Tvivler på Mbappé-skifte selv hvis han er gratis

Michael Laudrup er ikke sikker på, at Real Madrid igen går efter Kylian Mbappé, selv endda hvis franskmanden skulle komme gratis.



Dagene hvor Kylian Mbappé konstant blev rygtet til Real Madrid er for længst ovre, efter at franskmanden i stedet for at skifte til Real Madrid valgte at forlænge sin kontrakt med Paris Saint-Germain.

Alle parter er kommet videre, og i stedet for Mbappé rygtes den spanske hovedstadsklub nu i større grad til Erling Haaland. 

Brødrene Laudrup har da også svært ved at se en fremtid for Mbappé i Real Madrid. Faktisk står det så grelt til, at der er tvivl om, hvorvidt Real Madrid vil gå efter ham, selv hvis ikke de behøver at betale en transfersum for ham.

Det er i hvert fald Michael Laudrups gæt. Det siger han i Viaplay-studiet i forbindelse med ugens Champions League-kampe.

– Jeg siger ikke, at døren er lukket. Jeg siger bare, at når du siger ja til Florentino Perez – ikke til Real Madrid, men til Florentino Perez – og så du hopper i svinget, så er det op af bakke. Jeg ved ikke, om Real Madrid tager ham, selv om de kan få ham gratis, siger Michael Laudrup.

Brian Laudrup er mere sikker i sin sag; han tror, at drømmen om Mbappé og Real Madrid er slukket.

– Døren er ikke kun lukket, den er totalt låst, kan jeg forestille mig. Når du først siger nej til Real Madrid… Den chance får du måske én gang i din karriere. Hvor skal han så hen? Så er det Premier League – der er ikke andre muligheder.

– Så er det et City-hold, de har så Haaland. Er det Manchester United? Chelsea? Hvem er det? Det er de klubber, vi snakker om. Det bliver meget interessant at se. Han er 24 år nu, har slået alle rekorder og er allerede verdensmester, men hvor går han hen herfra? Lyder det fra Brian Laudrup.

Hele diskussionen om Kylian Mbappés fremtid kan ses i afspilleren over artiklen. Blandt andet nævnes det, at en klub som Bayern München ikke er realistisk, selv om den tyske storklub for nylig slog netop Mbappés PSG ud af Champions League.



Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Peter Schmeichel taget på sengen

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Mohamed Daramy vender tilbage

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Arsenal ansætter dansk toptræner

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Bach Bak i svime over Uhre

Raser over Rasmus Højlund-episode

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Dansk bomber med vildt mål i England

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Mareridt for FC Augsburg

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Andreas Christensen skriver snart under

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Går langt ned i løn

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Gigantisk nedslagtning

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Rangers rundbarberer Dons igen

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Nyt nederlag til Thomas Frank

Stor ydmygelse