skuler til sin tidligere klub FC København, der, i modstæning til Røde Stjerne Beograd, kan spille sig videre til ottendedelsfinalen. 

'Løverne' spiller nemlig en altafgørende kamp på tirsdag mod Galatasaray i Parken, der kan sende hovedstadsklubben til ottendedelsfinalen.





Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark


Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Her er prisen på Skov Olsen

‘Sur over Brøndby-transfer’

Medie med dyster Dorgu-melding

Stort medie fremhæver FCM-flop

Legende med chokmelding

FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Intet bud fra Brøndby (opdat.)

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

– De lignede lort!

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Arsenal nærmer sig finale efter brag mod Chelsea

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Her er Tausons vej i Australian Open

Bekræfter FC København-historie

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

Delaney sætter ord på kontraktsituation

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland

Stor skuffelse

Brøndby-emne var genstand for vildt rygte

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

Godt nyt for FCK – får grønt lys

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Mål i begge ender i Marokko