Tidligere FCK-spiller: Det var surrealistisk

Den tidligere FCK-spiller Marko Stamenic sætter ord på skiftet til serbisk fodbold og det mål, han scorede i Champions League.



Marko Stamenic lavede ikke en eneste fuldtræffer i sin tid hos FC København, men den kedelige statistik har den unge midtbanespiller allerede rettet op på i Røde Stjerne Beograd. 

Og det har han tilmed gjort på en af fodboldens største scener. 

Den 21-årige newzealænder scorede nemlig i den serbiske mesterklubs Champions League-gruppekamp mod RB Leipzig, og det var en vild følelse, fortæller Stamenic i et interview med en af New Zealands største medier, Stuff. 

– Det var meget surrealistisk på det tidspunkt. Jeg kunne ikke tro det, at bolden gik ind, og jeg havde scoret i Champions League. Jeg får stadig gåsehud, hver gang jeg træder på banen og hører hymnen, fortæller han. 

Og for at det ikke skal være løgn, var han bare den anden newzealænder, der nogensinde har scoret i den prestigefyldte turnering – en stor fjer i hatten for den tidligere FCK'er. 

– At høre, at jeg var en af ​​kun to newzealændere, der nogensinde har gjort det, var det en kæmpe ære og en stor ære for mig selv og det arbejde, jeg har udført gennem årene, fortsætter Stamenic. 

Før Stamenic sendte bolden i netmaskerne mod Leipzig, var det blot Werder Bremen-legenden Wynton Rufer, der havde formået af score. Den livlige angriber lavede otte mål på ti kampe i Champions League for den tyske klub – en  scoringsratio, som Stamenic næppe kommer i nærheden af.

Og Champions League-fodbold var en af de helt store trækplastre for Stamenic, da han rykkede fra FC København til Røde Stjerne i sommer.

– Dette skifte til Red Star var fordi, jeg ville fortsætte med at spille i Champions League, spille på den største scene i europæisk fodbold, og jeg elsker det i øjeblikket, fortæller han. 

Og mon så ikke den unge midtbanespiller skuler til sin tidligere klub FC København, der, i modstæning til Røde Stjerne Beograd, kan spille sig videre til ottendedelsfinalen. 

'Løverne' spiller nemlig en altafgørende kamp på tirsdag mod Galatasaray i Parken, der kan sende hovedstadsklubben til ottendedelsfinalen.




Revser FCK-profil: – Det giver ingen mening

‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag

– FCK-ledelsen er marionetdukker for Skjærbæk

Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser

Michael Laudrup i FCK-chok: ‘Hovedløst’

Kæmpe ros: ‘En af de mest spektakulære spillere’

Vanvid: 30 millioner grunde til at bruge ham, FCK!

Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’

Liverpool satte Real Madrid på plads

Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino

Preben Elkjær fælder hård dom: Håbløst, FCK!

Mageløse München fortsætter vanvidssæson

Enig med Michael Laudrup: ‘Latterligt’

Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub

Ekspert peger på stort Brøndby-problem

I spil til stort job? Peger på danskere

Dansk klub fyrer hele trænerstaben

‘Total skændsel’ – kræver strafaktion før FCK-kamp

Superliga-stjerne ser ud til at smutte gratis

I kæmpe forsvar af Amorim

Zorniger chokerer: Vil han overhovedet være der?

Han er en vanvittig spiller – men blev FCM snydt?

Afslører: Det sværeste var, da han forlod FCK

Tilbage i Brøndby – skal snart væk igen

Kæmpe kovending: Forhandler med dansker

Christian Nørgaard fik sikker sejr i CL-startdebut

Hylder ‘flyvende’ Brøndby-profil: ‘Han banker på’

Glen Riddersholm blev tilbudt Brøndby-job

David Nielsen, den er til dig!

Tottenham uddeler tørre tæsk til FCK

Jonathan Moalem: ‘Det betyder alt!’

Gustav Isaksen blev matchvinder for Lazio

FCM jagter Franculino-erstatning

Peger på FC København-stjerne som ‘drømmetransfer’

Thomas Frank har fået en undskyldning

– Ellers får jeg nok karantæne i rigtig lang tid

‘Fuldstændig vanvittigt’! Nu svarer Morten Krogh

Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby

Brøndby får vild straf: Sydsiden lukkes

Eksperter hylder Tullberg: ‘Mere spektakulære’

Prøver at lokke FC København-stjerne

Gudesønner kan greje Gala igen

Sådan starter FCK og Tottenham

Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar

Riemer vil gå langt for at råde over frisk ‘AC’

Jubler over Isaksen: Sæsonens åbenbaring

Her kan du se Tottenham mod FC København

Advarer FCK: Det må ikke ske!

Riemer vil bruge Billing anderledes end FCM

Riemer har valgt Nartey: Kiggede også på FCM’er