TV-vært gør comeback som fodboldkommentator

Peter Grønborg skal fremover ved siden af tjansen som studievært kommentere livefodbold for Viaplay.



Peter Grønborg er i fodboldkredse mest kendt for at være studievært på Champions League- og Premier League-udsendelser hos TV3-kanalerne og Viaplay hos NENT Group. 

Fremover får han dog en ny rolle ved siden af værtstjansen, som han fortsætter med. Han gør nemlig comeback som fodboldkommentator. Det skriver TV3 Sport på sin egen hjemmeside.

I slutningen af oktober kan seere fremover høre ham kommentere fodboldkampe igen, hvilket er noget, han ikke har gjort siden 2006, hvor han kommenterede spansk fodbold. 

– Jeg har verdens bedste job, men hvis der er noget, jeg godt kan savne indimellem, så er det at være ude og mærke den helt særlige nerve i de store kampe. Så jeg glæder mig virkelig til at kommentere igen, siger 51-årige Grønborg. 

Han fortæller desuden til B.T, at der nok skal bankes lidt rust af, og at der uden tvivl kommer til at gå lidt tid, før han er oppe på det niveau, han havde engang. I hans sidste kommentering i 2006 var det med Michael Laudrup ved sin side, og det bliver selv samme Laudrup, som den 30. oktober er medkommentator, når Grønborg gør comeback til kampen mellem Tottenham og Manchester United. 

– Alle kender Peter Grønborg som en af landets stærkeste fodboldformidlere, og en del vil også huske, at han for efterhånden 15 år siden var en fremragende kommentator. Vi glæder os til at, at han fremover vil optræde i begge roller på Viaplay, siger TV3 Sports redaktionschef, Benjamin Munk.

Peter Grønborg blev i 2015 ansat som vært på Champions League-dækningen hos NENT Group efter en årrække som nyhedsvært på TV 2 News. 





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FC København jagter Romane Amane

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Dansker skifter til tysk traditionsklub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Uruguay – Spanien

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Kap Verde – Saudi-Arabien

Dembele lavede hattrick mod de norske reserver

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Supercomputer: Her er VM-finalen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Norge – Frankrig