Udskældt angriber sikrer Inter første stik

Marko Arnautovic brændte et par store chancer, men endte som Inters helt i 1-0-sejren over Atlético Madrid.



Inter tager et godkendt udgangspunkt med til returopgøret i Spanien mod Atlético Madrid om tre uger i Champions Leagues ottendedelsfinaler.

I en tæt kamp lykkedes det sidste års finalister med en sen scoring at vride en 1-0-sejr ud af tirsdagens møde. Den ellers ofte udskældte angriber Marko Arnautovic blev matchvinder.

Diego Simeone havde fyldt holdkortet godt op med spillere, der forstår at holde de defensive positioner og trække i arbejdstøjet.

I en 5-3-2 var Antoine Griezmann eneste reelle angriber. Han skulle få støtte offensivt fra midtbanefolkene Saúl Ñíguez og Marcos Llorente samt de to wingbacks.

Men det var småt, hvad Atlético bød ind med fremad banen. Holdet havde bolden, omtrent så meget som Inter, men spanierne flyttede den langsomt rundt og langt fra hjemmeholdets mål.

Reglen om udebanemål gælder ikke længere, men det var alligevel tydeligt, at Simeone hellere end gerne ville fra Milano med 0-0.

Inter var noget mere pågående i sit spil og forsøgte at skabe kampe med masser af spil i banens længderetning.

Det blev til nogle pæne chancer, og især Marcus Thuram virkede i spillehumør. Han blev dog skadet kort før pausen og blev erstattet af Marko Arnautovic, som brændte et par gode chancer.

Længe så det ud til, at Simeones plan om en målløs kamp ville bære frugt, og at Arnautovic ville blive Inters skurk i kampen.

Men godt ti minutter før tid koksede det i spaniernes defensiv. Lautaro Martínez kom fri, Jan Oblak reddede, men riposten røg ud til den østrigske angriber, som kunne få Giuseppe Meazza til at gå amok i jubel.

Bolden var tæt på at blive reddet på stregen, men ind kom den, og Arnautovic forlod skurkerollen og trådte frem i det positive rampelys i stedet.

En offensiv satsning i de sidste ti minutter plus tillægstid fra Atlético Madrid førte ikke til nævneværdige chancer.

/ritzau/



Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete

Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’

Sidder på guldfugl til 75 millioner kroner

Brøndby-duo straffes IKKE for udtalelser

Brøndby sparer millioner

Tidligere AGF-scout lander topjob i ny klub

Fælder dom over Victor Froholdt

Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder

Afsløring: Dansk kriseklub solgt

Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb

Steve Cooper står ved sin dommerkritik

– En undskyldning for tabere

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Legende om Højlund: Her er problemet

AGF nærmer sig angriber

‘Zanka’ reagerer: ‘Vi har et problem’

Bjarne Riis kan score millionbeløb

Stjernetræner spøger: ‘Arne Slot har én uge’

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Afsløring: FCN forlænger med kometen Hjalte Boe

FC København scorer 16 millioner kroner

Dansk stjerne stjæler overskrifter: ‘Overjordisk’

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Fantastiske dage sikrer Danmark kæmpe forspring

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Bekræftet: Færdig

Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’

Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen

Stjernequarterback vinder i NFL-comeback

‘De har problemer med os’

Elche snupper påny point mod et Madrid-hold

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

FCM taber til AS Roma i Europa League

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Danmarks landskamp slog særlig rekord