Tidligere FCK-spiller: Det var surrealistisk

Den tidligere FCK-spiller Marko Stamenic sætter ord på skiftet til serbisk fodbold og det mål, han scorede i Champions League.



Marko Stamenic lavede ikke en eneste fuldtræffer i sin tid hos FC København, men den kedelige statistik har den unge midtbanespiller allerede rettet op på i Røde Stjerne Beograd. 

Og det har han tilmed gjort på en af fodboldens største scener. 

Den 21-årige newzealænder scorede nemlig i den serbiske mesterklubs Champions League-gruppekamp mod RB Leipzig, og det var en vild følelse, fortæller Stamenic i et interview med en af New Zealands største medier, Stuff. 

– Det var meget surrealistisk på det tidspunkt. Jeg kunne ikke tro det, at bolden gik ind, og jeg havde scoret i Champions League. Jeg får stadig gåsehud, hver gang jeg træder på banen og hører hymnen, fortæller han. 

Og for at det ikke skal være løgn, var han bare den anden newzealænder, der nogensinde har scoret i den prestigefyldte turnering – en stor fjer i hatten for den tidligere FCK'er. 

– At høre, at jeg var en af ​​kun to newzealændere, der nogensinde har gjort det, var det en kæmpe ære og en stor ære for mig selv og det arbejde, jeg har udført gennem årene, fortsætter Stamenic. 

Før Stamenic sendte bolden i netmaskerne mod Leipzig, var det blot Werder Bremen-legenden Wynton Rufer, der havde formået af score. Den livlige angriber lavede otte mål på ti kampe i Champions League for den tyske klub – en  scoringsratio, som Stamenic næppe kommer i nærheden af.

Og Champions League-fodbold var en af de helt store trækplastre for Stamenic, da han rykkede fra FC København til Røde Stjerne i sommer.

– Dette skifte til Red Star var fordi, jeg ville fortsætte med at spille i Champions League, spille på den største scene i europæisk fodbold, og jeg elsker det i øjeblikket, fortæller han. 

Og mon så ikke den unge midtbanespiller skuler til sin tidligere klub FC København, der, i modstæning til Røde Stjerne Beograd, kan spille sig videre til ottendedelsfinalen. 

'Løverne' spiller nemlig en altafgørende kamp på tirsdag mod Galatasaray i Parken, der kan sende hovedstadsklubben til ottendedelsfinalen.



Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Slagter FCK efter gigantisk nedtur

– De skal skille sig af med ham!

Nu drømmer de stort i AGF

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Spanske medier i ekstase

Voldsom Franculino-spådom

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Kæmpe triumf for Frank

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!

Trækker overskrifter i Sydkorea

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Han kommer til at have mareridt i nat

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

AGF kriger sejren hjem

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Sejr til Vitoria i lokalderby

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

Her sætter Vingegaard grænsen

FCM smed point i kæmpe drama

FCN ydmyger Silkeborg

Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!

‘Han virker sjov – de griner tit af ham’

Tullberg skifter fire mand

Thomas Delaney storroser Superliga-modstander

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut