TV-vært gør comeback som fodboldkommentator

Peter Grønborg skal fremover ved siden af tjansen som studievært kommentere livefodbold for Viaplay.



Peter Grønborg er i fodboldkredse mest kendt for at være studievært på Champions League- og Premier League-udsendelser hos TV3-kanalerne og Viaplay hos NENT Group. 

Fremover får han dog en ny rolle ved siden af værtstjansen, som han fortsætter med. Han gør nemlig comeback som fodboldkommentator. Det skriver TV3 Sport på sin egen hjemmeside.

I slutningen af oktober kan seere fremover høre ham kommentere fodboldkampe igen, hvilket er noget, han ikke har gjort siden 2006, hvor han kommenterede spansk fodbold. 

– Jeg har verdens bedste job, men hvis der er noget, jeg godt kan savne indimellem, så er det at være ude og mærke den helt særlige nerve i de store kampe. Så jeg glæder mig virkelig til at kommentere igen, siger 51-årige Grønborg. 

Han fortæller desuden til B.T, at der nok skal bankes lidt rust af, og at der uden tvivl kommer til at gå lidt tid, før han er oppe på det niveau, han havde engang. I hans sidste kommentering i 2006 var det med Michael Laudrup ved sin side, og det bliver selv samme Laudrup, som den 30. oktober er medkommentator, når Grønborg gør comeback til kampen mellem Tottenham og Manchester United. 

– Alle kender Peter Grønborg som en af landets stærkeste fodboldformidlere, og en del vil også huske, at han for efterhånden 15 år siden var en fremragende kommentator. Vi glæder os til at, at han fremover vil optræde i begge roller på Viaplay, siger TV3 Sports redaktionschef, Benjamin Munk.

Peter Grønborg blev i 2015 ansat som vært på Champions League-dækningen hos NENT Group efter en årrække som nyhedsvært på TV 2 News. 







LIVE

LIVE: Voldsom kritik

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

FCK lurer på landsholdsspiller

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Emre Mor færdig

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Et markant problem for Silkeborg

Det ser sort ud for B.93



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Manchester United – Liverpool

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Melder Lindstrøm helt færdig

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Delaney afslører dialog