Tyskere ignorerer FCK: Jeg er fuldstændig ligeglad

Der var ingen tyske journalister til FC Københavns pressemøde tirsdag aften - men det rører ikke Jacob Neestrup og kompagni.



Tipsbladet i München.

Omkring klokken 18.30 tirsdag aften tog Jacob Neestrup, Mohamed Elyounoussi og Rasmus Falk på pressemødet forud for ondsagens storkamp mod Bayern München i Champions League. Og det gjorde “løverne” i et presserum, hvor ingen tyske journalister umiddelbart var dukket op.

I hvert fald forløb hele pressemødet på dansk, uden brug for oversættelser, mens udelukkende danske journalister stillede spørgsmål.
 
Men at de tyske medier umiddelbart er ligeglade med FC København, går Jacob Neestrup ikke meget op i. 

– Fuldstændig ligeglad, svarer FC København-træneren på et spørgsmål, om at tyske medier ikke var mødt op.

Er det samme indtryk I har fra andre steder?

– Jeg er helt ligeglad. Om der sad 100 tyskere, 20 englændere og et par svenskere… Det er ligemeget. Det har ikke noget med signal at gøre. Det er, som det er. Det er fint.

– Det er naturligt, at vi sidder her tre repræsentanter for et dansk fodboldhold, og at der så er flere danskere end tyskere.

Rasmus Falk lagde heller ikke meget i det – men understregede, at Bayern Münchens spillere nok har fået et nyt syn på “løverne” i forhold til sidste kamp. 

– Jeg tror ikke, vi tænker på den måde, men jeg tror, at Bayern München-spillerne, der var på banen i kampen i Parken, har ændret den måde, de ser på FC København – også vurderet på de snakke, vi havde efter kampen, siger midtbanedirigenten.

Kampen mellem FC København og Bayern München spilles på Allianz Arena onsdag klokken 21.00. Forud for kampen er Bayern München allerede sikre på at gå videre, mens FCK kæmper en tæt kamp med Manchester United og Galatasaray om den sidste plads videre. 





LIVE

TransferLIVE: SL-klub bekræfter rekord-transfer

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Transfer på vej? FCM kan få millionbonus

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Supercomputer: De vinder VM

Arbejder på Brøndby-exit

Knuser transferrekord

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Frankrig – Marokko

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Norges kronprins rejser til USA



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Uwe Rösler henter dansker

Dansk stortalent får chancen hos Serie A-klub

Stor profil ude af Frankrig-brag

Forlanger mere af sin sprudlende offensiv