Marko Stamenic lavede ikke en eneste fuldtræffer i sin tid hos FC København, men den kedelige statistik har den unge midtbanespiller allerede rettet op på i Røde Stjerne Beograd.
Og det har han tilmed gjort på en af fodboldens største scener.
Den 21-årige newzealænder scorede nemlig i den serbiske mesterklubs Champions League-gruppekamp mod RB Leipzig, og det var en vild følelse, fortæller Stamenic i et interview med en af New Zealands største medier, Stuff.
– Det var meget surrealistisk på det tidspunkt. Jeg kunne ikke tro det, at bolden gik ind, og jeg havde scoret i Champions League. Jeg får stadig gåsehud, hver gang jeg træder på banen og hører hymnen, fortæller han.
Og for at det ikke skal være løgn, var han bare den anden newzealænder, der nogensinde har scoret i den prestigefyldte turnering – en stor fjer i hatten for den tidligere FCK'er.
– At høre, at jeg var en af kun to newzealændere, der nogensinde har gjort det, var det en kæmpe ære og en stor ære for mig selv og det arbejde, jeg har udført gennem årene, fortsætter Stamenic.
Før Stamenic sendte bolden i netmaskerne mod Leipzig, var det blot Werder Bremen-legenden Wynton Rufer, der havde formået af score. Den livlige angriber lavede otte mål på ti kampe i Champions League for den tyske klub – en scoringsratio, som Stamenic næppe kommer i nærheden af.
Og Champions League-fodbold var en af de helt store trækplastre for Stamenic, da han rykkede fra FC København til Røde Stjerne i sommer.
– Dette skifte til Red Star var fordi, jeg ville fortsætte med at spille i Champions League, spille på den største scene i europæisk fodbold, og jeg elsker det i øjeblikket, fortæller han.
Og mon så ikke den unge midtbanespiller skuler til sin tidligere klub FC København, der, i modstæning til Røde Stjerne Beograd, kan spille sig videre til ottendedelsfinalen.
'Løverne' spiller nemlig en altafgørende kamp på tirsdag mod Galatasaray i Parken, der kan sende hovedstadsklubben til ottendedelsfinalen.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Kæmpekøb retur til FC København?
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Brøndby tog vigtig overtidssejr
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Bayern München er i pokalfinalen
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’