Peter Grønborg er i fodboldkredse mest kendt for at være studievært på Champions League- og Premier League-udsendelser hos TV3-kanalerne og Viaplay hos NENT Group.
Fremover får han dog en ny rolle ved siden af værtstjansen, som han fortsætter med. Han gør nemlig comeback som fodboldkommentator. Det skriver TV3 Sport på sin egen hjemmeside.
I slutningen af oktober kan seere fremover høre ham kommentere fodboldkampe igen, hvilket er noget, han ikke har gjort siden 2006, hvor han kommenterede spansk fodbold.
– Jeg har verdens bedste job, men hvis der er noget, jeg godt kan savne indimellem, så er det at være ude og mærke den helt særlige nerve i de store kampe. Så jeg glæder mig virkelig til at kommentere igen, siger 51-årige Grønborg.
Han fortæller desuden til B.T, at der nok skal bankes lidt rust af, og at der uden tvivl kommer til at gå lidt tid, før han er oppe på det niveau, han havde engang. I hans sidste kommentering i 2006 var det med Michael Laudrup ved sin side, og det bliver selv samme Laudrup, som den 30. oktober er medkommentator, når Grønborg gør comeback til kampen mellem Tottenham og Manchester United.
– Alle kender Peter Grønborg som en af landets stærkeste fodboldformidlere, og en del vil også huske, at han for efterhånden 15 år siden var en fremragende kommentator. Vi glæder os til at, at han fremover vil optræde i begge roller på Viaplay, siger TV3 Sports redaktionschef, Benjamin Munk.
Peter Grønborg blev i 2015 ansat som vært på Champions League-dækningen hos NENT Group efter en årrække som nyhedsvært på TV 2 News.
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
TRANSFER
Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
OPTAKT
Viborg FF – Sønderjyske
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Politiet sigter tre tilskuere efter SL-guldbrag
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Wolfsburg – Bayern
NYHEDER
