Tvivler på Mbappé-skifte selv hvis han er gratis

Michael Laudrup er ikke sikker på, at Real Madrid igen går efter Kylian Mbappé, selv endda hvis franskmanden skulle komme gratis.



Dagene hvor Kylian Mbappé konstant blev rygtet til Real Madrid er for længst ovre, efter at franskmanden i stedet for at skifte til Real Madrid valgte at forlænge sin kontrakt med Paris Saint-Germain.

Alle parter er kommet videre, og i stedet for Mbappé rygtes den spanske hovedstadsklub nu i større grad til Erling Haaland. 

Brødrene Laudrup har da også svært ved at se en fremtid for Mbappé i Real Madrid. Faktisk står det så grelt til, at der er tvivl om, hvorvidt Real Madrid vil gå efter ham, selv hvis ikke de behøver at betale en transfersum for ham.

Det er i hvert fald Michael Laudrups gæt. Det siger han i Viaplay-studiet i forbindelse med ugens Champions League-kampe.

– Jeg siger ikke, at døren er lukket. Jeg siger bare, at når du siger ja til Florentino Perez – ikke til Real Madrid, men til Florentino Perez – og så du hopper i svinget, så er det op af bakke. Jeg ved ikke, om Real Madrid tager ham, selv om de kan få ham gratis, siger Michael Laudrup.

Brian Laudrup er mere sikker i sin sag; han tror, at drømmen om Mbappé og Real Madrid er slukket.

– Døren er ikke kun lukket, den er totalt låst, kan jeg forestille mig. Når du først siger nej til Real Madrid… Den chance får du måske én gang i din karriere. Hvor skal han så hen? Så er det Premier League – der er ikke andre muligheder.

– Så er det et City-hold, de har så Haaland. Er det Manchester United? Chelsea? Hvem er det? Det er de klubber, vi snakker om. Det bliver meget interessant at se. Han er 24 år nu, har slået alle rekorder og er allerede verdensmester, men hvor går han hen herfra? Lyder det fra Brian Laudrup.

Hele diskussionen om Kylian Mbappés fremtid kan ses i afspilleren over artiklen. Blandt andet nævnes det, at en klub som Bayern München ikke er realistisk, selv om den tyske storklub for nylig slog netop Mbappés PSG ud af Champions League.





LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

FC København kan miste endnu en stjerne

Afsløring: FC København sælger Achouri

Udpeger VM’s tre bedste trænere

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

‘Horsens var et helvede’

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Flere slagter dansker efter grim aktion

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Klar for FC København

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional