TV-vært gør comeback som fodboldkommentator

Peter Grønborg skal fremover ved siden af tjansen som studievært kommentere livefodbold for Viaplay.



Peter Grønborg er i fodboldkredse mest kendt for at være studievært på Champions League- og Premier League-udsendelser hos TV3-kanalerne og Viaplay hos NENT Group. 

Fremover får han dog en ny rolle ved siden af værtstjansen, som han fortsætter med. Han gør nemlig comeback som fodboldkommentator. Det skriver TV3 Sport på sin egen hjemmeside.

I slutningen af oktober kan seere fremover høre ham kommentere fodboldkampe igen, hvilket er noget, han ikke har gjort siden 2006, hvor han kommenterede spansk fodbold. 

– Jeg har verdens bedste job, men hvis der er noget, jeg godt kan savne indimellem, så er det at være ude og mærke den helt særlige nerve i de store kampe. Så jeg glæder mig virkelig til at kommentere igen, siger 51-årige Grønborg. 

Han fortæller desuden til B.T, at der nok skal bankes lidt rust af, og at der uden tvivl kommer til at gå lidt tid, før han er oppe på det niveau, han havde engang. I hans sidste kommentering i 2006 var det med Michael Laudrup ved sin side, og det bliver selv samme Laudrup, som den 30. oktober er medkommentator, når Grønborg gør comeback til kampen mellem Tottenham og Manchester United. 

– Alle kender Peter Grønborg som en af landets stærkeste fodboldformidlere, og en del vil også huske, at han for efterhånden 15 år siden var en fremragende kommentator. Vi glæder os til at, at han fremover vil optræde i begge roller på Viaplay, siger TV3 Sports redaktionschef, Benjamin Munk.

Peter Grønborg blev i 2015 ansat som vært på Champions League-dækningen hos NENT Group efter en årrække som nyhedsvært på TV 2 News. 







LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Nu melder Christian Eriksen ud

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

OB jagter tidligere Superliga-profil

Bud på 1,12 milliard afvist

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.

Supercomputer: De vinder VM

Jonas Wind til danskerklub?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Klar melding fra Thomas Gravesen

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Sat til salg – så dyr er han

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM

Kæmpe mystik: I dag sker det

De vil købe Munashe Garananga i FCK



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen