Tvivler på Mbappé-skifte selv hvis han er gratis

Michael Laudrup er ikke sikker på, at Real Madrid igen går efter Kylian Mbappé, selv endda hvis franskmanden skulle komme gratis.



Dagene hvor Kylian Mbappé konstant blev rygtet til Real Madrid er for længst ovre, efter at franskmanden i stedet for at skifte til Real Madrid valgte at forlænge sin kontrakt med Paris Saint-Germain.

Alle parter er kommet videre, og i stedet for Mbappé rygtes den spanske hovedstadsklub nu i større grad til Erling Haaland. 

Brødrene Laudrup har da også svært ved at se en fremtid for Mbappé i Real Madrid. Faktisk står det så grelt til, at der er tvivl om, hvorvidt Real Madrid vil gå efter ham, selv hvis ikke de behøver at betale en transfersum for ham.

Det er i hvert fald Michael Laudrups gæt. Det siger han i Viaplay-studiet i forbindelse med ugens Champions League-kampe.

– Jeg siger ikke, at døren er lukket. Jeg siger bare, at når du siger ja til Florentino Perez – ikke til Real Madrid, men til Florentino Perez – og så du hopper i svinget, så er det op af bakke. Jeg ved ikke, om Real Madrid tager ham, selv om de kan få ham gratis, siger Michael Laudrup.

Brian Laudrup er mere sikker i sin sag; han tror, at drømmen om Mbappé og Real Madrid er slukket.

– Døren er ikke kun lukket, den er totalt låst, kan jeg forestille mig. Når du først siger nej til Real Madrid… Den chance får du måske én gang i din karriere. Hvor skal han så hen? Så er det Premier League – der er ikke andre muligheder.

– Så er det et City-hold, de har så Haaland. Er det Manchester United? Chelsea? Hvem er det? Det er de klubber, vi snakker om. Det bliver meget interessant at se. Han er 24 år nu, har slået alle rekorder og er allerede verdensmester, men hvor går han hen herfra? Lyder det fra Brian Laudrup.

Hele diskussionen om Kylian Mbappés fremtid kan ses i afspilleren over artiklen. Blandt andet nævnes det, at en klub som Bayern München ikke er realistisk, selv om den tyske storklub for nylig slog netop Mbappés PSG ud af Champions League.





VM-Vækkeuret: Alvorlig skade overskygger målfest




LIVE

VM-LIVE: Drama efter slutfløjt

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

TransferLIVE: Spurs præsenter tredje køb

Brøler sender Mexico videre

Viaplay med stor AGF-nyhed

Neestrup og co. vil have Barca-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Tæt på at købe FC København-spiller

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Liverpool med kæmpe bud, men det er ikke nok

Zanka ville spille gratis for FC København

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Her er AGF’s Champions League-modstander

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Landstræner affejer Ronaldo-kritik



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Skotland – Marokko

Jonas Lössl stopper karrieren