Udskældt angriber sikrer Inter første stik

Marko Arnautovic brændte et par store chancer, men endte som Inters helt i 1-0-sejren over Atlético Madrid.



Inter tager et godkendt udgangspunkt med til returopgøret i Spanien mod Atlético Madrid om tre uger i Champions Leagues ottendedelsfinaler.

I en tæt kamp lykkedes det sidste års finalister med en sen scoring at vride en 1-0-sejr ud af tirsdagens møde. Den ellers ofte udskældte angriber Marko Arnautovic blev matchvinder.

Diego Simeone havde fyldt holdkortet godt op med spillere, der forstår at holde de defensive positioner og trække i arbejdstøjet.

I en 5-3-2 var Antoine Griezmann eneste reelle angriber. Han skulle få støtte offensivt fra midtbanefolkene Saúl Ñíguez og Marcos Llorente samt de to wingbacks.

Men det var småt, hvad Atlético bød ind med fremad banen. Holdet havde bolden, omtrent så meget som Inter, men spanierne flyttede den langsomt rundt og langt fra hjemmeholdets mål.

Reglen om udebanemål gælder ikke længere, men det var alligevel tydeligt, at Simeone hellere end gerne ville fra Milano med 0-0.

Inter var noget mere pågående i sit spil og forsøgte at skabe kampe med masser af spil i banens længderetning.

Det blev til nogle pæne chancer, og især Marcus Thuram virkede i spillehumør. Han blev dog skadet kort før pausen og blev erstattet af Marko Arnautovic, som brændte et par gode chancer.

Længe så det ud til, at Simeones plan om en målløs kamp ville bære frugt, og at Arnautovic ville blive Inters skurk i kampen.

Men godt ti minutter før tid koksede det i spaniernes defensiv. Lautaro Martínez kom fri, Jan Oblak reddede, men riposten røg ud til den østrigske angriber, som kunne få Giuseppe Meazza til at gå amok i jubel.

Bolden var tæt på at blive reddet på stregen, men ind kom den, og Arnautovic forlod skurkerollen og trådte frem i det positive rampelys i stedet.

En offensiv satsning i de sidste ti minutter plus tillægstid fra Atlético Madrid førte ikke til nævneværdige chancer.

/ritzau/





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tæt på aftale med Andreas Christensen

AGF – Viborg FF

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

FC Midtjylland – Brøndby IF

Transferbombe i Real Madrid?



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Lewandowski forlader FC Barcelona

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Froholdt med vild hæder i Portugal



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Ny offensiv transfer i FCN?

Salah sender særlig besked

FC København – Randers FC

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

FC Fredericia – Silkeborg IF