Inter tager et godkendt udgangspunkt med til returopgøret i Spanien mod Atlético Madrid om tre uger i Champions Leagues ottendedelsfinaler.
I en tæt kamp lykkedes det sidste års finalister med en sen scoring at vride en 1-0-sejr ud af tirsdagens møde. Den ellers ofte udskældte angriber Marko Arnautovic blev matchvinder.
Diego Simeone havde fyldt holdkortet godt op med spillere, der forstår at holde de defensive positioner og trække i arbejdstøjet.
I en 5-3-2 var Antoine Griezmann eneste reelle angriber. Han skulle få støtte offensivt fra midtbanefolkene Saúl Ñíguez og Marcos Llorente samt de to wingbacks.
Men det var småt, hvad Atlético bød ind med fremad banen. Holdet havde bolden, omtrent så meget som Inter, men spanierne flyttede den langsomt rundt og langt fra hjemmeholdets mål.
Reglen om udebanemål gælder ikke længere, men det var alligevel tydeligt, at Simeone hellere end gerne ville fra Milano med 0-0.
Inter var noget mere pågående i sit spil og forsøgte at skabe kampe med masser af spil i banens længderetning.
Det blev til nogle pæne chancer, og især Marcus Thuram virkede i spillehumør. Han blev dog skadet kort før pausen og blev erstattet af Marko Arnautovic, som brændte et par gode chancer.
Længe så det ud til, at Simeones plan om en målløs kamp ville bære frugt, og at Arnautovic ville blive Inters skurk i kampen.
Men godt ti minutter før tid koksede det i spaniernes defensiv. Lautaro Martínez kom fri, Jan Oblak reddede, men riposten røg ud til den østrigske angriber, som kunne få Giuseppe Meazza til at gå amok i jubel.
Bolden var tæt på at blive reddet på stregen, men ind kom den, og Arnautovic forlod skurkerollen og trådte frem i det positive rampelys i stedet.
En offensiv satsning i de sidste ti minutter plus tillægstid fra Atlético Madrid førte ikke til nævneværdige chancer.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
MEDIE
På blokken til stort landstrænerjob
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
NYHEDER
Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel
TOPNYHED
I dag er det sidste chance for FC København
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Her kan du se de danske hold i Europa
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
NYHEDER
FCK-stjerne klar til Europa-brag
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TOPNYHED
Spår FCK-fiasko
MEDIE
Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
EKSKLUSIVT
Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Dansk stjerne i milliontransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark
MEDIE
På blokken i FC København: Nu er der faldet bud
OPTAKT