Marko Stamenic lavede ikke en eneste fuldtræffer i sin tid hos FC København, men den kedelige statistik har den unge midtbanespiller allerede rettet op på i Røde Stjerne Beograd.
Og det har han tilmed gjort på en af fodboldens største scener.
Den 21-årige newzealænder scorede nemlig i den serbiske mesterklubs Champions League-gruppekamp mod RB Leipzig, og det var en vild følelse, fortæller Stamenic i et interview med en af New Zealands største medier, Stuff.
– Det var meget surrealistisk på det tidspunkt. Jeg kunne ikke tro det, at bolden gik ind, og jeg havde scoret i Champions League. Jeg får stadig gåsehud, hver gang jeg træder på banen og hører hymnen, fortæller han.
Og for at det ikke skal være løgn, var han bare den anden newzealænder, der nogensinde har scoret i den prestigefyldte turnering – en stor fjer i hatten for den tidligere FCK'er.
– At høre, at jeg var en af kun to newzealændere, der nogensinde har gjort det, var det en kæmpe ære og en stor ære for mig selv og det arbejde, jeg har udført gennem årene, fortsætter Stamenic.
Før Stamenic sendte bolden i netmaskerne mod Leipzig, var det blot Werder Bremen-legenden Wynton Rufer, der havde formået af score. Den livlige angriber lavede otte mål på ti kampe i Champions League for den tyske klub – en scoringsratio, som Stamenic næppe kommer i nærheden af.
Og Champions League-fodbold var en af de helt store trækplastre for Stamenic, da han rykkede fra FC København til Røde Stjerne i sommer.
– Dette skifte til Red Star var fordi, jeg ville fortsætte med at spille i Champions League, spille på den største scene i europæisk fodbold, og jeg elsker det i øjeblikket, fortæller han.
Og mon så ikke den unge midtbanespiller skuler til sin tidligere klub FC København, der, i modstæning til Røde Stjerne Beograd, kan spille sig videre til ottendedelsfinalen.
'Løverne' spiller nemlig en altafgørende kamp på tirsdag mod Galatasaray i Parken, der kan sende hovedstadsklubben til ottendedelsfinalen.
LIVE
TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob
NYHEDER
Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
Roser Superliga-klub: Godt set!
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
MEDIE
Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
NYHEDER
Brasilien åbner VM med uafgjort mod Marokko
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
TOPNYHED
Spottet i København
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
OPTAKT
Tyskland – Curacao
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
MEDIE
AGF køber ham
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
OPTAKT
Holland – Japan
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
MEDIE