Udskældt angriber sikrer Inter første stik

Marko Arnautovic brændte et par store chancer, men endte som Inters helt i 1-0-sejren over Atlético Madrid.



Inter tager et godkendt udgangspunkt med til returopgøret i Spanien mod Atlético Madrid om tre uger i Champions Leagues ottendedelsfinaler.

I en tæt kamp lykkedes det sidste års finalister med en sen scoring at vride en 1-0-sejr ud af tirsdagens møde. Den ellers ofte udskældte angriber Marko Arnautovic blev matchvinder.

Diego Simeone havde fyldt holdkortet godt op med spillere, der forstår at holde de defensive positioner og trække i arbejdstøjet.

I en 5-3-2 var Antoine Griezmann eneste reelle angriber. Han skulle få støtte offensivt fra midtbanefolkene Saúl Ñíguez og Marcos Llorente samt de to wingbacks.

Men det var småt, hvad Atlético bød ind med fremad banen. Holdet havde bolden, omtrent så meget som Inter, men spanierne flyttede den langsomt rundt og langt fra hjemmeholdets mål.

Reglen om udebanemål gælder ikke længere, men det var alligevel tydeligt, at Simeone hellere end gerne ville fra Milano med 0-0.

Inter var noget mere pågående i sit spil og forsøgte at skabe kampe med masser af spil i banens længderetning.

Det blev til nogle pæne chancer, og især Marcus Thuram virkede i spillehumør. Han blev dog skadet kort før pausen og blev erstattet af Marko Arnautovic, som brændte et par gode chancer.

Længe så det ud til, at Simeones plan om en målløs kamp ville bære frugt, og at Arnautovic ville blive Inters skurk i kampen.

Men godt ti minutter før tid koksede det i spaniernes defensiv. Lautaro Martínez kom fri, Jan Oblak reddede, men riposten røg ud til den østrigske angriber, som kunne få Giuseppe Meazza til at gå amok i jubel.

Bolden var tæt på at blive reddet på stregen, men ind kom den, og Arnautovic forlod skurkerollen og trådte frem i det positive rampelys i stedet.

En offensiv satsning i de sidste ti minutter plus tillægstid fra Atlético Madrid førte ikke til nævneværdige chancer.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

De er interesseret i Christian Eriksen

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Han vender hjem til FC København

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

De vil gerne have Jens Jønsson



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

17 minutter for United – nu skal han til VM

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’

Historisk finale! Han er verdens bedste

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Polsk succestræner rygtes til Danmark

AC Horsens er tilbage i Superligaen

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Patrick Mortensen færdig i AGF

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Tidl. SL-spiller på vej væk fra Thomasberg